سهم وزارت راه از درآمد فروش گازوئیل و بنزین تا بحال پرداخت نشده است/ پیشنهاد تعیین عوارض بر سوخت به‌جای عوارض بزرگراه‌ها

ترابر نیوز:

عباس آخوندی

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، جلسه فراکسیون مستقلین ولایی مجلس شورای اسلامی صبح امروز (دوشنبه، ۲۹ آبان ماه) با حضور عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی، کاظم جلالی، غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی رئیس و نایب رئیس این فراکسیون و سایر اعضای آن در مجلس برگزار شد.

عباس آخوندی در این دیدار با اشاره به خواسته‌های نمایندگان که اغلب در حوزه سرمایه گذاری و اتمام پروژه‌های عمرانی بود، گفت: حوزه سرمایه گذاری اعم از آزاد و فاینانس خارجی است که به دولت باز می‌گردد و پروژه‌های نیمه تمام عمرانی نیز از مهم‌ترین خواسته هاست که مردم از نمایندگان پیگیری می‌کنند که البته از فاینانس نمی‌توان برای این پروژه‌ها و تملک اراضی بین شهری استفاده کرد.

براساس گزارش خبرگزاری خانه ملت، وزیر راه و شهرسازی در ادامه با اشاره به وضعیت نامساعد وزارتخانه در حوزه طرح‌های عمرانی عنوان کرد: پروژه‌های راه سازی تا رسیدن به تملک‌ها انجام می‌شود، اما خرید املاک مردم نیاز به اعتبار دارد که به علت عدم وجود این اعتبار، پروژه‌ها روی زمین می‌ماند البته قوانینی در زمینه‌های مختلف راه سازی تصویب شد، اما اجرایی نمی‌شود.

وی بر همین اساس یادآور شد: در قانون مقرر شده بود ۲۰ درصد درآمد حاصل از فروش گازوئیل و ۱۰ درصد حاصل از فروش بنزین به وزارت راه و شهرسازی اختصاص یابد، اما تا کنون ریالی از محل این درآمد‌ها به وزارتخانه نرسیده است.

آخوندی در ادامه در خصوص فاینانس اظهار کرد: وقتی فاینانس امضا می‌شود باید ۱۵ درصد به شرکت مربوطه داده تا کار آغاز شود، اما ریالی برای این کار در بودجه پیش بینی نشده است لذا باید تصمیماتی به صورت خرد و کلان گرفته شود که البته هزینه‌هایی خواهد داشت، هزینه‌هایی اجتماعی که هیچ کس نیز آن را نمی‌پذیرد.

وزیر راه و شهرسازی با یادآوری این مطلب که با ساختار بودجه فعلی امکان ادامه راه وجود ندارد، تصریح کرد: هزینه جاری ما بیش از درآمد کل دولت است لذا نیازمند اصلاحاتی هستیم که قطعا هزینه اجتماعی دارد و باید آن را پذیرفت.

وی در ادامه با بیان اینکه برای اتمام پروژه‌های ریلی نیاز به ۲۸ میلیارد دلار سرمایه گذاری داریم که ظرف ۵ سال پروژه‌ها به اتمام برسد، ابراز داشت: برای این سرمایه گذاری نیازمند اختصاص ۱۵ درصد به شرکت‌های سرمایه گذار هستیم که می‌تواند از محل صندوق توسعه ملی اختصاص یابد چرا که به علت خارجی بودن با سیاست‌ها تطابق دارد.

آخوندی همچنین با اشاره به پیشنهادات برخی نمایندگان مبنی بر دریافت عوارض در بزرگراه‌ها همچون آزادراه ها، خاطرنشان کرد: این امکان وجود ندارد چرا که باید از ۷۵ درصد حمل و نقل عوارض دریافت کرد که عملی نیست، اما این عوارض می‌تواند همانند سایر کشور‌ها بر سوخت قرار گیرد چنانچه در حال حاضر برای گازوئیل ۲۰ درصد عوارض قرار داده ایم، اما برای بنزین این عوارض وجود ندارد.

این وزیر کابینه دوازدهم ادامه داد: از طرف دیگر لازم است صندوق توسعه حمل و نقل که تأسیس آن در برنامه ششم توسعه به تصویب رسید ایجاد شود، اما در بودجه هیچ اعتباری برای آن اندیشیده نشده است که باید در بودجه سال ۹۷ این اتفاق بیفتد.

وزیر راه و شهرسازی در پایان در خصوص نحوه خانه دار شدن اقشار مختلف جامعه عنوان کرد: افرادی که واقعا پس انداز کننده باشند می‌توانند خانه دار شوند، اما برای افراد کم درآمد جامعه وزارت راه، طرح مسکن اجتماعی را ارائه کرده بود که به علت عدم اختصاص ریالی در بودجه نتوانستیم آن را اجرایی کنیم.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *