یوآن چین امروز به سبد ارزی صندوق بین‌المللی پول اضافه می‌شود

قرار است از امروز صندوق بین المللی پول یوآن چین را به سبد ذخایر ارزی خود اضافه کند.

این صندوق بین المللی یوآن چین را به سبد حق برداشت مخصوص خود اضافه خواهد کرد و این ارز را در کنار دلار، یورو، پوند و ین به عنوان ارز قابل ذخیره کشورها معرفی خواهد کرد.

سبد حق برداشت مخصوص شامل ارزهایی است که کشورها می توانند وام های خود را در قالب آنها از صندوق بین المللی پول دریافت کنند.

به گزارش رویترز؛ این نخستین بار از سال ۱۹۹۹ و اضافه شدن یورو به این سبد است که یک ارز دیگر به سبد حق برداشت صندوق بین المللی پول اضافه می شود.

این اقدام همزمان با برگزاری مراسم سالگرد بنیان‌گذاری حزب کمونیست در این چین روی خواهد داد.

ورود یوآن به سبد حق برداشت مخصوص گام بسیار مهمی در تبدیل شدن چین به یک قدرت اقتصادی در جهان محسوب می شود.

دولت این کشور تلاش های زیادی را برای ورود یوآن به این سبد انجام داده بود و تا پیش از این تلاش های این کشور به دلیل مخالفت‌های سیاسی دیگر کشورها نظیر آمریکا ناکام مانده بود.

طی ماه های گذشته برخی کشورها نظیر آلمان از پیوستن این ارز به سبد حق برداشت 

صندوق بین المللی پول عدم آزادی مبادلات ارزی به یوآن و تسلط دولت این کشور بر این مسئله را به عنوان مانع اصلی عدم ورود یوآن به سبد حق برداشت مخصوص عنوان کرده بود که دولت چین نیز طی ماه های گذشته مبادلات ارزی به یوآن را تقریبا آزاد کرده است.

بانک مرکزی چین در بیانیه خود در این باره آورده است که این اقدام مؤکد موفقیت این کشور در توسعه اقتصادی و نتیجه اصلاحات انجام شده و باز کردن بازار مالی این کشور بوده است.

در این بیانیه آمده است چین از این فرصت برای توسعه اصلاحات اقتصادی و باز کردن حوزه مالی خود برای بهبود اقتصاد جهانی استفاده خواهد کرد.

برخی منتقدان معتقدند که این اقدام نمادین بوده و یوآن برخی استانداردهای مورد نیاز برای ورود به این سبد را ندارد چرا که به اعتقاد آنها هنوز یوآن امکان معامله آزادانه در بازار را ندارد.

طی سال های گذشته نیز استفاده از یوآن چین در تجارت بین الملل افزایش قابل توجهی را تجربه کرده و برخی بانک های مرکزی کشورهای جهان نیز این ارز را پیش از این اقدام صندوق بین المللی پول به عنوان ارز ذخیره خود برگزیده بودند.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *