دلیل اصلی رشد طلا در سال ۲۰۱۶

به گزارش بانکداران ۲۴ (Banker)،عدم اطمینان، عامل اصلی خرید طلا در سال جاری بوده که شامل مقدار زیادی نگرانی‌های سیاسی، پولی و اقتصاد کلان خواهد بود. کیت‌کو فهرست کوتاهی از عواملی که باعث ایجاد ناآرامی در مدیران پولی جهانی در سال ۲۰۱۶ شده را ارائه داده است.
برآورد می‌شود که نزدیک به ۵۰۰ میلیون نفر از مردم دنیا در کشورهایی با سیاست نرخ بهره منفی زندگی می‌کنند که نزدیک به ۲۵ درصد از GDP جهانی را ارائه می‌دهند. بانکداران مرکزی سراسر دنیا در حال تجربه کردن نرخ بهره منفی به عنوان آخرین تلاش برای مقابله با سقوط شدید هستند. پیامد ان چه خواهد بود؟ در واقع هیچ‌کسی نمی‌أاند و این یعنی عدم اطمینان.
 نظرسنجی‌های اخیر نشان می‌دهد که رقابت ریاست‌جمهوری آمریکا هر لحظه شدیدتر شده و کلینتون و ترامپ شانه به شانه هم حرکت می‌کنند. بازار سهام، اقتصاد و کسب‌وکار بلاتکلیفی را دوست ندارد. چنین محیطی روند رو به جلوی کسب‌وکارها را از بین‌ برده و سرمایه‌گذاری‌های جدید در زیرساختها، تکنولوژی و استخدام را کم می‌کند. نتیجه انتخابات ریاست‌جمهوری و اثر آن بر بازار نیز بر عدم‌اطمینان موجود بر اقتصاد افزوده است.
 آخرین دور آمار اشتغال آمریکا ضعیف‌تر از حد انتظار بود و باعث شد تا افزایش نرخ بهره در نشست ماه سپتامبر فدرال‌رزرو در هاله‌ای از ابهام قرار بگیرد. در این زمان، تحلیلگران بازار و سیاست‌گذاران نشست ماه دسامبر را محتمل‌ترین زمان برای افزایش نرخ بهره در سال ۲۰۱۶ می‌دانند. با افزایش ۰٫۲۵ درصدی نرخ بهره در ماه دسامبر ۲۰۱۵،  نرخ کنونی نرخ بهره تنها اندکی از محدوده نزدیک به صفر فاصله گرفته است. زمان زیادی تا ماه دسامبر باقی مانده و  از لحاظ شرایط بازار، سیاسی و اقتصادی تا آن زمان اتفاقات زیادی رخ خواهد داد. افزایش نرخ بهره در سال ۲۰۱۶ نیز باعث افزایش عدم اطمینان شده است.
با توجه به چرخه‌ها و زمان اکثریت تحلیلگران به این پرسش جواب بله می‌دهند. چرخه توسعه کنونی پیر و طولانی شده است. طول متوسط چرخه‌های توسعه آمریکا ۶۹٫۵ ماه بوده است. اقتصاد آمریکا در حال حاضر هشتادوهفتمین ماه توسعه خود را پشت سر می‌گذارد. بعد آن فدرال‌رزرو چه خواهد کرد؟ نرخ بهره منفی، پول هلی‌کوپتری، تسهیلات کمی بیشتر؟ مشخص نیست.
به گزارش اقتصادنیوز،در حالی که اثرات اولیه رای برگزیت بر روی بازارهای مالی جهانی بسیار کم بوده ، اثر واقعی آن روی اقتصاد و بازار هنوز تحقق نیافته است و همه در انتظار دستورالعمل خروج هستند. این موضوع چه تاثیری خواهد گذاشت؟ عدم اطمینان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *