رکود در قیمت جهانی طلا

به گزارش سایت طلا به نقل از اقتصادآنلاین،قیمت طلا امروز تحت فشار افزایش شاخص دلار و گمانه زنی ها در مورد افزایش نرخ بهره قرار دارد.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایرنا، فعالان بازار پیش بینی می کنند، بانک مرکزی آمریکا امسال و سال آینده نرخ بهره را افزایش می دهد.

افزایش نرخ بهره و شاخص دلار، تقاضای طلا و در نتیجه قیمت آن را کاهش می دهد.

قیمت تحویل فوری طلا در ساعت ۰۴:۳۱صبح امروز به وقت گرینویچ در بازار لندن به یک هزار و ۲۷۵ دلار و ۶۳ سنت رسید که تقریباً نسبت به آخرین قیمت جمعه گذشته تغییری نداشت.

جمعه گذشته به دلیل افزایش بازده اوراق خزانه آمریکا، قیمت طلا ۰٫۷ درصد کاهش یافت که بیشترین افت یک روزه این فلز گرانبها از ۲۶ اکتبر (چهار آبان) محسوب می شود.

در معاملات آتی بازار کامکس آمریکا نیز هر اونس طلا در ساعت یاد شده به قیمت یک هزار و ۲۷۵ دلار و ۸۰ سنت معامله شد که از آخرین قیمت جمعه گذشته تنها ۰٫۱ درصد بیشتر بود.

شاخص طلا که نرخ برابری دلار آمریکا را در برابر مجموعه ای از ارزهای اصلی می سنجد، امروز با ۰٫۲۲ درصد افزایش نسبت به جمعه گذشته به ۹۴٫۵۲ رسید.

 پس از بحران مالی سال۲۰۰۸، بانک مرکزی آمریکا اقدام به کاهش نرخ بهره این کشور به نزدیک صفر کرد تا با افزایش سرمایه گذاری و تولید، اقتصاد این کشور را تقویت کند.

در اواخر سال ۲۰۱۵ با توجه به افزایش نرخ رشد اقتصادی در این کشور، بانک مذکور تصمیم گرفت به صورت مرحله ای نرخ بهره را افزایش دهد که نخستین مرحله آن را در دسامبر همان سال (آذر-دی سال ۱۳۹۴) اجرا کرد.

افزایش نرخ بهره، کاهش تقاضای طلا را به دنبال دارد زیرا طلا یک کالای بی بازده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *