نگاهی به شیوه صحیح آبیاری در باغ

ترابر نیوز:

 

به گزارش خبرنگار باشگاه خبرنگاران تبریز، در شیوه غرقابی که در بیشتر باغات اجرا می شود، کشاورز با ایجاد کرت‌هایی در زمین و باغ، آب را به تنه درخت یا بوته می‌رساند و به این ترتیب، ریشه گیاه آبیاری می‌شود. آبیاری به شیوه غرقابی بازده بسیار کمی دارد و در واقع بیشتر آب را هَدَر می‌دهد. وقتی آب از میان کرت‌ها به درخت می‌رسد، به زمین فرو می‌رود و هَدَر می‌شود. آبیاری به شیوه غرقابی با هَدر‌رَفت ۷۰ درصدی آب همراه است.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی گفت: اصلاح سیستم های آبیاری، کنترل علف های هرز و تغذیه مناسب باغات میوه به روش چالکود برای افزایش کیفیت و راندمان میوه در باغات موثر است.

ایوب ایرانی فام در گفتگو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران تبریز افزود: آذربایجان شرقی با توجه به دارا بودن شرایط لازم در زمینه کشاورزی یکی از استان های مستعد و مناسب برای سرمایه گذاری در این بخش مهم و زیربنایی است.

وی با اشاره به افزایش رونق اقتصادی در باغبانی تصریح کرد: اصلاح، جایگزینی و توسعه باغات موجبات رونق اقتصادی را فراهم می سازد.

ایرانی فام ادامه داد: آذربایجان شرقی یکی از قطب های باغداری کشور محسوب شده و یکی از مناطق مستعد توسعه باغات محصولات سردسیری است.

وی افزود: افزایش تولید و محصول سالم در سایه استفاده از نهال های شناسه دار به دست می آید.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی یادآور شد: اصلاح باغ ضمن افزایش تولید، پایداری اشتغال را با برنامه ریزی های مناسب در پی دارد.

ایرانی فام با عنوان نمودن راه های استفاده صحیح از آب در باغات تاکید کرد: کارشناسان تبدیل سیستم های آبیاری سنتی و غرقابی به آبیاری تشتکی و قطره ای و استفاده از لوله های پلی اتیلنی و سدهای بتنی برای انتقال آب را از عوامل کاهش قیمت تمام شده محصولات در مسیر مصرف صحیح آب در کشاورزی می دانند.

مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی به خبرنگار باشگاه خبرنگاران گفت: آبیاری نشتی حلقوی، آب را با جویی به عرض ۳۰ سانتی متر به سمت ردیف درختان هدایت می کند.

سعداله اسکندری افزود: آب در سایه انداز درخت در یک مسیر دایره ای به همان عرض طی شده و به طرف درخت بعدی راه می یابد.

وی تشریح کرد: در خارج از سایه انداز درخت به هر روش ممکن از نفوذ آب جلوگیری می شود.

اسکندری با اشاره ای به کنترل علف های هرز در این سیستم آبیاری ادامه داد: شرایطی برای رشد علف های هرز فراهم نخواهد شد.

مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی یادآور شد: با توجه به بالاترین بازدهی در باغات در صورت امکانپذیر بودن این روش آبیاری توصیه می شود.

وی ضمن عنوان نمودن دلایل عدم بهره گیری از آبیاری قطره ای در باغ ها اظهار داشت: کوچکی قطعات، عدم دسترسی به برق و همینطور عدم توان مالی باغدار را باید از مهم ترین دلایل فراهم نشدن آبیاری قطره ای قلمداد کنیم.

اسکندری با بیان دیگر مزایای این روش آبیاری تاکید کرد: با اجرای آبیاری نشتی حلقوی ضمن تامین بهداشت باغ در مصرف آب نیز در مقایسه با غرقابی صرفه جویی می شود.

قائم مقام معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی در گفت و گو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران اذعان داشت: کارشناسان صرفه جویی هنگام آبیاری و کاهش دفعات آبیاری را از مهم ترین مزایای استفاده از سوپرجاذب ها در باغات عنوان نموده اند.

منوچهر اتّحاد افزود: استفاده بهینه از کودهای شیمیایی و سموم کشاورزی به دلیل حفظ شدن در خاک های حاوی سوپرجاذب را می توانیم از مزایای استفاده از سوپرجاذب قلمداد کنیم.

وی تصریح کرد: جذب آب و محلول های آبی در خاک های حاوی سوپرجاذب سریعتر انجام

می شود.

اتّحاد ادامه داد: تورم مکرّر سوپرجاذب و پس دهی مجدد، تهویه بهتر خاک و کاهش فشردگی خاک موجب خواهد شد.

قائم مقام معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی از قابل تخریب بودن سوپرجاذب در محیط زیست گفت و یادآور شد: سوپرجاذب ها غیرسمّی بوده و قابل تخریب در محیط زیست هستند.

وی اظهار داشت: باغداران باید بدانند که که در صورت استفاده از سوپرجاذب ها، کاهش هزینه ها و افزایش درآمد برای آنها دور از انتظار نخواهد بود.

قائم مقام معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی افزود: ۸۰ تا ۱۰۰ گرم سوپرجاذب برای هر درخت در ۵ تا ۱۰ سانتی متری خاک توصیه می شود.

اتّحاد با اشاره ای به تقویت ریشه زایی با بهره گیری از سوپرجاذب در باغ تاکید کرد: سوپرجاذب ها ضمن تقویت ریشه زایی، درصد جوانه زنی را نیز افزایش می دهند.

کارشناس مسئول توسعه باغات سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی در گفت و گو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران خاطرنشان کرد: کارشناسان باغبانی هدف اصلی از ایجاد بانکت در باغ را تقلیل در فرسایش خاک و بهره برداری بهینه از حداکثر نزولات آسمانی به ویژه در اراضی شیب دار عنوان می کنند.

مسعود جعفرنژاد افزود: برخورداری بیشترین ذخیره آبی در ناحیه ریشه را باید مهم ترین مزیت بانکت در باغ بدانیم.

وی تشریح کرد: با ایجاد چاله‌هایی هلالی شکل به شعاع ۴-۲ متر و در امتداد خطوط عمود بر جهت شیب اصلی دامنه ها می‌توان بانکت هلالی را به وجود آورد.

جعفرنژاد ادامه داد: در مناطقی که با محدودیت آبیاری مواجه هستیم، بهتر است در حاشیه، نهالی که کاشته شده نسبت به سنگ چینی و پوشش دادن پای درختان برای کاهش تبخیر اقدام شود.

وی ضمن بیان توصیه‌ای به باغداران افزود: باغداران جلوگیری از هرزآب و حذف علف‌های هرز را باید در زمان بازسازی انهار در یاد داشته باشند.

جعفرنژاد کانال‌های بتنی را برای انتقال آب در باغ مناسب تر دانست و تاکید کرد: تغییر سیستم انتقال آب از کانال‌های خاکی به کانال‌های بتنی و لوله‌های پلی اتیلنی بسیار مفید خواهد بود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *