نرخ اجاره بها در شهریور ماه رشد کرد/ تحولات قیمت مسکن

ترابر نیوز:

به گزارش خبرگزاری میزان، براساس اعلام بانک مرکزی تحولات بازار مسکن شهر تهران در شهریور ماه سال ۱۳۹۶ به شرح زیر است:

تعداد معاملات آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران به ۱۵٫۵ هزار واحد مسکونی رسید که نسبت به سال قبل ۹٫۲ درصد افزایش نشان می‌دهد.

این در حالی است که متوسط قیمت خرید و فروش یک متر مربع ۴۷٫۶ میلیون ریال بود که نسبت به ماه مشابه سال قبل ۹٫۷ درصد افزایش داشت.

حجم معاملات مسکن

در شهریورماه سال ۱۳۹۶، تعداد معاملات آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران به ۱۵۵۴۵ واحد مسکونی رسید که نسبت به ماه مشابه سال قبل ۹٫۲ درصد افزایش یافت.

در میان مناطق ۲۲ گانه شهر تهران، منطقه ۵ با سهم ۱۶٫۹ درصد بیشترین تعداد قراردادهای مبایعه نامه را به خود اختصاص داده و مناطق ۴ و ۲ در رتبه های بعدی قرار دارند.

نرخ اجاره بهای در شهریور ماه رشد کرد/ متوسط قیمت هر متر بنا 45.8 میلیون ریال

تحولات قیمت مسکن

قیمت یک متر مربع زیر بنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاه های معاملاتی ۴۷٫۶ میلیون ریال بود که نسبت به ماه قبل و مدت مشابه ماه سال قبل ۱٫۹ و ۹٫۷ درصد افزایش داشته است.

در میان مناطق ۲۲ گانه شهرداری تهران، بیشترین متوسط قیمت یک متر مربع زیربنای مسکونی معامله شده معادل ۱۰۰٫۴ میلیون ریال به منطقه یک و کمترین آن با ۲۲٫۸ میلیون ریال به منطقه ۱۸ تعلق داشته است.

نرخ اجاره بهای در شهریور ماه رشد کرد/ متوسط قیمت هر متر بنا 45.8 میلیون ریال

به علاوه در شش ماهه نخست سال جاری، تعداد معاملات آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران به ۸۵٫۲ هزار واحد مسکونی بالغ گردید که در مقایسه با مدت مشابه سل قبل ۲٫۸ درصد افزایش را نشان می‌دهد. در این ظرف زمانی متوسط قیمت یک متر مربع ۴۵٫۸ میلیون ریال بوده که نسبت به سال قبل ۶٫۲ درصد افزایش یافته است.

توزیع فراوانی بر حسب قیمت یک متر مربع بنا در شهریور ماه سال جاری حاکی از دامنه قیمتی ۳۰ تا ۳۵ میلیون ریال به ازای هر متر مربع بنا با سهم ۱۰٫۹ درصد، بیشترین سهم و دامنه قیمتی ۲۵ تا ۳۰ و ۳۵ تا ۴۰ میلیون ریال هر کدام سهم یکسان ۱۰٫۲ درصدی در رتبه بعدی قرار گرفتند.

تحولات بازار اجاره بها

در شهریور ماه سال جاری شاخص کرایه مسکن اجاری در شهر تهران در کل مناطق شهری نسبت به ماه مشابه سال قبل به ترتیب ۸٫۶ و ۷٫۶ درصد رشد داشته و مدت اجاره مسکن غالبا یک ساله تنظیم شده است.

شایان ذکر است است سهم هزینه مسکن(اجاره بهای مسکن اعم از شخصی و غیر شخصی) در محاسبات شاخص کل بهای کالاها و خدمات مصرفی(براساس سال پایه ۱۰۰=۱۳۹۵) معادل ۳۳٫۱ درصد است.

نرخ اجاره بهای در شهریور ماه رشد کرد/ متوسط قیمت هر متر بنا 45.8 میلیون ریال

گفتنی است در شهریور ماه سال ۱۳۹۶، حجم معاملات مسکونی و متوسط قیمت خرید و فروش یک متر مربع بنا در شهر تهران به ترتیب ۱۵٫۵ هزار فقره و ۴۷٫۶ میلیون ریال رسید که نسبت به ماه مشابه سال قبل به ترتیب ۹٫۲ و ۹٫۷ درصد افزایش یافته است.

انتهای پیام/

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *