رشد فزاینده تقاضای طلای آلمان در سال ۲۰۱۷ میلادی

به گزارش سایت طلا به نقل از پایگاه اینترنتی رویترز، دویچه بورس در تازه ترین گزارش خود اعلام کرده است که آلمانی ها در سال۲۰۱۷ میلادی سرمایه گذاری هنگفتی در بازار طلا انجام داده اند، به طوری که تقاضا برای اوراق بهاداری که با طلا پشتیبانی و حمایت می شود، در سال ۲۰۱۷ با رشد ۵۰ درصدی روبرو شده است.

طلا یک مکان امن برای سرمایه گذاران در شرایط نااطمینانی و ریسک های اقتصادی و سیاسی به شمار می رود. قیمت طلا در سال ۲۰۱۷ میلادی با رشد ۱۴ درصدی روبرو شده و بهترین عملکرد خود را از سال ۲۰۱۰ میلادی ثبت کرده است.

دویچه بورس افزود: تقاضا برای اوراق بهادار اکسترا گلد که با طلای فیزیکی حمایت می شود در پایان سال ۲۰۱۷ به بیش از ۱۷۵٫۰۴ تن طلا رسیده است، این رقم در سال ۲۰۱۶ میلادی به ۱۱۷٫۵۹ تن طلا رسیده بود. ارزش کل اوراق اکسترا گلد به بیش از ۶٫۱ میلیارد یورو معادل ۷٫۳ میلیارد دلار رسیده است.

به اعتقاد تحلیلگران اقتصادی، تشدید تنش ها و بی ثباتی های سیاسی در عرصه بین المللی می تواند تاثیر زیادی بر رشد تقاضای طلا در آلمان داشته باشد.

نگرانی ها نسبت به تشکیل دولت جدید آلمان و کاهش محبوبیت صدر اعظم این کشور می تواند عامل مهمی برای افزایش تقاضای طلا باشد.

برخی تحلیلگران پیش بینی می کنند که با شکسته شدن سطح مقاومتی ۱۳۰۰ دلاری برای هر اونس طلا، سطح مقاومتی بعدی ۱۳۵۰ دلار خواهد بود.

به نظر می رسد شاخص ارزش دلار و سیاست های پولی بانک های مرکزی بزرگ جهان به خصوص آمریکا و اروپا همچنان تاثیر زیادی بر نوسانات قیمت طلا خواهد داشت. فدرال رزرو آمریکا در سال گذشته ۳ بار بهره را افزایش داد و پیش بینی می شود در سال ۲۰۱۸ نیز ۳ بار دیگر بهره را افزایش دهد.

تنش های سیاسی به خصوص اوضاع کره شمالی و ایران نیز می تواند موجب رشد تقاضای مکان امن سرمایه گذاری برای طلا شود.

تحلیل تکنیکال نشان می دهد که اگر طلا نتواند سطح مقاومتی ۱۳۲۰ دلاری را بشکند تا سطح ۱۳۰۰ و سپس ۱۲۶۰ دلار در هر اونس کاهش خواهد یافت.

پیش بینی می شود بهبود اوضاع اقتصادی منطقه یورو موجب خواهد شد تا بانک مرکزی اروپا برنامه خریداری اوراق قرضه را تا پایان ۲۰۱۸ متوقف کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *