کاهش ۲۰ درصدی قیمت‌ مسکن در ابتدای سال آینده / نقش به سزای سوداگران در حباب بازار مسکن

ترابر نیوز:

نوسانات ارز تاثیر چندانی بر بازار مسکن ندارد / متقضایان برای خرید مسکن عجله نکنندعباس شوکتی عضو انجمن انبوه سازان مسکن در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان،با بیان اینکه در تغییر قیمت مسکن بیش از ده عامل اصلی اثرگذار است، اظهار کرد: تحولات بازار مسکن مبتنی بر عوامل گوناگونی از جمله ارز، حامل‌های انرژی، طلا، در آمد نفتی دولت ، سیاست کلان کشور در حوزه داخلی و خارجی، تسهیلات بانکی ، قوانین شهرداری و درآمد خانوار‌هاست و برآیند این فاکتور‌ها تعیین کننده قیمت مسکن به شمار می رود.

وی با بیان اینکه هریک از عوامل مذکور به تنهایی در افزایش قیمت مسکن کار ساز نیستند،افزود: باید این عوامل در کنار یکدیگر قرار گیرند تا در بازار مسکن اثر گذار باشند.

عضو انجمن انبوه سازان تصریح کرد: البته نکته مهمی که نباید فراموش کرد این است که اتمسفر روانی و ذهنیت آحاد جامعه نقشی سازنده در نحوه شکل گیری بازار قیمتی مسکن دارد.

شوکتی با اشاره به اینکه هم اکنون بیشتر سازندگان از بازار تولید داخلی استفاده می‌کنند، افزود: خدمات عمومی مانند آب و برق هیچ ارتباطی با افزایش قیمت مسکن ندارد به طوری که نرخ دستمزد کارگر ساختمانی در ایران نسبت به سایر کشور‌های دنیا ارزان‌تر است.

نقش به سزای سوداگران در حباب بازار مسکن

وی توضیح داد: سوداگران نقش به سزایی در جو روانی و حباب گونه مسکن دارند. از اینرو شکستن حباب به وسیله اطلاع رسانی درست و آگاه سازی جامعه مسیر است.

شوکتی با اشاره به اینکه به طور قطع بازار مسکن تثبیت و تعادل خود را به دست خواهد آورد، افزود: هم اکنون بالغ بر دو میلیون و ۷۸۵ هزار خانه خالی در کشور وجود دارد که رکود در بازار باعث شده است تا خرید فروش این واحد‌ها انجام نشود.

عضو انجمن انبوه سازان تاکید کرد: مشاهدات میدانی طی دو ماه اخیر نشان داده است که بازار مسکن کاملا در رکود است و فروش واحد‌های خالی با مشکل مواجه شده است؛ بنابراین افزایش قیمت با این وضعیت کاملا بعید است.

بازار مسکن ظرفیت افزایش قیمت را ندارد

شوکتی با تاکید براینکه بازار مسکن به هیچ عنوان ظرفیت افزایش قیمت را ندارد افزود: نباید در خرید مسکن عجله کرد و متقاضیان فعلا برای خرید دست نگه دارند.

وی اظهار کرد: زمانی که تقاضایی برای خرید مسکن نباشد درنتیجه مالکان قیمت مسکن را تعدیل می‌کنند بنابراین امیدوار هستیم در ابتدای سال آینده شاهد کاهش ۲۰ درصدی قیمت‌ها باشیم.

این فعال بازار مسکن گفت: دولت با اجرای تمهیدات جدی کمک خواهدکرد که سال آینده شاهد ثبات قیمتی و رونق بازار مسکن باشیم.

 انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *