۳ خطر پایین نگه داشتن نرخ بهره

به گزارش بانکداران ۲۴ (Banker)،به نقل از پایگاه اینترنتی کیتکونیوز،فدرال رزرو آمریکا نیز که در نشست دسامبر گذشته برای نخستین بار در ده سال اخیر نرخ بهره را افزایش داده بود، از ابتدای ۲۰۱۶ تاکنون نرخ بهره را تغییر نداده است. نگرانی های مربوط به اوضاع اقتصادی جهان و خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا تاثیر زیادی بر این تصمیم فدرال رزرو آمریکا داشته است.
هم اکنون حدود ۵۰۰ میلیون نفر از مردم جهان در کشورهایی زندگی می کنند که نرخ بهره منفی دارند. این کشورها در مجموع ۲۵ درصد تولید ناخالص داخلی جهان را تشکیل می دهند.
به نوشته سایت طلا ،هدف اصلی از اجرای سیاست های انبساطی پولی و پایین نگه داشتن نرخ بهره، تحریک رشد و رونق اقتصادی بوده است ولی عملا اجرای این سیاست ها طی سالهای اخیر به این هدف مهم دست پیدا نکرده است.
علی رغم اجرای سیاست های انبساطی پولی و پایین نگه داشتن نرخ بهره، رشد اقتصادی آمریکا در سه ماه دوم امسال به کمتر از ۱٫۲ درصد رسیده است.
تحلیلگران اقتصادی بر این باورند که پایین نگه داشتن نرخ بهره برای مدت طولانی، می تواند ۳ خطر و ریسک بزرگ را متوجه اقتصاد آمریکا و سایر اقتصادهای توسعه یافته نماید:
نخستین تاثیر منفی اجرای این سیاست ها در بلندمدت ، کاهش شدید سود بانکها خواهد بود. این سیاست ها نه تنها بانکهای تجاری را مجبور می کند تا برای پس اندازهای خود به بانک مرکزی هزینه بپردازند، بلکه فعالیت های تجاری و سرمایه گذاری پرخطرتر را تشویق می کند. این مساله در نهایت موجب کاهش سود بانکها خواهد شد و به ضرر سیستم مالی تمام می شود.
تاثیر منفی دوم این سیاست پولی و پایین نگه داشتن نرخ بهره، این است که این اقدام مانند مالیاتی بر پس اندازهای بانکی عمل خواهد کرد. نرخ بهره منفی برای پس اندازها به معنای وضع مالیات بر سپرده گذاران است و در نهایت موجب کاهش پس انداز و سرمایه گذاری خواهد شد.
سومین تاثیر منفی پایین نگه داشتن نرخ بهره این است که اجرای این سیاست در بلندمدت موجب خواهد شد تا اقتصاد کشورهای توسعه یافته و صنعتی بیش از پیش به پول نقد و تزریق نقدینگی از سوی بانکهای مرکزی وابسته شود.
اکنون بسیاری از سرمایه گذاران بین المللی و کارشناسان اقتصادی منتظر اظهارات مهم رئیس فدرال رزرو آمریکا در نشست جکسون هول هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *