۱۱ راهکار جهت مصرف بهتر آب در باغات پسته

ترابر نیوز:

۱۱ راهکار جهت مصرف بهتر آب در باغات پسته

در یکی از مقالات گذشته، مشخص شد که در حال حاضر، در شهرستان های انار و رفسنجان در استان کرمان به ازای مصرف یک متر مکعب آب، به طور متوسط به میزان ۱۲۳ گرم پسته تولید می شود. این در حالی است که در همین منطقه، کشاورزانی وجود دارند که به ازای مصرف یک متر مکعب آب، به میزان ۶۲۰ گرم پسته تولید می کنند. بررسی فرایند تولید توسط این کشاورزان پیشرو نشان می دهد که آنها یک یا چند مورد از راهکارهای یازده گانه زیر را مورد استفاده قرار داده اند. این راهکارها بر اساس ارزانترین و آسان ترین روش به گرانترین و کارآترین روش تنظیم شده اند:

۱-         حذف باغات اضافی

۲-         کوچک کردن کرت ها

۳-         استفاده از روش آبیاری جوی پشته ای

۴-         آبیاری یک در میان

۵-         استفاده از مالچ پلاستیکی

۶-         استفاده از مالچ ماسه بادی

۷-         استفاده از لوله های سیمانی زیر سطحی

۸-         استفاده از لوله های پولیکا و پلی اتیلن زیر سطحی

۹-         استفاده از سیستم های آبیاری تحت فشار

۱۰-       استفاده از سیستم های آبیاری تحت فشار همراه با پوشش مالچ پلاستیکی

۱۱-       استفاده از سیستم آبیاری تحت فشار زیر سطحی

آبیاری یک باغ پسته در آمریکا

73439556655

اکثر روش های فوق نتایج تجربه کشاورزان پسته کار می باشد. به عبارت دیگر هر روشی سازگار با شرایط خاصی است. لذا نمی توان تمام این روش ها را برای تمام کشاورزان و در تمام شرایط توصیه نمود. این مسئله باعث شده است تا تحقیق و بررسی بر روی زوایای هر روش و شناسایی نقاط قوت و ضعف آن ضروری باشد. بیشتر روش های فوق به صورت طرح ها و پروژه های تحقیقاتی در موسسه تحقیقات پسته کشور بررسی شده و یا در حال بررسی است. ترویج نتایج این تحقیقات می تواند سهم مهمی در افزایش بهره وری آب در باغات پسته باشد. با این وجود، نویسنده این مقاله از جایگاه یک فرد حقیقی، اجازه انتشار نتایج تحقیقات این موسسه را ندارد. این مهم برعهده رییس موسسه و یا روابط عمومی می باشد. لذا توصیه می شود تا سایت محترم انار پرس در مصاحبه های متعدد با مسئولین امر، جزییات هر کدام از روش های فوق را به اطلاع خوانندگان خود برساند. همچنین به خوانندگان انار پرس نیز توصیه می شود، اگر تجربه موفقی به غیر از موارد فوق دارند که باعث افزایش بهره وری آب در باغات پسته شده است، به صورت کامنت یا مقاله ارائه نمایند تا بعد از بررسی های لازم جهت استفاده عموم پیشنهاد گردد. لازم به یادآوری است که زمان هر گونه تغییر در سیستم آبیاری و انجام عملیات خاک ورزی، اواسط پاییز تا اواسط زمستان می باشد. در پایان برای اندیشه بیشتر، مطلب را با آیه ای از قرآن کریم به پایان می بریم:

“و در روی زمین، قطعات متفاوتی در کنار هم وجود دارد; و باغهایی از انگور و زراعت و نخلها، (و درختان میوه گوناگون) که گاه بر یک پایه می رویند و گاه بر دو پایه; (و عجب آن که) همه آنها از یک آب سیراب می شوند! و با این حال، بعضی از آنها را از جهت میوه بر دیگری برتری می دهیم; در اینها نشانه هایی است برای گروهی که می اندیشند.” (سوره رعد، آیه ۴).

دکتر محمد عبدالهی عزت‌آبادی، عضو هیات علمی موسسه تحقیقات پسته کشور

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *