یکسان سازی نرخ ارز میسر می شود

به گزارش بانکداران ۲۴ (Banker)، امروز  نیز شاهد کاهش نرخ انواع ارزها بویژه ارزهای اصلی دلار، یورو و پوند در بازار ازاد و صرافی ها بودیم، به طوری که بر اساس معاملات ثبت شده صرافی های مجاز کل کشور در «سامانه سنا»، هر یورو تا ظهر امروز با ۳۸۵ ریال کاهش نسبت به آخرین روز کاری هفته گذشته (پنجشنبه- چهاردهم مردادماه) به ۳۹ هزار و ۱۳۵ ریال رسید و هر پوند انگلیس نیز با ۳۵۰ ریال کاهش قیمت، ۴۶ هزار و ۵۹۰ ریال فروخته شد.
همچنین هر دلار آمریکا با ۳۴ ریال کاهش قیمت نسبت به پنجشنبه هفته گذشته ۳۵ هزار و ۲۱۶ ریال داد وستد شد.
در همین پیوند، دبیرکل کانون صرافان به ایرنا گفت: قیمت ارز در هفته گذشته نسبت به هفته پیش از آن کاهش یافت.
«امیر بیت لفته» گفت: دلیل اصلی این موضوع، مطالب مطرح شده از سوی بانک مرکزی بود که بر اساس آن بانک ها می توانند همانند صرافی ها به خرید و فروش ارز با نرخ آزاد بپردازند.
به گفته وی، در صورت جدی بودن این تصمیم، عرضه ارز در بازار بیش از گذشته افزایش می یابد و به تبع قیمت ها رو به کاهش می گذارد.
بیت لفته ادامه داد: در غیر این صورت، این کاهش قیمت ها کوتاه مدت خواهد بود و پس از مدتی دوباره قیمت ها روند افزایشی خود را به سوی قیمت های پیشین در پیش می گیرد.
وی یادآوری کرد: بانک مرکزی به نیابت از دولت به عنوان متولی ارز در کشور، تهیه و تدوین سیاست های ارزی را بر عهده دارد و به دلیل اثرهای جانبی هر یک از این سیاست ها، تا زمانی که آنها نهایی نشود اعلام و ابلاغ نمی شود.
این کارشناس مسائل ارزی اضافه کرد: تصمیم اعلام شده، یکی از مواردی است که کم کم زمینه تک نرخی شدن ارز را در کشور فراهم می کند.
دبیرکل کانون صرافان ابراز امیدواری کرد این کاهش نرخ ها در روزهای آتی نیز تداوم داشته باشد تا بازار از انواع ارز اشباع شده و به دست مصرف کنندگان واقعی برسد.
بیت لفته گفت: سیاست های بانک مرکزی در سه سال فعالیت دولت یازدهم، موفق تر از هشت سال پیش از آن بوده و مهار و کنترل نرخ ها را به دنبال داشته است.
وی درباره روند کاهشی نرخ تورم گفت: در چنین شرایطی، نگهداشت نرخ ارز در قیمت های معقول و منطقی به سود جامعه است.
این کارشناس مسائل ارزی درباره تاثیر برخی رخدادهای سیاسی و اقتصادی در هفته های گذشته مانند خروج انگلیس از اتحادیه اروپا یا کودتای نافرجام ترکیه افزود: این حوادث اثر خود را بر بازارها گذاشت؛ به گونه ای که بازگشت نرخ پوند انگلیس به قیمت های پیش از رای گیری و افزایش قیمت آن در مقایسه با سایر اسعار؛ زمان لازم دارد.
 پیش از این رییس کل بانک مرکزی اعلام کرده بود: امسال به دنبال یکسان سازی نرخ ارز هستیم، زیرا در فضای پسابرجام و به صورت اندک اندک، این امکان برای ما به وجود آمده است که بتوانیم به منافع ارزی دسترسی پیدا کنیم تا مانور لازم را برای جلوگیری از رانت و فساد در این زمینه داشته باشیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *