دهن‌کجی طلای ایران به طلای جهانی

به گزارش بانکداران ۲۴ (Banker)،کاهش قیمت طلا در بازارهای جهانی تحت‌تأثیر تقویت ارزش دلار آمریکا و شاخص سهام در بازارهای بین‌المللی رخ داد و سایه این کاهش بر طلا در بازار ایران نیز افتاد، اما روند ملایم افزایشی دلار در بازار، از شدت کاهش طلا در بازار ایران کاست.
به گزارش سایت طلا به نقل از پایگاه اینترنتی بولیون‌دسک، افزایش ارزش دلار آمریکا موجب شده است تا قیمت جهانی طلا و نفت با افت نسبی روبه‌رو شود. بر اساس این گزارش، قیمت هر اونس طلا در بازارهای بین‌المللی با ١,٧٠ دلار کاهش نسبت به روز سه‌شنبه به کمتر از هزارو ٣٢٥ دلار رسیده است. شاخص ارزش دلار آمریکا با ٠.١٢ درصد افزایش نسبت به روز گذشته به بیش از ٩٥.٥٨ واحد رسیده است.
تازه‌ترین آمارهای اقتصادی نشان می‌دهد شاخص تولیدات صنعتی آمریکا در ماه سپتامبر به بیش از ٥١,٩ واحد رسیده که این رقم بیشتر از پیش‌بینی‌های اولیه بوده است. شاخص اعتماد مصرف‌کننده در اقتصاد آمریکا نیز در ماه سپتامبر به بیش از ١٠٤.١ واحد رسیده است. این شاخص در ماه آگوست به ٩٨.٦ واحد رسیده بود.
قیمت هر بشکه نفت سبک آمریکا در بازار نیویورک نیز با کاهش روبه‌رو شده و به کمتر از ٤٤,١٩ دلار رسیده است. اظهارات وزیر نفت ایران درباره اینکه بعید است کشورهای عضو اوپک و کشورهای غیرعضو این سازمان در نشست الجزایر به توافق نهایی برای کاهش تولید نفت دست یابند، تأثیر زیادی بر افت قیمت جهانی نفت داشته است.
به نوشته شرق،افت قیمت جهانی طلا در شرایطی است که به نظر می‌رسد برگزاری نخستین مناظره انتخاباتی آمریکا بین ترامپ و کلینتون نیز تأثیر زیادی بر نوسانات در بازارهای بین‌المللی داشته است.
مؤسسه مالی ام‌کی‌اس سوئیس اعلام کرد: سرمایه‌گذارانی که پیش از این اقدام به خرید طلا کرده بودند و احتمال می‌دادند که ترامپ در انتخابات به پیروزی برسد، با برگزاری مناظره، میزان خرید طلا را کاهش داده‌اند.
نظرسنجی‌های انجام‌شده پس از این مناظره از پیشتازی چشمگیر کلینتون نسبت به ترامپ، حکایت دارند. عملکرد ضعیف ترامپ در این مناظره موجب شده تا احتمال پیروزی‌اش در انتخابات نوامبر کاهش یابد.
گزارش سایت طلا حاکی‌ است، کارشناسان و تحلیلگران بین‌المللی نگران تأثیرات منفی سیاست‌ها و اظهارات جنجالی ترامپ بر بازارهای جهانی هستند.
جانت یلن، رئیس فدرال‌رزرو آمریکا، قرار است امروز چهارشنبه در یک کنفرانس اقتصادی در واشنگتن سخنرانی کند. پیش‌بینی می‌شود اظهارات رئیس فدرال‌رزرو آمریکا تأثیر زیادی بر نوسانات ارزش دلار و قیمت جهانی طلا خواهد داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *