ضرورت توجه به معماری و فرهنگ مناطق تاریخی در زمان مقاوم‌سازی

ترابر نیوز:

محمد شکرچی زاده

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی محمد شکرچی‌زاده رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی با تأکید بر اهمیت بحث توانایی بناهای تاریخی کشور در برابر زلزله بیان کرد: متأسفانه این نوع ساختمان‌ها خصوصا بناهایی که فاقد اسکلت بوده و با خشت و مصالح بومی ساخته شده‌اند در برابر زلزله که احتمال وقوع آن در ایران بسیار زیاد است توانایی مقاومت نداشته و در استانداردها و آئین‌نامه های ما نیز لحاظ نشده‌اند.

شکرچی‌زاده در این‌باره اضافه کرد: با توجه به آئین‌نامه‌های موجود طراحی زلزله و مقررات ملی ساختمان به بحث ساختمان‌های خشتی و ابنیه مهم تاریخی موجود در کشور توجه نشده که باید هرچه سریع‌تر مورد بررسی قرار گیرد.

این مقام مسئول ادامه داد: این مسئله قطعا باید به طور مشترک با سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بررسی و کارگروهی مشخص برای بررسی و انجام تحقیقات لازم با همکاری دو سازمان ایجاد شود.

رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی بابیان اینکه درحال حاضر برخی از دانشگاه‌ها از جمله دانشگاه صنعتی شریف و دانشگاه یزد به طور خاص بر روی این مسئله تحقیق و پژوهش کرده‌اند گفت: ما باید به کمک این مراکز آموزشی راه‌حلی مشخص برای مقاومت این بناها در برابر زلزله پیدا و آن را در حوزه استانداردهای کشور تعریف و مشخص کنیم.

وی با تأکید بر اهمیت بحث حفاظت از میراث فرهنگی و تاریخی در کشور بیان کرد: این بناها علاوه بر زلزله در برابر خطرات دیگری از جمله هوازدگی و شرایط محیطی نیز هستند که باید توسط کارگروه ویژه تشکیل شده مورد بررسی قرار گرفته و دستورالعمل‌های نهایی برای ان صادر شود.

شکرچی‌زاده با اشاره به این مطلب که متأسفانه در بازسازی‌های انجام گرفته تاکنون توجهی به این حوزه نشده یا بسیار کم بوده است گفت:  با توجه به پیش‌بینی‌های انجام شده ایران حدودا هر ۱۰ سال یکبار ، یک زلزله بالای ۷ ریشتری را تجربه می‌کند که ما با شرایط موجود بناهای تاریخی‌مان باید بگوییم این ساختمان‌ها حتی توانایی مقاومت در برابر قدرت کمتر از آن را هم ندارند، مسئله‌ای باید هرچه سریعتر مورد توجه قرار بگیرد.

رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی با اشاره به این نکته که بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در بازساری مجدد روستاها اقدام به اسکلت‌بندی کرده و باعث افزایش توان این مناطق درمقاومت برابر زلزله شده است گفت: با وجود انکه این اقدام باعث مقاومت این بناها در برابر زلزله‌های بعدی شد و تخریبی حاصل نشد ولی معماری و فرهنگ این مناطق را از این برد چراکه در این مسیر تنها به کالبد توجه کرده بود.

وی در ادامه استفاده از تجارب بین‌المللی را راهکار مناسبی در حل این مشکلات دانست و گفت: بدون شک باید اقدامی همه‌جانبه صورت گرفته و تجارب سایر کشورها مانند استفاده از خشت تثبیت شده و … در این راه به کار گرفته شود./

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *