وضعیت مبهم تخصیص ارز دولتی به صنایع فولادی/ تاثیر رشد قیمت فولادی‌ها بر دیگر صنایع بورسی

بهادر احرامیان، عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران در گفت و گو با بورس نیوز، در خصوص رشد ۲۷ درصدی فولاد خام در کشور و تاثیر آن بر بورس و صنایع وابسته با بیان اینکه هر چقدر میزان تولید مواد معدنی و فولادی بالاتر رود بازار بهتری برای تولیدکننده و مصرف کننده وجود دارد گفت: بالا رفتن تولید مواد معدنی نشان دهنده آن است که اهداف کشور در رابطه با تحقق افزایش تولید و خودکفایی داخلی فراهم می‌شود.

احرامیان درخصوص تاثیر افزایش تولید بر صادرات این محصول هم اظهار کرد: صنایع فولادی از نظر شرایط رقابت پذیری با محصولات خارجی هم اکنون در شرایط خوبی قرار دارد.

تاثیر ارز دولتی ۴۲۰۰ تومانی به تولیدکنندگان

وی در خصوص تخصیص ارز دولتی به صنایع فولادی و صنایع وابسته اظهار کرد: وضعیت تخصیص ارز دولتی به این محصول هنوز در شرایط مشخصی نیست و به جز تخصیص در چند مورد مثل الکترود، هنوز در حدی که درخواست ها در این رابطه بوده، ارز دولتی به تولیدکنندگان داده نشده است.

احرامیان همچنین با بیان اینکه اگر ارز ۴۲۰۰ تومانی جا بیافتد و روی آن اصرار شود قیمت ها پایین خواهند آمد نیز گفت: قیمت صنایع وابسته بر همان مبنا در بازار آزاد هم به فروش خواهد رسید.

تاثیر قیمت فولاد بر روی صنایع وابسته

وی افزود: نوسان قیمت فولاد برای صنایع داخلی و خارجی و سطح قیمت آن ها تاثیر چندانی در دراز مدت ندارد و این ارزها همچون صنایع پایین دستی خودشان را تنظیم می کنند.

احرامیان با بیان اینکه اگر قیمت ها بالا برود برای مصرف کنندگان هم این اتفاق می افتد تصریح کرد: در هر جای جهان در یک بازه زمانی وقتی قیمت ها بالا می رود از خودرو تا صنایع وابسته با رشد قیمتی مواجه خواهند شد.

وی در پایان خاطرنشان کرد: این موضوع حتی در میان مدت هم تاثیری ندارد و از نظر رقابت پذیری هم تفاوتی برای صنایع پایین دستی ایجاد نمی کند.

تغییرات گسترده قیمتی در بازار فولاد

فولاد این روزها متاثر از افزایش نرخ شمش و قیمت های جهانی رشد قابل توجهی را تجربه کرد. همچنین به دنبال نوسانات نرخ ورق فولادی قیمت پروفیل با رشد قیمت مواجه شد و این موضوع در سایر بخش های صنعت فولاد مشاهده می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *