کاهش چشمگیر قیمت طلا نسبت به نقره

به گزارش بانکداران ۲۴ (Banker)،به نقل از شبکه خبری سی ان بی سی آمریکا، میزان متفاوت افزایش قیمت طلا و نقره سبب کاهش چشمگیر معیار مهم نسبت قیمت طلا به نقره یا شاخص قدرت نسبی طلا در برابر نقره که توسط بازرگانان استفاده می شود، شده است.
در آغاز سال ۲۰۱۶، ارزش هر اونس طلا معادل ۷۷ اونس نقره بود. در پایان فوریه (اواسط اسفند ۱۳۹۴) این برابری به بیش از ۸۳ افزایش یافت. با این حال دیروز (دوشنبه) با توجه به قیمت یک هزار و ۳۵۷ دلاری هر اونس طلا و بهای ۲۰ دلار و ۴۰ سنت نقره، نرخ برابری قیمت طلا در برابر قیمت نقره به ۶۶٫۵ کاهش یافت.
در حالی که این کمترین مقدار شاخص برابری قیمت طلا در مقابل قیمت نقره از سپتامبر ۲۰۱۴ (شهریور ۱۳۹۳) است، اما باز هم اندازه اش بیش از میانگین تاریخی این نرخ است.
در حالی که شاخص برابری قیمت طلا در مقابل قیمت نقره در ۲۰ سال گذشته معادل ۶۱ بوده ، اندازه پنج سال گذشته آن حدود ۶۳ است. تغییر مذکور ممکن است نشاندهنده این باشد که بخشی از اختلاف قیمت طلا و نقره، با توجه به افزایش سریع تر قیمت نقره از بین رفته است.
نسبت قیمت طلا به نقره یکی از شاخص های بازار وال استریت برای مشخص کردن تعیین جهت بازار سرمایه است و افزایشی بودن یا کاهشی بودن بازار را نشان می دهد.
«لری مکدونالد»* که هم اکنون و اغلب بازار سرمایه را کاهشی می داند، گفت: نسبت قیمت طلا به نقره در سال ۲۰۱۱ پیش از سقوط اواخر تابستان بازار سرمایه نیز کاهش پیدا کرده بود. بنابراین این پدیده علامت ریسک سیستماتیک و هشدار برای بازار سرمایه است.
از سوی دیگر «اری والد»** تحلیلگر فنی بانک سرمایه گذاری «اوپنهایمر»*** آمریکا آن را چراغ سبزی برای بازار می داند.
وی می گوید، ما می توانیم افزایش قیمت نقره را نشانه روی آوری دوباره سرمایه گذاران به ریسک پذیری بدانیم.
والد افزود: این نگرش، با پیش بینی ما در مورد اینکه شاخص اس اند پی ۵۰۰ در آستانه یک رکوردزنی ظرف ماه های آینده است، مطابقت دارد.
شاخص اس اند پی ۵۰۰ تغییرات ارزش سهام ۵۰۰ شرکت برتر آمریکا را ثبت می کند.
در حقیقت، کاربردهای صنعتی نقره به معنی این است که حرکت قیمت این فلز در مقایسه با طلا رابطه نزدیک تری با رشد اقتصادی جهان دارد و بنابراین همبستگی آن با شاخص بازار سرمایه شدیدتر از همبستگی قیمت طلا با شاخص این بازار است.
به گزارش ایرنا، در هفته گذشته میلادی قیمت هر اونس طلا در بازار لندن ۰٫۹ درصد و در بازار کامکس نیویورک ۱٫۳درصد در مقایسه با هفته پیش از آن افزایش یافت و برای ششمین هفته متوالی روند صعودی را ثبت کرد.
در پایان معاملات جمعه گذشته، قیمت تحویل فوری طلا در بازار لندن به یک هزار و ۳۵۹ دلار و ۵۸ سنت در هر اونس رسید، در حالی که هر اونس طلا در بازار کامکس نیویورک به بهای یک هزار و ۳۳۵ دلار و ۳۰ سنت معامله شد.
هر اونس نقره نیز در پایان معاملات جمعه گذشته بازار کامکس نیویورک به قیمت ۲۰ دلار و ۲۵ سنت معامله شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *