وحشت معامله گران بازارهای مهم

به گزارش بانکداران ۲۴ (Banker)،  تنها چند روز مانده به انتخاباتی که رئیس بعدی «کاخ سفید» را مشخص می کند، بهبود قابل توجه جایگاه دونالد ترامپ در نظرسنجی ها، معامله گران بازارها را نگران و آنان را وادار به فرار به پناهگاه ها کرده است. تحت تاثیر این نگرانی، شاخص دلار روز چهارشنبه به روند نزولی خود ادامه داد. همزمان بورس های آسیایی و اروپایی به ترتیب، قعرهای ۷ و ۴ هفته ای را تجربه کردند. بهای نفت خام نیز از ترس کاهش معاملات جهانی در فضای ضدرشد با افت روبه رو شد. دیگر نشانه هراس اقتصادی از ترامپ، وضعیت بازار مسکن آمریکاست. بی برنامگی ترامپ در بازار مسکن بزرگ ترین اقتصاد جهان نیز باعث ترس متقاضیان مصرفی از آینده قیمت و در مقابل، خروج سمت عرضه از بازار به امید افزایش قیمت ملک در آینده شده است. از آن سو، قیمت دارایی هایی که حکم پناهگاه را دارند افزایش یافت. طلا به عنوان سرمایه امن پس از حدود یک ماه مرز ۱۳۰۰ دلار را لمس کرد. ین ژاپن و فرانک سوئیس نیز روز گذشته محبوب تر شدند. بازار ایران نیز چهارشنبه از تحولات جهانی بی نصیب نبود؛ جایی که سکه به کمک جهش اونس، بالاترین قیمت از ۱۸ شهریور را به خود دید.

 انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، هشتم نوامبر برگزار می شود و چهل و پنجمین رئیس جمهوری نیز کار خود را از ژانویه سال آینده آغاز خواهد کرد.
در حالی که سرمایه گذاران بین المللی منتظر انتشار آمارهای اشتغال آمریکا در ماه اکتبر هستند، قیمت طلا در بازارهای بین المللی با ۱٫۴۵ دلار کاهش روبرو شد و به مرز ۱۳۰۰ دلار رسیده است.
بر اساس این گزارش پیش بینی سرمایه گذاران بین المللی نشان می دهد که اقتصاد آمریکا طی ماه اکتبر ۱۷۴ هزار فرصت شغلی جدید ایجاد کرده است. این رقم در ماه سپتامبر به ۱۵۶ هزار فرصت شغلی رسیده بود.
بانک ملی استرالیا با انتشار تحلیلی اعلام کرد: تمرکز اصلی در بازارهای بین المللی روی آمارهای اشتغال آمریکا خواهد بود و این آمارها تا حد زیادی وضعیت نرخ بهره فدرال رزرو آمریکا در نشست دسامبر را روشن خواهد کرد.
فدرال رزرو آمریکا در نشست نوامبر خود تصمیم گرفت تا نرخ بهره را تغییر ندهد. برگزاری انتخابات ریاست جمهوری آمریکا طی روزهای آینده نیز تاثیر زیادی بر نوسانات قیمت طلا و ارزش دلار خواهد داشت.
شاخص ارزش دلار آمریکا که روز پنجشنبه به پایین ترین سطح در ۳ هفته اخیر رسیده بود، امروز جمعه نیز با ۰٫۰۴ درصد کاهش روبرو شد و به ۹۷٫۲۴ واحد رسیده است.
تحلیلگران موسسه متال بولتین در این باره اعلام کردند: ریسک های سیاسی در آمریکا موجب خواهد شد تا طلا در کوتاه مدت همچنان مورد توجه سرمایه گذاران بین المللی قرار بگیرد.
شاخص بخش خدمات در آمریکا طی ماه اکتبر به ۵۴٫۸ واحد رسیده است و بهبود وضعیت بخش خدمات آمریکا نیز تاثیر زیادی بر روند نوسانات ارزش دلار داشته است.
تازه ترین نظرسنجی ها نشان می دهد که میزان محبوبیت ترامپ در بین رای دهندگان آمریکایی افزایش یافته است و نتایج انتخابات آمریکا بیش از پیش غیر قابل پیش بینی شده است.
به نظر می رسد در صورت پیروزی ترامپ در انتخابات آمریکا، قیمت طلا با افزایش چشمگیری روبرو خواهد شد.
 در بازار جهانی انرژی نیز قیمت هر بشکه نفت برنت دریای شمال در بازار لندن با ۰٫۴۱ درصد افزایش به بیش از ۴۶٫۴۶ دلار رسیده است.
به نظر می رسد وضعیت تقاضای فیزیکی در بازارهای نوظهور و در حال توسعه به خصوص چین و هند تاثیر زیادی بر نوسانات قیمت طلا خواهد داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *