لزوم افزایش ایمنی در ساخت و ساز

ترابر نیوز:

به گزارش خبرگزاری میزان، قربانخانی در کنفرانس ملی نقش مهندسی مکانیک در ساخت و ساز شهری  گفت: در سال ١٣٠٠ جمعیت ایران ١٠ میلیون نفر با منابع تجدید پذیر بوده است که این جمعیت در ١٠٠ سال گذشته ٨ برابر شده است و منابع آب کشور به کمتر از ٦.٨ میلیون لیتر رسیده است، لذا مصرف اب در کشور در نقطه بسیار بحرانی است.

وی در ادامه افزود: مصرف عمده آب در بخش کشاورزی بوده است و با این وجود باید در مصرف آب در بخش ساخت و سازی صرفه جویی صورت گیرد.

رئیس نظام مهندسی استان تهران تصریح کرد: مصرف انرژی در ایران ٥ برابری جهان است و این وضع اسفناکی در کشور به وجود می آورد و موجب افزایش اتلاف انرژی می شود.

قربانخانی گفت: با هدر رفت انرژی ثروت کشور نیز از بین می رود و این انرژی تنها متعلق به نسل کنونی نیست بلکه باید برای آیندگان نیز حفظ شود و هیچ دلیلی ندارد انرژی به این شکل مصرف شود.

وی افزود: در مقررات ملی افزایش ایمنی تاکید شده است و این ایمنی می تواند زمینه سهولت را در بهره برداری فراهم کند با این وجود هنوز این امر محقق نشده است.

رئیس نظام مهندسی استان تهران یادآور شد: اثر گذاری تاسیسات مکانیکی در ساختمان همان روز اول مشخص می شود این در حالی است که سایر بخش ها به مرور زمان در ساختمان و در طول ٥٠ سال اثر می گذارد.

قربانخانی تصریح کرد: در عمده ساخت و ساز ساختمان‌ها به مصرف انرژی توجهی نشده است و این امر باید از یک زمانی متوقف شود و به این موضوع مهم توجه ویژه‌ای شود.

وی یاداور شد: مصرف انرژی به شدت افزایش یافته و مسئولین مربوطه به این موضوع توجهی نمی‌کنند.

رئیس سازمان نظام مهندسی استان تهران کفت: ٩٠ درصد ساختمان‌های تهران توسط تولیدکنندگان ساخته می‌شود که تنها به فکر کاهش هزینه و سود بیشتر هستند ولی تاوان عدم رعایت قوانین ساخت و ساز را در این بخش مصرف کنندگان می‌دهند.

قربانخانی بیان کرد: در شهرهای پرجمعیت اگر ساخت و سازها براساس قوانین و مقررات صورت گیرد اتلاف انرژی به حداقل خواهد رسید.

وی تصریح کرد: قانون گذار باید قانون جامعی برای صرفه جویی در مصرف انرژی در نظر بگیرد زیرا بافت های فرسوده در کشور نیز عاملی برای هدر رفت انرژی و منابع به شمار می ایند که باید این بافت‌های نوسازی شوند.

رئیس سازمان نظام مهندسی استان تهران تاکید کرد: نظام مهندسی عملیاتی کردن قانون در کشور را بر عهده گرفته تا بتوانیم در این راستا مردم را با حقوق فردیشان آشنا کنیم.

قربانخانی تصریح کرد: هر یک آر سازندگان قانون خاصی را بدون در نظر گرفتن حقوق مصرف کننده به کار می‌گیرند که باید مسئولین از ترویج این امر جلوگیری کنند.

وی گفت: طول عمر ساختمان‌ها باید آر ٣٠ سال به ٣ برابر افزایش یابد که تحقق این امر نیازمند استفاده از قوانین و مقررات لازم است.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *