جهش ۳۰۰ درصدی صادرات نفت ایران

همزمان با افزایش حجم صادرات نفت ایران در دوران پسا برجام، دور جدید رقابت ایران با کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس به منظور افزایش فروش نفت به پالایشگاه‌های ژاپنی آغاز شده است. بر این اساس حجم صادرات نفت خام جمهوری اسلامی ایران در ماه ژوئن سال جاری ایران به پالایشگران ژاپنی با ثبت یک رکورد جدید، رشدی حدود ۳۰۰ درصدی را تجربه می‌کند.از این رو ژوئن سال جاری ایران با صادرات روزانه ۲۷۵ هزار بشکه نفت خام با پشت سر گذاشتن برخی از کشورهای عربی همچون کویت و عراق رقابت جدیدی را برای بازپس گرفتن سهم خود از قطر را آغاز کرده است.

گزارش وزارت اقتصاد، تجارت و صنعت ژاپن نشان می‌دهد که کل حجم واردات نفت این کشور آسیایی در ماه ژوئن سال جاری میلادی با ۶٫۷ درصد افزایش به سه میلیون و ۱۳۰ هزار بشکه در روز رسیده است.

در این بین با وجود جهش ۳۰۰ درصدی حجم صادرات نفت ایران به ژاپن، عربستان سعودی با صادرات روزانه یک میلیون و ۱۳ هزار بشکه، سهمی ۱۸ درصدی از بازار نفتی سرزمین آفتاب تابان را در اختیار دارد و بزرگترین فروشنده نفتی به پالایشگاه‌های ژاپنی است.

پس از عربستان، کشورهای امارات و قطر به فروش روزانه به ترتیب ۸۲۶ هزار بشکه و ۳۰۶ هزار بشکه به ترتیب عنوان دومین و سومین صادرکننده بزرگ نفت به ژاپن را یدک می کشند و سهمی ۱۳ و ۹٫۸ درصدی از این بازار نفت را در اختیار دارند.

در شرایط فعلی سهم ایران از بازار نفت ژاپن به ۸٫۸ درصد افزایش یافته و این در حالی است که شرکت ملی نفت ایران سهمی ۱۰ درصدی و صادرات روزانه بیش از ۳۰۰ هزار بشکه‌ای نفت به بازار ژاپن را به عنوان یک هدف در دستور کار قرار داده اند.

پس از ایران به ترتیب کشورهای کویت با صادرات روزانه ۱۶۸ هزار بشکه، روسیه با  ۱۵۵ هزار بشکه به ترتیب سهمی ۵٫۴ و ۴٫۹ درصدی از این بازار نفت را در اختیار دارند و کشورهای عمان و عراق در رتبه های بعدی قرار دارند.

پالایشگاه «توتن جنرال» مشتری جدید نفت ایران

 «شرکت جی ایکس اویل اند انرژی»، «کازمو»، «ایده میتسو» و «شواشل» در طول یک دهه گذشته تاکنون جز مشتریان سنتی نفت خام ایران بوده اند اما در ماه گذشته یک پالایشگاه جدید به جمع مشتریان نفت ایران در ژاپن اضافه شده است. بر این اساس پالایشگاه «توتن جنرال» ژاپن اولین محموله نفت ایران را از زمان استقلال از شرکت اکسون موبیل آمریکا ماه گذشته میلادی به صورت تک محموله خریداری کرد.

«توتن جنرال» پیشتر یکی از واحدهای شرکت اکسون موبیل آمریکا به شمار می رفت و در سال ۲۰۱۲ میلادی بخش عمده‌ای از سهام خود را از اکسون موبیل خریداری کرد و بدین ترتیب سهام اکسون موبیل از ۵۰ درصد به ۲۲ درصد کاهش یافته بود. با این وجود، مهمترین چالش‌ پیش روی به منظور افزایش صادرات نفت ایران به پالایشگاه‌های ژاپنی، کاهش ظرفیت پالایش نفت در این کشور آسیایی است.

ظرفیت پالایش نفت ژاپن از حدود پنج میلیون و ۵۰۰ هزار بشکه در روز در چند سال اخیر به روزانه حدود سه میلیون و ۵۰۰ هزار بشکه کاهش یافته که محدود شدن ظرفیت پالایش نفت، رقابت در بین کشورها به منظور گرفتن سهم بیشتر در این بازار استراتژیک نفتی را دو چندان کرده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *