مقدمات ارز تک‌نرخی چیده شد

به گزارش بانکداران ۲۴ (Banker)،بهاء‌الدین حسینی‌هاشمی در رابطه با فعالیت دستورالعمل بانک مرکزی مبنی بر خرید و فروش ارز توسط بانکها بر اساس ارز آزاد به اقتصادنیوز اظهارکرد: این تصمیم در واقع مقدمه یکسان‌سازی نرخ ارز است که در ابتدا آزادسازی نرخ ارز و برگرداندن آن به سیستم بانکی که کانال اصلی آن است، صورت می‌گیرد تا به این ترتیب منابع ارزی افزایش پیدا کند و صادرکنندگان و دارندگان ارز آزاد بتوانند بدون اینکه ضرر کنند آن را با قیمت موجود در بازار به بانک بفروشند و کسانی هم که قصد خریداری ارز دارند از سیستم بانکی آن را خریداری کنند.
او افزود: بدین ترتیب صرافی‌ها نیز کار خود را می‌کنند و بر اساس وظیفه‌ای که برای آنها تعریف شده است، عمل می‌کنند؛ یعنی تبدیل نرخ ارز، حواله‌جات مختصر و فعالیت‌های ارزی در حد ارز غیربازرگانی در ساعاتی که بانک‌ها تعطیل هستند یا حتی در زمانی که بانک‌ها نیز کار می‌کنند.
حسینی‌هاشمی ضمن بیان اینکه این اقدام می‌تواند روند صحیحی به سیستم بانکی برگرداند، گفت: خوشبختانه به این ترتیب ارز به سیستم بانکی برمی‌گردد و فعالیت‌های ارزی که از بانک‌ها دور شده بود و در اختیار صرافی‌ها و واحدهای غیررسمی بود به دست بانک برمی‌گردد، به این ترتیب نظمی به آن داده شود و من مطمئن هستم که بعد از مدت کوتاهی نرخ ارز از نرخ فعلی بازار آزاد که حدود ۳۵۰۰ تومان است کمتر و از نرخ حدود ۳۰۰۰ تومان دولتی نیز بیشتر خواهد شد و به تثبیت خواهد رسید.
او افزود: من فکر می‌کنم که بعد از مدت کوتاهی نرخ واحد ارز حدود ۳۳۰۰ تا ۳۴۰۰ تومان خواهد شد و در این کانال با ثبات بیشتری فعالیت می‌کند.
این کارشناس پولی و بانکی گفت: در واقع ارز تک‌نرخی چیزی میان نرخ بازار آزاد و ارز دولتی است، اما باز هم این نرخ به بازار نزدیک‌تر خواهد بود. من فکر می‌کنم با توجه به منابع ارزی که در دست دولت و بخش خصوصی است، زمانی که نرخ ارز یک قیمت شود و زمانی که ارز دولتی هم به کمک بالاترین نرخ که اکنون ۳۵۰۰ تومان است بیاید و یک بازار واحد را تشکیل دهند، منابع ارزی افزایش پیدا می‌کند و این موضوع می‌تواند در رابطه با تقاضا قیمت‌ها را کاهش دهد. یعنی عرضه ارز افزایش پیدا می‌کند و دو بازار یک‌کاسه می‌شوند و به دلیل اینکه این بازار شناور مدیریت‌شده است، منابع ارزی دولت و منابع ارزی بخش خصوصی در یک بازار و در یک خزانه قرار می‌گیرد و بعد خرید و فروش می‌شود.
او افزود: من فکر می‌کنم صادرکنندگان ترجیح می‌دهد که ارز خود را به بانک‌ها بفروشند و بتوانند با ریال آن تعهدات ریالی خود را انجام دهند، واردکنندگان نیز در همین بازار ارز می‌خرند. یعنی به این ترتیب یک بازار رسمی قانونمند ایجاد می‌شود که تمام فعالین بخش ارزی در این بازار هستند.
حسینی هاشمی در ادامه بیان کرد: در واقع می‌توان گفت که با این اقدام یک نوع تک‌نرخی در ارز به وجود می‌آید و فکر می‌کنم که این اقدام مقدمه‌ای برای تک‌نرخی شدن ارز باشد و بعد از آن به طور یقین تک‌نرخی شدن ارز کار راحت‌تری خواهد بود.
این کارشناس پولی و بانکی گفت: به این ترتیب نوسانات کمتری در بازار ارز به وجود خواهد آمد، پایداری، منابع ارزی و رقابت در بازار بیشتر خواهد شد و صادرات رشد بیشتری پیدا خواهد کرد، زیرا صادرکنندگان با این اقدام می‌توانند به راحتی ارز خود را به قیمت بازار بفروشند و مجبور به پنهان کردن ارز یا نگه داشتن ارز در خارج از کشور نیستند، به این ترتیب می‌توانند ارز خود را به این بازار بفروشند و هر زمانی هم که به آن نیاز داشتند از همین بازار خریداری کنند.
او افزود: با تک‌نرخی شدن ارز، کسی که ارز زیادی دارد آن را می‌فروشد و همزمان می‌تواند برای آینده نزدیکی که به ارز نیاز دارد آن را خریداری کند، یعنی معاملات تعویضی انجام دهد، بنابراین در بازار تک‌نرخی ارز، هر کسی می‌تواند برای نیاز ارزی خود برنامه‌ریزی کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *