خبر خوب برجامی از طرف سفیر انگلیس در آمریکا

به گزارش بورس نیوز، «کیم داروچ» سفیر انگلیس در واشنگتن می‌گوید که لندن به وجود راهکاری برای متقاعد کردن آمریکا به ماندن در برجام، امید دارد.

«دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا باید ۶ روز دیگر یعنی ۲۲ اردیبهشت ماه، بر اساس قوانین داخلی این کشور، نظر خود را در خصوص پایبند ماندن یا نماندن ایران به برجام، اعلام کند؛ این قانون آمریکایی البته در حالی بر سرنوشت برجام سایه افکنده، که جهانیان، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را مسئول بررسی پایبندی ایران به تعهدات برجامی می‌دانند.

ترامپ ۴ ماه پیش از تأیید پایبندی ایران خودداری کرد ولی پایبند نبودن ایران به تعهدات برجامی را هم اعلام نکرد و مسئله در رفت و آمد میان کاخ سفید و کنگره، مسکوت ماند. این بار اما، ترامپ گفته که مصمم است تصمیم قاطعی بگیرد. «امانوئل ماکرون» رئیس‌جمهور فرانسه که ۲ هفته پیش به واشنگتن رفته بود، گفته کهترامپ می‌خواهد از برجام خارج شود و این تصمیم، می‌تواند خطر بروز جنگ را در پی داشته باشد.

سفیر انگلیس در آمریکا، امروز در واکنش به همین هیاهوی رسانه‌ای در خصوص تصمیم آمریکا و اقدام متقابل احتمالی ایران، گفته که لندن معتقد است که هنوز هم راه‌هایی برای کاستن از نگرانی ترامپ در قبال برجام، موجود است.

ترامپ می‌گوید برنامه موشکی ایران و نفوذ روزافزون تهران در غرب آسیا، باید بر سر همان میز مذاکرات هسته‌ای حل و فصل می‌شد و چون این اتفاق رخ نداده، برجام توافقی ناقص است و باید اصلاح شود.

کیم داروچ امروز در مصاحبه زنده تلویزیونی با شبکه خبری سی. بی. اس. گفته که «فکر می‌کنیم که هنوز هم می‌توان زبان و اقدامی برای حل نگرانی‌های رئیس‌جمهور (ترامپ) پیدا کرد.»

«بوریس جانسون» وزیر خارجه انگلیس این هفته برای مذاکره با مقامات آمریکایی به واشنگتن می‌رود.

در صورت عدم تأیید پایبندی ایران به تعهدات برجامی در ۲۲ اردیبهشت، تحریم‌های مصوب سال ۲۰۱۲ کنگره آمریکا که در سایه برجام، اجرای آنها معلق شده بود، دوباره اعما می‌شود.

بر اساس گزارش فارس، این تحریم‌ها، خریداران نفت خام ایران را هدف می‌گیرند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *