ریزش طلای جهانی در واکنش به نخستین مناظره انتخاباتی آمریکا

در بازار نیویورک هر اونس طلا برای تحویل در دسامبر ۰.۱ درصد کاهش یافت به ۱۳۲۸.۵۰ دلار رسید. بهای معاملات این بازار روز سه‌شنبه ۱۳.۷۰ دلار یا یک درصد کاهش یافت و در ۱۳۳۰.۴۰ دلار بسته شد.

طلا روز سه‌شنبه که سرمایه‌گذاران هیلاری کلینتون، نامزد دموکرات انتخابات ریاست جمهوری آمریکا را برنده نخستین مناظره میان نامزدهای انتخاباتی ارزیابی کردند، حدود یک درصد سقوط کرد در حالیکه روز دوشنبه با این تصور که ریاست جمهوری ترامپ به ابهام در دورنمای ژئوپلیتیکی و اقتصادی شکننده جهانی می افزاید، صعود کرده بود.

بارناباس گان، تحلیلگر بانک OCBC سنگاپور در این باره گفت: تقاضا برای طلا به عنوان دارایی مطمئن کاهش یافته، زیرا هیلاری کلینتون کم و بیش در برابر دونالد ترامپ در مناظره ریاست جمهوری برتری داشته است. کاهش قیمت‌های طلا نشان می‌دهد که ناظران بازار هیلاری را گزینه مطمئن‌تری نسبت به ترامپ می‌دانند.

بازارها کلینتون را نامزد شناخته شده ای می‌دانند در حالیکه معلوم نیست ریاست جمهوری ترامپ چه تاثیری بر سیاست خارجی آمریکا و اقتصاد داخلی این کشور خواهد داشت.

جیمیز استیل تحلیلگر HSBC   در یادداشتی به مشتریان این بانک نوشت:‌ افزایش ریسک‌پذیری بازار به قیمت‌های طلا ضربه زد و کاهش بازده اوراق عرضه و رشد ارزش دلار آمریکا هم قیمت طلا را تحت فشار نزولی بیشتری قرار داد. وی در ادامه افزود: انتظار می‌رود طلا در کوتاه‌مدت به قیمت ۱۳۱۰ دلار سقوط کند.

شاخص دلار آمریکا که این ارز را در برابر سبدی از شش ارز بزرگ دنبال می‌کند، روز چهارشنبه ۰.۱۴ درصد صعود کرد. طلا و دلار معمولا خلاف جهت یکدیگر حرکت می‌کنند و رشد ارزش دلار، معاملات طلا را که به این ارز قیمت‌گذاری می‌شود برای خریداران واحدهای ارزی دیگر گران‌تر می‌کند.

یک معامله‌گر طلا به رویترز گفت: طلا ممکن است در روزها آینده کاهش قیمت بیشتری داشته باشد.

ذخایر طلای صندوق “اس پی دی آر گولد تراست” که بزرگ‌ترین صندوق سرمایه‌گذاری تحت پشتوانه طلا در جهان است، روز سه‌شنبه ۰.۲۲ درصد کاهش یافت و به ۹۴۹.۱۴ تن رسید.

در بازار سایر فلزات ارزشمند، هر اونس نقره برای تحویل فوری برای چهارمین روز متوالی با کاهش روبه‌رو شد و با ۰.۶ درصد اُفت، در ۱۹.۰۳ دلار ایستاد. این فلز در معاملات روز گذشته ۱.۴ درصد سقوط کرد که بزرگ‌ترین کاهش یک روزه قیمت در حدود سه هفته اخیر بود. هر اونس پلاتین برای تحویل فوری پس از کاهش بیش از یک درصدی در معاملات روز سه‌شنبه، ۰.۲ درصد افزایش یافت و به ۱۰۲۴.۴۰ دلار رسید. هر اونس پالادیم برای تحویل فوری با ۰.۴ درصد افزایش قیمت، ۷۰۰.۶۰ دلار معامله شد.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *