حمایت رئیس ستاد فرماندهی مرکزی آمریکا از حفظ برجام

ترابر نیوز:

یک ژنرال ارشد آمریکایی با حمایت از توافق هسته‌ای ایران گفت، این توافق که رئیس جمهور آمریکا تهدید کرده است از آن خارج می‌شود نقش مهمی در پرداختن به برنامه هسته‌ای ایران ایفا کرده است.

حمایت رئیس ستاد فرماندهی مرکزی آمریکا از حفظ برجام

به گزارش افکارنیوز،

خبرگزاری رویترز در گزارشی به قلم ادریس علی از واشنگتن نوشت: یک ژنرال ارشد آمریکایی روز سه شنبه با حمایت از توافق هسته‌ای ایران گفت: این توافق که دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا تهدید کرده است از آن خارج می‌شود نقش مهمی در پرداختن به برنامه هسته‌ای ایران ایفا کرده است.

ژنرال جوزف ووتل، رئیس ستاد فرماندهی مرکزی آمریکا گفت: برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) «به یکی از اصلی‌ترین تهدید‌هایی می‌پردازد که ما از سوی ایران با آن مواجه هستیم. در نتیجه اگر برجام از بین برود باید راه دیگری برای پرداختن به برنامه تسلیحات هسته‌ای ایران پیدا کنیم.»

ترامپ تهدید کرده است در صورتی که کنگره و متحدان اروپایی آمریکا به اصلاح توافق هسته‌ای ایران کمک نکنند از آن خارج می‌شود.

یکی از علل مخالفت ترامپ با این توافق مدت زمان کوتاه آن است.

ستاد فرماندهی مرکزی آمریکا مسئولیت منطقه خاورمیانه و آسیای میانه را بر عهده دارد. ایران نیز در حیطه مسئولیت‌های این فرماندهی قرار دارد.

این اظهارات ووتل در جلسه استماع کمیته نیرو‌های مسلح سنای آمریکا و در همان روزی صورت گرفت که ترامپ رکس تیلرسون وزیر امور خارجه آمریکا را به خاطر مجموعه‌ای از اختلافات سیاسی از جمله درباره ایران اخراج کرد.

تیلرسون به همراه جیمز ماتیس وزیر دفاع آمریکا بار‌ها ترامپ را به حفظ توافق هسته‌ای ایران ترغیب کرده اند.

ووتل گفت: «من معتقدم در صورتی که نتوان از طریق برجام به خطر ایران پرداخت نگرانی‌هایی در این منطقه در مورد اینکه ما چگونه می‌خواهیم به این خطر بپردازیم شکل خواهد گرفت. من معتقدم این توافق در حال حاضر به نفع ماست.»

ووتل در پاسخ به سوال یک سناتور در مورد اینکه آیا با مواضع ماتیس و جوزف دانفورد رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا در رابطه با توافق هسته‌ای ایران موافق است یا خیر گفت: «بله من هم همان دیدگاه را دارم.»

ماتیس سال گذشته گفت: آمریکا باید ماندن در توافق هسته‌ای ایران را تا زمانی که ثابت شود تهران به آن پایبند نیست یا این توافق دیگر به نفع آمریکا نباشد، به خروج از آن ترجیح دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *