رشد ۳ درصدی ارزش بازار فرابورس/ شهریور پرکار اسناد خزانه اسلامی

در شهریورماه طی ۲۱ روز معاملاتی تعداد ۷ هزار و ۲۲۳ میلیون ورقه بهادار به ارزش ۲۹ هزار و ۱۹۹ میلیارد ریال در بازارهای فرابورس مورد مبادله قرار گرفت که دادوستد روزانه ۳۴۴ میلیون ورقه به ارزش یک هزار و ۳۹۰ میلیارد ریال را نشان می‌دهد. همچنین در این ماه شاخص کل با رشد ۱۱ واحدی تا پله ۸۱۶ واحد بالا رفت و ارزش بازار نیز با رشد ۳ درصدی، در آخرین روز معاملاتی این ماه به رقم ۹۷۳ هزار و ۶۶۰ میلیارد ریال رسید.

در میان بازارهای پنج‌گانه فرابورس، بازار اول با رشد ۲۲۸ و ۱۳۲ درصدی حجم و ارزش معاملات نسبت به مرداد ماه بهترین عملکرد را در مقایسه با سایر بازارها از خود به نمایش گذاشت؛ در این بازار تعداد ۲ هزار و ۱۶۱ میلیون سهم به ارزش چهار هزار و ۴۱۰ میلیارد ریال دست به دست شد که رشد قابل ملاحظه‌ای نسبت به مردادماه را نشان می‌داد.

در همین حال ماه گذشته در بازار ابزارهای نوین مالی اوراق بدهی نقل و انتقال ۱۲ میلیون ورقه به ارزش ۱۱ هزار و ۸۹۶ میلیارد ریال را شاهد بود. صندوق سرمایه‌گذاری قابل معامله نیز به تعداد ۱۷۹ میلیون ورقه دست به دست شد که ارزش آن بالغ بر یک هزار و ۶۷۵ میلیارد ریال بود. ضمن آنکه در این بازار اوراق تسه نیز به تعداد ۱.۱ میلیون ورقه مورد معامله قرار گرفت که این حجم دادوستد ارزش ۹۹۳ میلیارد ریالی داشت. نکته قابل ذکر در خصوص معاملات این سه ابزار فرابورسی آنکه ارقام مربوط به حجم و ارزش معاملات تسه و ETFها در مقایسه با مردادماه با رشد همراه شد، اما اوراق بدهی افت نزدیک به ۳۰ درصدی حجم و ارزش دادوستدها را شاهد بود.

همچنین ماه گذشته در صنایع فرابورسی نیز به ترتیب سه صنعت فلزات اساسی، شیمیایی‌ها و پالایشی‌ها بیشترین ارزش معاملات خرد بازار سهام را به خود اختصاص دادند. ارزش معاملات در گروه فلزات اساسی طی این ماه به رقم یک هزار و ۱۴۳ میلیارد ریال رسید که سهم ۱۶ درصدی از ارزش معاملات خرد بازار سهام فرابورس را شامل می‌شد. پس از آن صنعت شیمیایی‌ها سهم ۱۳ درصدی و گروه پالایشی‌ها سهم ۱۲ درصدی از ارزش معاملات بازار سهام را در اختیار گرفتند.

بنا بر اعلام شرکت فرابورس ایران، در همین حال بررسی بازارهای فرابورس ایران به لحاظ بیشترین ارزش بازاری نیز نشان می‌دهد در آخرین روز معاملاتی شهریور به ترتیب بازار دوم، بازار پایه، اوراق بدهی، بازار اول، اوراق گواهی تسهیلات مسکن و ETFها دارای بیشترین سهم از ارزش بازار فرابورس بودند.

آخرین هفته شهریورماه در فرابورس چگونه گذشت؟

هفته پایانی شهریورماه برای فرابورس ایران با صعود متغیرهای مختلف معاملاتی و عملکرد سبز بازارهای فرابورس به پایان رسید. طی این هفته ۳ هزار و ۱۵۵ میلیون ورقه به ارزش ۸ هزار و  ۲۲۹ میلیارد ریال در بازارها نقل و انتقال یافت که با رشد ۲۸۱ و ۷۹ درصدی نسبت به هفته ماقبل همراه بود.

در همین حال بازارهای اول و دوم نیز با رشد حجم و ارزش معاملات روبه‌رو شدند، اگرچه بازارهای پایه و ابزارهای نوین مالی با روند ریزشی این متغیرها به کار خود در آخرین هفته شهریورماه پایان دادند.

در بازار بدهی فرابورس نیز هفته گذشته اسناد خزانه اسلامی مراحل هفت و هشت به ترتیب با قیمت‌های ۸۶۰ و ۸۵۰ هزار ریال کشف قیمت و عرضه اولیه شدند. ارزش این اوراق در مجموع ۳۰ هزار میلیارد ریال است و تابستان سال آینده سررسید خواهند شد.

در نهایت در آخرین روز معاملاتی هفته گذشته هم شاخص کل با رشد ۱۶ واحدی و ارزش بازار با افزایش ۴۱ هزار و ۵۰۳ میلیارد ریالی همراه شدند و به این ترتیب بخشی از افت خود در هفته‌های گذشته را جبران کردند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *