عوامل متضاد در بازار فلزات گرانبها

به گزارش بانکداران ۲۴ (Banker)،عوامل متضاد موجود در بازار فلزهای گرانبها، پیش‌بینی کارشناسان حرفه‌ای را دچار اختلاف کرده است.
در آخرین نظرسنجی کیتکو از تحلیلگران ۱۸ نفر شرکت کرده‌اند که در میان آنها شمار کارشناسان افزایشی و کاهشی برابر است. در هر دسته ۷ نفر معادل ۳۹ درصد پاسخ دهندگان حاضر هستند. ۴ نفر دیگر معادل ۲۲ درصد نیز نظری خنثی در مورد روند هفته جدید کاری که از امروز دوشنبه آغاز می‌شود، داشته‌اند. از آن سو، در نظرسنجی تازه از مخاطبان کیتکو ۱۲۳۰ نفر شرکت کرده‌اند که از این میان ۸۲۲نفر معادل ۶۷ درصد، افزایش اما تنها ۲۲۲نفر معادل ۱۸ درصد کاهش قیمت‌ها را در روزهای پیش رو پیش‌بینی کرده‌اند. ۱۸۶ نفر معادل ۱۵درصد نیز نظری خنثی داشته‌اند.
سقوط طلا در روز جمعه همه کارشناسان را کاهشی نکرده است. کوین گرادی، رئیس موسسه «فینیکس فیوچرزاند آپشنز ال ال سی» می‌گوید:‌ «بازار به‌دلیل گزارش اشتغال‌زایی آمریکا در ماه جولای تا حدی تحت فشار است. اما اگر به وقایع نگاه کنید، می‌بینید که شانس افزایش نرخ‌های بهره آمریکا در کوتاه‌مدت اندک است و این به نفع طلا است.» پیتر هاگ، مدیر بخش تجارت جهانی کیتکو هم می‌گوید: «من فکر می‌کنم تعداد مشاغل ایجادشده در اقتصاد آمریکا تغییری در نگرش سیاستی فدرال رزرو در نشست سپتامبر ایجاد نخواهد کرد.»
به گزارش دنیای اقتصاد،ولی برخی کارشناسان انتظار ادامه افت ارزش طلا را دارند. ریچارد بیکر، دبیر «اورکا ماینر ریپورت» می‌گوید:‌ «واگرایی سیاست‌های بانک‌های مرکزی همچنان موجود است. به‌نظر می‌آید بانک مرکزی آمریکا در سال جاری نرخ بهره وجوه فدرال را بالا خواهد برد در حالی که بانک مرکزی ژاپن و بانک مرکزی بریتانیا به‌تازگی خلاف این مسیر حرکت کرده‌اند. این تحولات احتمالا دوره دلار قوی را طولانی‌تر خواهد کرد و مانع عبور طلا از مرز ۱۴۰۰ دلار خواهد شد. از سوی دیگر نرخ‌های بهره منفی در ژاپن، اروپا و دیگر جاها اجازه نخواهد داد اونس از مرز ۱۳۰۰ دلار پایین‌تر برود.» شان لوسک، مدیر صندوق تجاری در موسسه «والش تریدینگ» هم انتظار کاهش قیمت‌ها را در این هفته دارد: «دلار اخیرا در حال تقویت بوده و من انتظار دارم که این قدرت و تضعیف طلا ادامه داشته باشد، دست کم در روزهای اول هفته.»
فیل فلین، تحلیلگر ارشد موسسه «پرایس‌فیوچرز گروپ» هم انتظار دارد جهت‌گیری طلا در این هفته مشخص نباشد: «داده‌های خوب گزارش اشتغال‌زایی می‌تواند در ابتدای هفته به ضرر طلا تمام شود،‌ اما فکر می‌کنم بعد از آن مردم متوجه خواهند شد که با وجود داده‌های خوب این گزارش، فدرال رزرو هنوز برای افزایش نرخ‌های بهره مسیر دشواری پیش‌رو دارد.»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *