تاکید بر اولویت‌بندی پروژه‌ها بر اساس اهمیت در زمان کمبود منابع/ برای مدیریت بهینه باید شرایط خاص دولت در نظر گرفته شود

ترابر نیوز:

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی امیر امینی در نشست پایش برنامه‌های وزارت راه و شهرسازی خطاب به اعضای این جلسه متذکر شد: جلسات پایش برنامه های وزارت راه و شهرسازی از اهمیت بالایی برخوردار است و اعضا باید در هر شرایطی در این جلسه حضور داشته باشند. زیرا ۴۰ درصد اقتصاد روزانه مردم درگیر برنامه‌ها و فعالیت ۱۳ سازمان و شرکت تابعه وزارت راه و شهرسازی است.

وی در ادامه با اشاره به شرایط اقتصادی حاکم بر کشور و تنش های سیاسی در جامعه بین المللی علیه جمهوری اسلامی ایران اظهار داشت: معاونت برنامه‌ریزی و مدیریت منابع یک برنامه ریزی برای دوران «رخا» ‌ انجام داده است که در حال تبدیل شدن به دوران شدت است و ما باید بتوانیم دوران شدت را مدیریت کنیم.

معاون وزیر راه و شهرسازی بیان داشت: دوران شدت هنر مدیریت معاونت های برنامه ریزی سازمان ها و شرکت های تابعه وزارت راه و شهرسازی را می طلبد.

امینی با اشاره به رویکردهای قابل پیاده‌سازی در این دوره زمانی گفت: رویکرد اول پیگیری برنامه های فعلی و اندیشیدن تدابیر برای گذر از تنگناهای پیش رو دولت است. دوم، ‌ وزارت راه و شهرسازی به دولت فشار وارد کند و حتی بیشتر از برنامه ها مطالبه کند. بر فرض اینکه تجهیزاتی طی یک سال مصرف می شود با صرفه جویی و ذخیره سازی طی یک دوره ۵ ساله مصرف شود که در چهار شق حمل و نقل کشور رویکرد دوم بیشتر مد نظر قرار دارد.

وی با بیان اینکه مهم ترین موضوع در این زمان درک وضعیت خاص دولت است، گفت : برخی از مسئولان و کارشناسان براین باورند که افزایش قیمت سوخت و خدمات و کاهش یارانه‌ها موجب بهبود و اصلاح شرایط می شود اما بنده به عنوان معاون برنامه ریزی و مدیریت منابع اعلام می کنم در صورتی که این نظرات ۵ سال قبل انجام می شد بر اوضاع اقتصادی کشور در شرایط فعلی تاثیر می گذاشت اما امروز نمی تواند مگر اینکه سود حاصل از افزایش قیمت سوخت به چرخه اقتصاد برگردد.

امینی افزود : هشت ماه قبل قیمت سوخت ایران ۲۵ درصد قیمت فوب خلیج فارس بود اما امروز قیمت فوب چهار برابر قیمت سوخت ایران است.

معاون وزیر راه و شهرسازی تاکید کرد : بدون شک برای مدیریت بهینه وزارتخانه باید شرایط خاص دولت در نظر گرفته شود. لذا در این شرایط خاص و با فرض اینکه توان دولت کاهش نیافته باشد، اما دولت نیاز دارد برای شرایط بحرانی ذخایر ارزی و ریالی کشور را مدیریت کند، لذا ما نباید به دنبال چنگ زدن به ذخایر دولت باشیم بلکه باید در راستای مدیریت حوزه کاری خود تلاش کنیم.

امینی با اشاره به تامین ۵۰ درصد تولید ناخالص ملی از بنادر شمالی و جنوبی بیان داشت : از این رو تمامی برنامه ها باید مجدداً مورد بازبینی قرار گیرد. زیرا با پیش گرفتن روال فعلی نه تنها به تحقق برنامه های خود دست نخواهیم یافت بلکه موفق به مدیریت شرایط خاص نیز نخواهیم شد.

وی خاطر نشان کرد : ممکن است کشور بنا به شرایط در تنگنا قرار بگیرد اما قدرت تصمیم‌گیری و حرکت در دستگاه‌های اجرایی کشور وجود دارد و باید برای پاسخگویی به تقاضاهای جدید به سمت ابتکارات جدید سوق یافت تا بدون خلق هزینه برای دولت کارهای اجرایی مدیریت شود.

معاون برنامه ریزی و مدیریت منابع وزیر راه و شهرسازی تصریح کرد: باید در نظام پایش برنامه‌ها، اصلاح تکالیف دیده شود که چه بخش هایی با در نظر گرفتن کاهش فرضی توان دولت تعدیل شود و بدون ایجاد تنش اجتماعی، سطحی از خدمات همراه با پایین آوردن توقعات ارائه گردد.

این مقام مسئول در وزارت راه و شهرسازی تاکید کرد: نباید در کنار ساخت و توسعه زیرساختهای حمل و نقل از نگهداری آن‌ها غافل گردید تا مبادا سرمایه‌های فعلی دست مایه تخریب قرار گیرند. همچنین از افزایش ظرفیت‌ها بی‌جهت جلوگیری شود و در مقابل بر روی مناطق دارای تقاضای مازاد که از ظرفیت مطلوب بی بهره مانده اند، ‌کار شود.

امینی بیان داشت:‌در تدوین بسته اجرایی و اجرا شدن شاخص های KPI حتماً شرایط خاص قعلی کشور مد نظر قرار گیرد و آن بخشی که با اعتبارات جدید می تواند پوشش یابد را اعلام کرده و بخشی که می‌توان با اولویت بندی مدیریت کرد و حتی الامکان سطح خدمات کاهش نیابد یا منجر به تنش اجتماعی نشود اعلام شود.

وی در ادامه اظهار داشت : توقع می‌رود معاونان برنامه ریزی در یک پایش دوره ای عملکرد برنامه های وزارت راه و شهرسازی، آمادگی کامل داشته باشند و اگر بخشی از عملکرد کاستی یا مشکلی وجود دارد مورد پایش قرار گیرد و با همکاری شورای پایش برنامه ها راهکارهای مناسب برای دست یابی به اهداف پیش بینی شود.  

معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اظهاراتی مبنی بر نیاز به اعتبار سالانه ۱۰ تا ۱۵ هزار میلیارد تومانی برای اجرای برنامه ششم توسعه در بخش حمل و نقل گفت: برای اجرای برنامه های این حوزه ۲۱ هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز است در هر صورت چنین حجم از اعتبار در دولت وجود ندارد و لذا بهترین روش اولویت بندی پروژه ها براساس اهمیت آن‌ها است.

امینی یادآور شد: تاثیر شاخص‌هایی که بیش از ۱۰۰ درصد تحقق یافته بر شاخص‌های زیر ۴۰ درصد تاثیر منفی می‌گذارند، ‌در جمع بندی باعث بروز یک اشتباه فاحش در نظام پایش برنامه ها میشوند.

معاون برنامه ریزی و مدیریت منابع وزیر راه و شهرسازی تاکید کرد: بعضی از اقلام برنامه های توسعه و سایر برنامه ها از قلم افتاده است و باید احصا شوند. در هر حال پیام نهایی این است که این برنامه‌ها مخصوصاً در شرایط فعلی ثابت نیست و حتماً باید پویا و دینامیک باشد.

این مقام مسئول در وزارت راه و شهرسازی خاطر نشان کرد: برای حفظ این پویایی و دستیابی به اهداف خود معاونت برنامه ریزی نباید در اجرا ورود کند تا بتواند به عنوان یک اصلاح گر وارد عمل شود.  

امینی در پایان یادآورد شد: ‌امروز معاونت برنامه ریزی می تواند ادعا کند که در حوزه برنامه ریزی متولد شده است. البته بخشی از توزیع منابع رنگ اجرا به خود گرفته که باید سم زدایی شود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *