کاهش قیمت مسکن در شهرهای بزرگ چین

به گزارش رویترز، کاهش قیمت مسکن در شهرهای بزرگ چین موجب شده است تا روند رشد قیمت مسکن در بازار این کشور در ماه فوریه نسبت به ژانویه با کاهش نسبی روبرو شود.

میانگین قیمت مسکن نو در ۷۰ شهر مهم چین در ماه فوریه نسبت به ماه قبل با افزایش ۰٫۲ درصدی روبرو شده است. این رقم در ماه ژانویه بیش از ۰٫۳ درصد افزایش یافته بود.

قیمت مسکن در چین نسبت به فوریه ۲۰۱۷ میلادی با رشد ۵٫۲ درصدی مواجه شده است. این رقم در ماه ژانویه ۵ درصد افزایش یافته بود.

موسسه ملی آمار چین نیز اعلام کرده است که قیمت مسکن در کلان شهرهای چین پس از تثبیت در ماه ژانویه، طی ماه فوریه با کاهش همراه بوده است.

قیمت مسکن نو در شهر شنژن با افت ۰٫۶ درصدی نسبت به ژانویه روبرو شده است. قیمت مسکن در پکن نیز بیش از ۰٫۳ درصد کاهش یافته است. در ماه ژانویه این رقم با رشد ۰٫۲ درصدی روبرو شده بود .

به اعتقاد تحلیلگران اقتصادی، سیاست های دولت برای مقابله با سفته بازی و دلالی در بازار مسکن، موثر بوده و موجب کاهش قیمت مسکن شده است.

طی ماه فوریه ۴۴ شهر بزرگ و مهم چین با افزایش قیمت مسکن روبرو شده اند. در ماه ژانویه ۵۲ شهر با افزایش قیمت مسکن مواجه شده بودند.

این در شرایطی است که روند صعودی قیمت در برخی شهرهای چین همچنان با شتاب بیشتری ادامه دارد. بیشترین رشد قیمت مسکن مربوط به شهر نانچونگ در استان سیچوان بوده که قیمت مسکن در این شهر ۱٫۷ درصد افزایش داشته است.

روند نزولی رشد قیمت مسکن در چین از شش ماه دوم ۲۰۱۷ آغاز شده است. دولت چین تدابیری را برای از بین بردن حباب در بخش مسکن اتخاذ کرده است. قیمت مسکن در دو سال گذشته با رشد فزاینده ای روبرو شده است.

دولت چین قصد دارد با اتخاذ تدابیر خاصی از فعالیت های واقعی اقتصادی حمایت کرده و ریسک ناشی از نظام پیچیده مالی را کاهش دهد.

میزان وام پرداخت شده برای خرید مسکن در چین در ماه فوریه به ۲۷۵٫۱ میلیارد یوان رسیده است، این رقم نسبت به رکورد ۹۰۱٫۶ میلیارد یوان در ماه ژانویه با کاهش شدیدی روبرو شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *