جهش دوباره ۲۰۸۱ واحدی شاخص کل بورس/ موج پول تازه همچنان به بازار سرازیر است

شاخص کل قیمت و بازده نقدی بورس اوراق بهادار تهران (تدپیکس) در پایان معاملات امروزدو شنبه ۲۸ خرداد ماه ۹۷ با افزایش دو هزار و ۸۱ واحدی رکورد تاریخی ۱۰۴ هزار و ۵۳۳ واحد را برای خود ثبت کرد.

شاخص کل هم ‌وزن اما با افزایش ۶۳ واحدی عدد ۱۸ هزار و ۳۵۰ واحد را به نمایش گذاشت.

شاخص سهام آزاد شناور نیز با افزایش ۲ هزار و ۱۴۱ واحدی به رقم  ۱۱۵ هزار و ۱۲۵ واحد دست یافت.

شاخص بازار اول اما در حالی با افزایش یک هزار و ۷۶۱ واحدی به رقم ۷۵ هزار و ۸۶۸ واحد دست یافت که شاخص بازار دوم با افزایش ۲ هزا ر و ۹۳۴ واحدی عدد  ۲۱۳ هزار و ۹۷۹ واحد را به نمایش گذاشت.

امروز همچنین شاخص کل فرابورس (آیفکس) با افزایش ۱۰ واحدی روی رقم یک هزار و ۲۰۱ واحد ایستاد.

بر اساس این گزارش، امروز معاملات سهام در نماد معاملاتی شرکت های معدنی و صنعتی چادر ملو با ۳۰۵واحد، فولاد مبارکه با ۲۴۷ واحد و معدنی و معدنی و صنعتی گل  گهر با ۱۹۷ واحد افزایش بیشترین تأثیر مثبت را بر برآورد شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند.

در مقابل، معاملات سهام در نماد معاملاتی شرکت‌های مخابرات ایران با ۴۱ واحد، ایران خودرو با ۱۲ واحد و پاکشو با ۱۱ واحد کاهش، بیشترین تاثیرمنفی را در محاسبه این نماگر به دوش کشیدند.

 ارزش کل معاملات امروز بورس تهران در حالی به بیش از ۷۱۰ میلیارد تومان نمایش داده شد که ناشی از دست به دست شدن بیش از ۲ میلیارد و ۵۵۱ میلیون سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۱۳۷ هزار و ۴۷۷ نوبت داد و ستد بود.

طی معاملات امروز نماد معاملاتی شرکت‌های گسترش سرمایه‌گذاری ایرانیان، آذریت، فولاد خوزستان و اوراق خرید و فروش تبعی آن، ذغال سنگ نگین طبس، پتروشیمی شاهزند، شهد ایران، باما، سرمایه‌گذاری صنعت بیمه، موتورسازان تراکتورسازی ایران، حق تقدم خرید سهام نفت بهران، ایران ارقام، ماشین‌سازی اراک، تولیدی و خدمات صنایع نسوز توکا، بهپاک، ایرکاپارت صنعت و سرمایه‌گذاری مسکن تهران از سوی ناظر بازار سهام متوقف و در مقابل نماد معاملاتی شرکت‌های مدیریت صنعتی شوینده توسعه صنعت بهشهر، فراورده‌های نسوز ایران، سرامیکای صنعتی اردکان، داروسازی فارابی، صنایع بهداشتی ساینا، پاکدیس، دامداری تلیسه نمونه، سرمایه‌گذاری مسکن تهران، چادر ملو، صنعتی نیرومحرکه، فنرسازی خاور، شیشه‌سازی مینا و ریل‌سیر کوثر بازگشایی شدند.

امروز در باراز ۲ بورس تهران که به معاملات درون گروهی سهامداران عمده اختصاص دارد، بیش از ۱۵.۵ میلیون سهم سرامیکای صنعتی اردکان به ارزش بیش از ۴ میلیارد تومان با معاملات انتقالی میان سهامداران عمده همراه شد. همچنین ۸ میلیون سهم بیمه میهن به ارزش کمتر از ۷۰۰ میلیون تومان معاملات انتقالی را تجربه کرد. سرمایه گذاری صنعت بیمه نیز بیش از ۶ میلیون سهم به ارزش بیش از ۲ میلیارد تومان را با معاملات انتقالی به پایان برد و در نهایت کمتر از ۳ میلیون سهم آسان پرداخت پرشین به ارزش بیش از ۵ میلیارد تومان به کدهای درون گروهی سهامدار عمده انتقال یافت. همچنین ۲ میلیون سهم همراه اول به ارزش بیش از ۲.۵ میلیارد تومان به کدهای درون گروهی سهامدار عمده تجمیع شد.

بر اساس این گزارش امروز بورس تهران در حالی طی دومین روز معاملاتی این هفته همچنان شاهد معاملاتی پرحجم و اقبال خریداران سهام برای جمع‌آوری سهم‌های اغلب صادرات‌محور در گروه‌های بنیادی بازار بود که عبور اغلب نمادهای معاملاتی از نوسان ۲۰ درصدی و لزوم توقف معاملاتی بر اساس دستورالعمل‌های جدید به منظور ارائه گزارش شفاف‌سازی اندکی از سرعت خرید سهام کاسته شد، هرچند که پرش بیش از ۲ هزار واحدی شاخص کل بورس همچنان حاکی از پتانسیل پرشتاب بازار سهام برای جذب نقدینگی و پاسخگویی به عطش خریداران سهام دارد.

این روند در حالی است که حقوقی‌ها و بازارگردان‌های آنها در سهم‌های پرتقاضا همچنان در دامنه نوسان مثبت قیمتی برای عرضه سهام خودنمایی می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *