عوامل تاثیرگذار در افزایش نرخ دلار

به گزارش بانکداران ۲۴ (Banker)،به گفته فعالان، جهش نرخ حواله درهم از ۹۷۵ تومان به آستانه محدوده ۹۸۰ تومان مهم‌ترین محرک رشد دلار بود. برخلاف رشد بهای شاخص ارزی، سکه تمام بهار آزادی راه کاهشی را انتخاب کرد و با هزار تومان افت به قیمت یک میلیون و ۱۱۸ هزار تومان رسید. افت سکه در روز رشد دلار و ثبات اونس موجب شد که حباب منفی آن افزایش پیدا کند و به بیش از ۱۰ هزار تومان برسد.
روز یکشنبه، بازار همچنان به کام افزایشی‌ها بود. در دومین روز هفته، تعداد معامله‌گران در بازار زیاد و حجم معاملات آتی افزایش یافته بود. در نتیجه افزایش تعداد معامله‌گران و حجم خرید وفروش‌های آتی هیجان بازار بیش از روزهای گذشته بود. در چنین فضایی، دلار معاملات خود را با قیمت ۳ هزار و ۵۶۸ تومان آغاز کرد که تغییری نسبت به روز ابتدایی هفته نداشت. این در حالی بود که در ابتدای روز، برخی معامله‌گران نرخ خرید خود را ۳ هزار و ۵۶۵ تومان اعلام کردند، ولی هیچ کس حاضر به فروش دلار با این قیمت نشد، امری که نشان دهنده انتظارات افزایشی موجود در بازار بود. پس از شروع خنثی ابتدای روز، در ادامه دلار به سرعت از محدوده ۳ هزار و ۵۷۰ تومان عبور کرد و تا قیمت ۳ هزار و ۵۷۴ تومان بالا رفت، هر چند که نهایتا با قیمت ۳ هزار و ۵۷۳ تومان به کار خود پایان داد. این بالاترین قیمت دلار از اواسط بهمن ۹۴ بود.
 به نوشته دنیای اقتصاد ،یکی از مهم‌ترین عواملی که در افزایش دلار نقش داشت، بالا رفتن نرخ حواله درهم بود. روز گذشته، نرخ حواله درهم لحظاتی حتی تا قیمت ۹۸۰ تومان بالا رفت، ولی نهایتا با قیمت ۹۷۹ تومان به کار خود پایان داد. برخی فعالان، یکی از دلایل افزایش نرخ حواله درهم را به کاهش عرضه بازارساز نسبت دادند. این در حالی است که برخی اعتقاد دارند که در ابتدای پاییز بخشی از تقاضای تجاری وارد بازار شده است. در حالی که رشد نرخ حواله درهم مهم‌ترین علت افزایش دلار به سمت محدوده بالاتر بود، برخی معامله‌گران اعتقاد داشتند که قیمت این ارز متناسب با افزایش درهم رشد نکرده است. به گفته یکی از بازیگران بازار، دلار با توجه نرخ حواله درهم ۹۸۰ تومانی، پتانسیل رشد تا محدوده ۳ هزار و ۵۹۰ تومان را داشت. در کنار رشد نرخ حواله درهم، افزایش معاملات فردایی دیگر عاملی بود که در بالا رفتن قیمت اثر داشت. به گفته فعالان، روز گذشته، قیمت دلار در معاملات امروزی و فردایی بالاتر از معاملات نقدی بود و همین موضوع انتظارات را تحت‌تاثیر قرار می‌داد. این در حالی بود که برخی فعالان، افزایش قیمت را ناشی از کاهش عرضه ارز در بازار داخلی دانستند.
روز گذشته، در حالی که بازار جهانی تعطیل بود و قیمت دلار در مسیر افزایشی قرار داشت، سکه تمام بهار آزادی راه کاهشی را در پیش گرفت، امری که منجر به دو رقمی شدن حباب آن شد. در دومین روز هفته، سکه تمام بهار آزادی با هزار تومان کاهش به قیمت یک میلیون و ۱۱۸ هزار تومان رسید. در شرایطی که بهای دلار در بازار داخلی افزایش قیمت را تجربه کرد، برخی فعالان، پایین آمدن سکه را ناشی ازکاهش تقاضا دانستند. به گفته آنها، از یکسو، تقاضا پس از اعیاد قربان و غدیر در بازار کاهش پیدا کرده و از سوی دیگر، تعدادی از معامله‌گران در آستانه ماه محرم انتظار چندانی برای افزایش قیمت ندارند. در نتیجه افت سکه در روز افزایش دلار، حباب سکه منفی تر و دو رقمی شد. تا ساعت ۳ بعدازظهر روز گذشته، ارزش ذاتی سکه یک میلیون و ۱۲۹ هزار تومان بود و اختلافی ۱۱ هزار تومانی با قیمت بازار داشت. حباب سکه که تا آخرین روز شهریورماه مثبت بود، از اولین روز مهرماه منفی شد تا اینکه سرانجام در چهارمین روز این ماه به بیش از ده هزار تومان رسید. حباب منفی نشان گر آن است که ارزش ذاتی سکه نسبت به قیمت بازاری آن بیشتر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *