رانت خواران بازار ارز را قبضه کردند

به گزارش بانکداران ۲۴ (Banker)،رئیس اسبق موسسه عالی آموزش بانکداری، با بیان اینکه برای تک نرخی شدن ارز مقدماتی لازم است افزود: این بحث‌ها از برنامه دوم و در سال‌های ۱۳۷۲ و ۱۳۷۳ مطرح است و از آن سال‌ها تا کنون این موضوع به تعویق افتاده است.
این اقتصاددان با اشاره به این که خرید و فروش ارز عملا در دست دولت است، گفت: در بخش درآمدهای دولت و بودجه و در شرایطی که کشور نیاز به منابع ریالی دارد، دولت ارز را با قیمتی پایین‌تر از بازار عرضه می‌کند که این موضوع نه تنها منصفانه نیست بلکه باعث رانت نیز می‌شود.
طبیبیان با تاکید بر اینکه باید بازاری متمرکز برای تعیین نرخ ارز و خرید وفروش آن ایجاد شود، خاطر نشان کرد: این موضوع باید به دست بانک مرکزی نهایی شود و عرضه و تقاضا تعیین کننده بهای ارز باشد.
به گزارش ایلنا،وی گفت: سالیان درازی است که بحث تک نرخی شدن ارز مطرح است اما علی‌رغم وعده‌ها ارز تک نرخی نشد.
این اقتصاددان با اشاره به سفر چینی ها به ایران در دوره سازندگی تصریح کرد: زمانی که موضوع تک نرخی کردن ارز در دوره آقای هاشمی مطرح شد گروهی از سازمان برنامه چین به ایران آمدند و گفتند ما می‌خواهیم از تجربه شما در این خصوص استفاده کنیم این در حالی است که سال‌ها است موضوع ارز در چین ساماندهی شده اما در ایران همچنان بحث می‌شود که ارز باید تک نرخی شود.
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *