طلا در حال ثبت نخستین روند نزولی در شش هفته اخیر

به گزارش سایت طلا به نقل از پایگاه اینترنتی رویترز، کاهش ارزش دلار و نگرانی های مربوط به تعطیلی احتمالی دولت امریکا به خاطر سقف بدهی ها موجب شد تا قیمت طلا امروز جمعه با افزایش همراه شود ولی این فلز گرانبها در حال ثبت نخستین روند نزولی در ۶ هفته اخیر است.

بر اساس این گزارش قیمت هر اونس طلا امروز با ۰٫۱ درصد افزایش به بیش از ۱۳۲۸ دلار رسیده است. قیمت طلا روز گذشته تا ۱۳۲۳ دلار در هر اونس رسید که این پایین ترین قیمت طلا از ۱۲ ژانویه به شمار می رود.

قیمت طلا در هفته جاری بیش از ۰٫۸ درصد کاهش داشته که این بدترین عملکرد قیمت طلا از ۸ دسامبر به شمار می رود.

نگرانی ها نسبت به تعطیلی احتمالی بخشی از فعالیت های دولت آمریکا موجب شد تا ارزش دلار با کاهش روبرو شود. شاخص ارزش دلار در برابر ارزهای معتبر بین المللی به ۹۰٫۴۹ واحد رسیده  است.

در حالی که کنگره آمریکا قانونی را برای جلوگیری از تعطیلی دولت تصویب کرده است ولی هنوز نگرانی های زیادی درباره تصویب این قانون در سنا وجود دارد.

ارزش دلار آمریکا از سال ۲۰۱۷ میلادی تاکنون روندی نزولی داشته و این مساله تاثیر زیادی بر افزایش قیمت جهانی طلا و سایر  کالاهای راهبردی داشته است.

قیمت بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال که در دو روز گذشته با افت شدیدی روبرو شده بود امروز جمعه با افزایش نسبی همراه شده است.

شاخص سهام در بازارهای آسیایی نیز با افزایش روبرو شده است. رئیس فدرال رزرو کلیولند در تازه ترین اظهارات خود تاکید کرده است که فدرال رزرو آمریکا باید امسال و سال آینده ۳ یا ۴ بار نرخ بهره را افزایش دهد.

میزان ذخایر طلای صندوق اس پی دی آر نیز با ۱٫۴۲ درصد افزایش به بیش از ۸۴۰ تن رسیده است.

طی ساعات آینده آمارهای مهم اقتصادی آمریکا منطقه یورو و آلمان منتشر خواهد شد و این آمارها می تواند تاثیر زیادی بر نوسانات قیمت طلا داشته باشد.

به نظر می رسد وضعیت تقاضای فیزیکی در بازارهای نوظهور و در حال توسعه تاثیر زیادی بر قیمت جهانی طلا خواهد داشت. تنش های سیاسی در عرصه بین المللی به خصوص اوضاع کره شمالی و خاورمیانه نیز می تواند عامل مهمی برای تغییر قیمت طلا باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *