تحولات ۶ماهه شاخص‌های اقتصادی

به گزارش سایت طلا به نقل ازاقتصاد آنلاین، تازه‌ترین آمارهای بانک مرکزی از تغییرات شاخص‌های کلان اقتصادی در نیمه نخست سال جاری از این حکایت دارد که بالاترین تغییرات شاخص برای سفته و برات و کمترین نوسان برای شاخص ارزش سهام در قیاس با دوره مشابه سال گذشته ثبت شده است.

بر اساس این گزارش، در دوره مورد بررسی در بازار آزاد متوسط قیمت فروش یک دلار آمریکا حدود ۳۷۹۲ تومان بوده که در مقایسه با دوره مشابه سال قبل تا ۸.۲ درصد افزایش دارد. همچنین یورو به طور متوسط ۴۳۶۷ تومان فروش رفته که رشد ۱۰.۶ درصدی نشان می‌دهد. در این مدت قیمت دلار روندی افزایشی طی کرده و از ۳۷۷۶ تومان در فروردین‌ماه به متوسط قیمت ۳۸۸۲ تومان در شهریورماه رسیده است. این در حالی است که دلار از این ماه به بعد به روند رو به رشد خود ادامه داده و در نیمه مهرماه از ۴۰۰۰ تومان عبور کرد و اکنون در بازار آزاد با نرخی در حد ۴۰۷۰ تومان مبادله می‌شود. بر این اساس قیمت دلار از ابتدای سال تا نیمه مهرماه تا ۳۰۰ تومان گران شده است.

متوسط قیمت دلار در بازار آزاد(ریال)

1

متوسط قیمت سکه در بازار

2

دیگر شاخص اقتصادی که بیشترین نوسان را در سایر بخش‌ها داشته سفته و برات واخواست شده است که در شهریورماه تا ۴۱.۲ درصد کاهش دارد. آمارهای بانک مرکزی نشان می‌دهد که در شش ماهه اول ۱۳۹۶ بالغ بر ۲۱ میلیارد تومان سفته و برات در شهر تهران فروخته شده که در مشابه سال قبل ۵.۵ درصد افزایش دارد. در طول این مدت بالاترین حد فروش سفته و برات در مردادماه با چهار میلیارد و ۵۳۰ میلیون تومان ثبت شده است.

طبق آماری که شعب واخواست دادگستری تهران اعلام کرده در نیمه اول سال حدود ۴۵۰۰ برگ سفته و برات به مبلغی حدود ۹۶ میلیارد تومان در شهر تهران برگشت خورده است. در این دوره مبلغ سفته و برات واخواست شده تا ۳.۵ درصد کاهش دارد.

مبلغ سفته و برات فروش رفته(میلیون ریال)                       

تعداد(۱۰۰۰ برگ) و مبلغ(میلیون ریال) سفته و برات برگشتی                 

           3

4

اما در شاخص‌های تورم متوسط دستمزد کارگران ساختمانی با تورم ۷.۵ درصدی نسبت به شش ماه اول سال ۱۳۹۵ همراه بود. در این مدت متوسط شاخص‌های دستمزد بنا ۵.۹ و کارگر ساده ساختمانی تا ۴.۳ درصد رشد دارد.

 شاخص  تغییرات ماهانه و نقطه به نقطه دستمزد کارگران ساختمانی(درصد)

5

در  دوره مورد بررسی در بازار بورس نیز  حدود ۱۰۵ میلیارد سهم به ارزشی بیش از ۲۴ هزار میلیارد ریال معامله شده است. در این دوره متوسط شاخص تعداد ۱۵ درصد و ارزش سهام تا ۱۱.۴ درصد کاهش دارد.

تعداد(میلیون) و ارزش سهام معامله شده(میلیارد ریال) در بورس

6

این گزارش حاکی از آن است که در نیمه اول امسال متوسط نرخ تورم حدود ۱۰.۱ درصد بوده و بالاترین نرخ تورم در این مدت مربوط به فروردی با بیش از ۱۲ درصد است. همچنین شاخص بهای تولیدکننده در شهریورماه امسال با تورم ماهانه ۱.۴ و نقطه به نقطه ۱۰.۷ درصدی همراه بود. همچنین شاخص بهای کالای صادراتی ۳.۷ درصد نسبت به مردادماه و تا ۱۶.۲ درصد در مقایسه با شهریورماه سال گذشته رشد دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *