دلار، طلا را از رونق انداخت

به گزارش بانکداران ۲۴ (Banker)،به نقل از پایگاه اینترنتی اکونومیک کالندر ، تحلیلگران اقتصادی پیش بینی می کنند که قیمت طلا در روزهای آینده با کاهش چشمگیری روبرو نخواهد شد مگر اینکه فدرال رزرو آمریکا سیاست های پولی سختگیرانه تری را اتخاذ کند.
پس از آنکه قیمت جهانی طلا در روزهای گذشته با افزایش روبرو شد و تا سطح ۱۲۹۰ دلار در هر اونس بالا رفت، بار دیگر تحت تاثیر افزایش ارزش دلار با کاهش همراه شد و تا ۱۲۷۰ دلار کاهش یافته است.
به نظر می رسد روند نوسانات ارزش دلار و بیانیه نشست دو روزه فدرال رزرو آمریکا می تواند تاثیر مهمی بر قیمت طلا و سایر کالاهای راهبردی داشته باشد. اظهارات جانت یلن رئیس فدرال رزرو در پایان نشست چهارشنبه نیز تاثیر زیادی بر قیمت طلا و ارزش دلار خواهد داشت.
گمانه زنی ها نشان می دهد که فدرال رزرو نرخ بهره را در نشست این هفته افزایش خواهد داد ولی لحن بیانیه این نشست تاثیر زیادی بر گمانه زنی های مربوط به نرخ بهره آمریکا در نشست های آتی خواهد داشت.
برخی تحلیلگران بر این باورند که فدرال رزرو امسال ۳ بار نرخ بهره را افزایش می دهد. اگر فدرال رزرو در نشست چهارشنبه نرخ بهره را افزایش دهد این احتمال هست که ارزش دلار با افزایش و قیمت طلا با کاهش روبرو شود.
به نوشته طلا،آمارهای مهم اقتصادی آمریکا و منطقه یورو نیز طی روزهای آینده منتشر می شود. نشست بانک های مرکزی ژاپن، انگلیس و سوییس نیز تا پایان هفته جاری برگزار خواهد شد و سیاست های پولی و نرخ بهره جدید این کشورها نیز اعلام می شود.
به نظر می رسد روند نوسانات ارزش دلار آمریکا طی روزهای آینده و وضعیت تقاضای فیزیکی در بازارهای نوظهور و در حال توسعه به خصوص هند و چین تاثیر زیادی بر مسیر قیمت جهانی طلا خواهد داشت. نگرانی های سیاسی بین المللی به خصوص اوضاع آمریکا و در پیش بودن مذاکرات برگزیت نیز می تواند عامل مهمی برای نوسانات قیمت کالاهای راهبردی در بازارهای بین المللی باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *