عوامل موثر بر قیمت جهانی طلا کدامند؟

به گزارش بانکداران ۲۴ (Banker)، به نقل از پایگاه اینترنتی اینوستینگ، تقویت ارزش دلار در روزهای اخیر موجب شده تا قیمت طلا با افت شدیدی روبرو شود. قیمت طلا طی هفته گذشته با کاهش ۵ درصدی روبرو شده که این میزان کاهش از اواخر ۲۰۱۳ میلادی بی سابقه بوده است.
اقتصاد آمریکا طی ماه گذشته ۱۵۶ هزار فرصت شغلی جدید ایجاد کرده است این رقم در ماه اوت به ۱۶۷ هزار فرصت شغلی رسیده بود.
به اعتقاد تحلیلگران اقتصادی بعید به نظر  می رسد که فدرال رزرو در نشست نوامبر نرخ بهره را تغییر دهد چون انتخابات ریاست جمهوری آمریکا هشتم نوامبر برگزار خواهد شد.
نظرسنجی اینوستینگ نشان می دهد که احتمال افزایش نرخ بهره فدرال رزرو در نشست دسامبر به ۶۵ درصد رسیده است.
طی هفته گذشته قیمت طلا بیش از ۶۴٫۶۰ دلار معادل ۴٫۹ درصد کاهش داشته است. شاخص ارزش دلار طی هفته گذشته بیش از ۱٫۳ درصد افزایش داشته است.
به نظر می رسد انتشار متن مذاکرات نشست فدرال رزرو آمریکا که قرار است چهارشنبه اعلام شود تاثیر زیادی بر قیمت جهانی طلا خواهد داشت.
انتشار آمارهای مربوط به وضعیت خرده فروشی تاثیر زیادی بر گمانه زنی های مربوط به اوضاع اقتصادی آمریکا خواهد داشت.
به نوشته سایت طلا، جانت یلن رئیس فدرال رزرو نیز طی روزهای آینده سخنرانی مهمی خواهد داشت. چین نیز امارهای مهم نرخ تورم، بازرگانی خارجی را منتشر خواهد کرد.
روز دوشنبه بازارهای ژاپن، آمریکا و کانادا تعطیل خواهد بود. رئیس فدرال رزرو شیکاگو نیز سخنرانی خواهد داشت. انتشار آمارهای مهم اقتصادی اروپا و سایر کشورهای آسیایی نیز طی روزهای آینده تاثیر زیادی بر روند نوسانات نرخ ارز و قیمت طلا خواهد داشت.
سخنرانی مهم جانت یلن قرار است روز جمعه در فدرال رزرو بوستون انجام شود. به نظر می رسد وضعیت تقاضای فیزیکی در بازارهای نوظهور و در حال توسعه به خصوص چین و هند نیز تاثیر زیادی بر قیمت جهانی طلا خواهد داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *