تحلیل دونالد ترامپ از تحولات نرخ بهره

به گزارش بانکداران ۲۴ (Banker) به نقل از رویترز،بانک مرکزی آمریکا از زمان کاهش نرخ بهره به محدوده صفر در پاسخ به بحران مالی سال ۲۰۰۸ تنها یک بار آن را افزایش داده است. فدرال‌‌رزرو نشان داده که برای دومین افزایش ۰٫۲۵ درصدی نرخ بهره آماده است، هرچند اعلام کرده که سرعت افزایش نرخ بهره آهسته‌تر از گذشته خواهد بود.
ترامپ گفت: هرگونه افزایشی بسیار بسیار کوچک خواهد بود؛ چرا که آنها می‌خواهند بازارها را بالا نگاه دارند. اوباما می‌خواهد رئیس‌جمهور جدید نرخ بهره را افزایش دهد تا ببیند چه بر سر بازار سهام می‌آید.
ترامپ اشاره‌ای به این موضوع نکرد که چگونه نامزدهای دموکرات روی یلن فشار وارد می‌کنند.
در حالی که یلن با اوباما دیدار داشته است، فدرال‌رزرو به عنوان نهادی مستقل در بالا و پایین‌بردن نرخ بهره عمل می‌کند، و یلن و دیگر تنظیم‌کنندگان نرخ بهره اعلام کرده‌اند که هیچ دیدگاهی نسبت به انتخابات هشتم نوامبر ریاست‌جمهوری آمریکا ندارند.
هیئت مدیره فدرال‌رزرو در مورد سخنان ترامپ هیچ اظهار نظری نکردند، در حالی که رؤسای منطقه‌ای فدرال‌رزرو اعلام کردند که سیاست‌مداران نباید وارد مذاکرات فدرال‌رزرو شوند.
به نوشته اقتصادنیوز،نیل کشکری، رئیس فدرال‌رزرو مینیاپولیس در پاسخ به اظهارات ترامپ گفت که سیاست روی تصمیم‌گیری‌های فدرال‌رزرو تاثیر ندارد. وی گفت: سیاست روی ما تاثیری نمی‌گذارد. ما به آمار اقتصادی نگاه می‌کنیم و با وجود اشتغال حداکثری و قیمت‌های ثابت،‌ عجله‌ای برای افزایش نرخ بهره وجود ندارد.
دنیس لاکهارت، رئیس فدرال‌رزرو آتلانتا نیز در خصوص فشار سیاسی روی فدرال‌رزرو گفت: من موضوع را به این شکل نمی‌بینم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *