دیدگاه رئیس فدرال رزرو فیلادلفیا درباره روند افزایش نرخ بهره آمریکا

به گزارش سایت طلا به نقل از پایگاه اینترنتی رویترز، پاتریک هارکر رئیس فدرال رزرو فیلادلفیا در اظهاراتی تاکید کرد: بانک مرکزی آمریکا امسال باید تنها ۲ بار بهره را افزایش دهد چرا که نرخ تورم در اقتصاد آمریکا همچنان پایین است.

بر اساس این گزارش اظهارات هارکر بر خلاف نظر سایر سیاست گذاران پولی فدرال رزرو است که از افزایش ۳ بار نرخ بهره در سال جاری حمایت کرده اند.

فدرال رزرو آمریکا در سال ۲۰۱۷ میلادی نیز ۳ بار بهره را افزایش داد. هارکر در ماه نوامبر از افزایش ۳ بار نرخ بهره آمریکا در سال ۲۰۱۸ حمایت کرده بود ولی اظهارات جدید وی نشان می دهد که اقتصاد آمریکا امسال نیز احتمالا نمی تواند به تورم ۲ درصدی دست یابد.

در حالی که نرخ بیکاری آمریکا به کمتر از ۴٫۱ درصد کاهش یافته ولی دستمزدها هنوز به اندازه کافی افزایش نداشته است.

هارکر پیش بینی کرده است که رشد اقتصادی آمریکا طی سال ۲۰۱۸ میلادی به کمتر از ۲٫۵ درصد خواهد رسید. وی اعلام کرد که نرخ بیکاری امسال نیز پایین خواهد بود ولی طی سال آینده ۰٫۱ درصد افزایش خواهد داشت.

هارکر بر این باور است که نرخ تورم آمریکا طی سال ۲۰۱۹ میلادی به بیش از ۲ درصد خواهد رسید.

وی اظهار داشت: اگر تورم پایین در آمریکا ادامه یابد، مشکلات بزرگی به وجود خواهد آمد و مهمترین چالش این است که اقتصاد آمریکا طی سال های آینده نخواهد توانست نرخ تورم را به سطوح مناسب افزایش دهد. به نظر من ۲ بار افزایش نرخ بهره در سال ۲۰۱۸ مناسب خواهد بود.

ولی متن مذاکرات نشست دسامبر فدرال رزرو نشان می دهد که اکثر مقام های بانکی آمریکا از ۳ بار افزایش نرخ بهره در سال جدید میلادی حمایت کرده اند.

وضعیت نرخ بهره و سیاست های پولی آمریکا عامل مهمی برای نوسانات ارزش دلار و در نتیجه قیمت جهانی طلا به شمار می رود.

سیاست های پولی سایر بانک های مرکزی بزرگ جهان به خصوص اروپا ژاپن و چین نیز می تواند تاثیر زیادی بر نوسانات ارزش دلار و قیمت طلا داشته باشد. دلار آمریکا در سال ۲۰۱۷ میلادی بدترین عملکرد خود را از سال ۲۰۰۳ میلادی ثبت کرده و این عامل مهمی در افزایش قیمت جهانی طلا بوده است. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *