کدهای سهامداری بورس ۱۰ میلیون و ۲۳۴ هزار شد

به گزارش بورس نیوز، طبق اعلام معاونت عملیات شرکت سپرده گذاری مرکزی، در ماه گذشته بیش از ۲۰۰ هزار کد سهامداری جدید صادر شده که بر این اساس تعداد کدهای سهامداری بازار سرمایه به رقم ۱۰ میلیون و ۲۳۴ هزار کد رسیده است.

از این میان ۳۲ کد سهامدار خارجی نیز در اردیبهشت ماه امسال صادر شده است که از این میان ۱۲ سهامدار حقیقی از کشورهای اسپانیا، لهستان، اردن، هند، کویت، عراق (۲ نفر)، افغانستان (۴ نفر) و یک ایرانی مقیم سوییس ماه گذشته با پشت سر گذاشتن مراحل قانونی، کد معاملاتی فعالیت خود را در بازار سرمایه ایران دریافت کردند.

همچنین ۲۰ سرمایه گذار حقوقی خارجی نیز در ماه گذشته کد سهامداری خود را از شرکت سپرده گذاری مرکزی دریاف کردند و حدود ۷۰۰۰ نفر هم در ماه گذشته با خرید ۳۹۷ هزار اوراق تسهیلات حق مسکن وارد فرآیند دریافت این تسهیلات شدند.

این در حالی است که تعداد ۲۰۴ هزار کد حداقل یک تا ۱۰ معامله (خرید یا فروش)، بیش از ۲۲ هزار کد بین ۱۱ تا ۲۰ معامله و بیش از ۲۹ هزار کد بیش از ۲۰ معامله را در ماه گذشته انجام دادند.

گفتنی است نخستین کد سهامدار خارجی بازار سرمایه ایران را آبان ماه سال ۷۳ یک شرکت آلمانی دریافت کرد و تاکنون ۱۰۸۳ کد سهامدار خارجی در این بازار صادر شده است.

همچنین در حال حاضر سرمایه گذارانی از «آمریکا، «انگلیس»، «اسپانیا»، «روسیه»، «آلمان»، «سوییس»، «سوئد»، «لهستان»، «ازبکستان»، «جمهوری آذربایجان»، «چین»، «هلند»، «هند»، «ترکیه»، «لبنان»، «آفریقای جنوبی»، «ژاپن»، «قبرس»، «ایتالیا»، «امارات»، «نروژ»، «یونان»، «اندونزی»، «مالدیو»، «لهستان»، «کانادا»، «جزایر کیمن»، «هنگ کنگ»، «قطر»، «عراق»، «پاکستان»، «سوریه»، «لوکزامبورگ»، «کویت»، «نیوزیلند»، «مالزی»، «کره جنوبی»، «گرجستان»، «ارمنستان»، «اردن»، «جزایر ویرجین»، «نیجریه» و «افغانستان» فعال هستند که در این فهرست نام ۳۵ سرمایه گذار ایرانی مقیم خارج از کشور نیز دیده می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *