سایه تهدید افزایش قیمت نفت بر سر آسیا

افزایش تقاضا و کاهش تولید داخلی نفت در آسیا، آسیب پذیری این منطقه را در برابر اختلال در عرضه جهانی نفت و افزایش ناگهانی قیمت این کالا افزایش می‌دهد.

سطح واردات خالص نفت آسیا در سال ٢٠١٥ میلادی از مجموع نفت مصرفی در آمریکای شمالی بالاتر رفت و پیش‌بینی می‌شود که این مقدار در پی تصمیم تولیدکنندگان به کاهش عملیات اکتشاف و تولید به علت افت قیمت‌های نفت، افزایش بیشتری یابد. خطر سقوط شدید تولید میدان‌های نفتی آسیا در ده سال آینده نیز وجود دارد.

به گفته تحلیلگران، فعالیت اکتشاف منابع انرژی در منطقه‌ای از آسیا که در کرانه اقیانوس آرام قرار داد، در یک سال گذشته تا حدی متوقف شده و این در حالی است که میدان‌های کشف شده اخیر بیشتر گازی بوده است.

آژانس بین‌المللی انرژی در ماه اوت پیش‌بینی کرد که با توجه به افزایش واردات خالص نفت آسیا و رشد اخیر قیمت، صورتحساب واردات نفت کشورهای این منطقه در سال ٢٠١٧ میلادی برای نخستین بار در سه سال اخیر به بیش از ٥٠٠ میلیارد دلار خواهد رسید.

یک تحلیلگر انرژی اعلام کرد: در صورت ادامه افزایش سطح تقاضای نفت و کاهش شدید تولید داخلی در آسیا، افزایش قیمت نفت این منطقه را به شدت تهدید می‌کند.

وی گفت: انتظار می‌رود سطح تقاضای روزانه نفت کشورهای حاشیه اقیانوس آرام در سال جاری و سال آینده میلادی ٨٠٠ تا ٩٠٠ هزار بشکه افزایش یابد؛ این در حالی است که پیش‌بینی می‌شود تولید روزانه نفت این منطقه در این مقطع زمانی ٢٤٠ تا ٣٣٠ هزار بشکه کاهش یابد.

مازاد تقاضا نسبت به تولید داخلی در آسیا در بازه زمانی ٢٠١٠ تا ٢٠١٦ میلادی با ٣٠ درصد افزایش به مقدار حدودی ٢٥ میلیون و ٧٠٠ هزار بشکه در روز رسید و پیش‌بینی می‌شود که این مقدار در سال آینده میلادی یک میلیون و ١٠٠ هزار بشکه رشد یابد. افزایش سطح قیمت نفت ممکن است هزینه واردات را در مدت یک سال یک سوم افزایش دهد و به ٥٦٦ میلیارد دلار برساند.

فاتح بیرول، مدیر کل آژانس انرژی بین‌المللی گفت: ما شاهد کاهش سطح سرمایه‌گذاری‌های نفتی در دو سال متوالی (٢٠١٥-٢٠١٦ میلادی) بوده‌ایم؛ بازارهای جهانی نفت در آینده بسیار نزدیک با دشواری روبه‌رو خواهند شد.

اگر اندونزی، بزرگ‌ترین تولیدکننده نفت آسیای جنوب شرقی، فعالیت‌ها و خدمات حفاری خود را افزایش ندهد با کاهش احتمالی ٢٠-٢٥ درصدی تولید نفت روبه‌رو خواهد شد.

چین نیز به تازگی منابعی را که به این کشور نفت می فروشند افزایش داده است و به منظور کاهش وابستگی وارداتی خود به خاورمیانه، از کشورهایی مانند روسیه و آمریکای لاتین نفت خریداری می‌کند؛ اگرچه این کشور در حال ساخت ذخایر راهبردی است تا بتواند خود را از خطر افزایش ناگهانی قیمت نفت حفظ کند.

به گفته تحلیلگران، آسیا بیش از نیمی از نفت مورد نیاز خود را از خاورمیانه تأمین می‌کند و به شدت به تولیدکنندگان حاشیه خلیج فارس وابسته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *