تاثیر کاهش نرخ سود بانک‌ها بر بازار طلا و ارز

به گزارش بانکداران ۲۴ (Banker)،گفته می‌شود که با کاهش نرخ سود سپرده‌های بانکی ممکن است بخشی از نقدینگی راکد در بانک‌ها به سوی بازارهای موازی از جمله مسکن، سرمایه، طلا و ارز سرازیر شود. اما در این مورد کارشناسان چه عقیده‌ای دارند؟ آیا ممکن است بازار طلا و ارز با حجم عظیمی از سرمایه روبه‌رو شود؟ آیا کاهش نرخ سود سپرده‌های بانکی در قیمت و وضعیت طلا و ارز تغییری ایجاد می‌کند؟ برای پاسخ به این سوالات با حسین راهداری تحلیلگر بازارهای مالی و سهراب اشرفی تحلیلگر بازار طلا و ارز به گفت‌وگو پرداختیم.
به گزارش اقتصاد،حسین راهداری در رابطه با تاثیر کاهش نرخ سود بانکی بر وضعیت بازار طلا و دلار گفت: بازار طلا هم از بازار جهانی و هم از نرخ دلار داخلی اثر می‌پذیرد. بخشی از آن، که مربوط به بخش خارجی است تحت تاثیر کاهش نرخ سود بانکی در کشور ما قرار نمی‌گیرد، اما از آنجایی که ارز یکی از دارایی‌هایی به شمار می‌رود که احتمال هدایت بخشی از سپرده‌ها به سمت آن وجود دارد، بنابراین ممکن است که تحت تاثیر کاهش نرخ سود قرار گرفته و نرخ آن افزایش یابد.
این تحلیلگر بازار مالی افزود: البته نرخ ارز همیشه از مسایل سیاسی خارجی و همچنین سیاست داخلی دولت تاثیر پذیرفته است، بنابراین اثر کاهش نرخ سود بانکی که باید به افزایش نرخ ارز منتهی شود، ممکن است به دلیل سیاست‌های خارجی و همچنین سیاست‌های دولت در برابر نرخ ارز چندان زیاد نباشد.
همچنین سهراب اشرفی ضمن بیان اینکه کاهش نرخ سود بانکی یکی از مهم‌ترین اتفاقاتی است که اخیراً در کشور ما افتاده، گفت: به طور کلی می‌توانم بگویم که این کاهش تاثیری در بازار طلا و ارز نخواهد داشت.
او افزود: دلیل اصلی اینکه می‌گویم تاثیری بر بازار طلا و ارز نمی‌گذارد این است که در این چند سال گذشته بانک مرکزی تقریباً کنترل شدیدی روی نرخ دلار داشته است و به این وسیله قیمت دلار یا ثابت بوده یا روندی کاهشی پیدا کرده است.
این تحلیلگر بازار طلا و ارز در ادامه بیان کرد: ما پیش از انتخابات سال ۹۲ دلار را با حداکثر قیمت و معادل سه هزار و ۷۰۰ تومان داشتیم، اما بعد از سال ۹۲ دلار روندی کاهشی داشته، این در حالی است که بعد از گذشت سه سال و با توجه به تورمی که داشتیم نرخ دلار باید از انتخابات ریاست جمهوری در سال ۹۲ تا الان به بالای پنج هزار تومان می‌رسید اما همچنان می‌بینیم که قیمت دلار در محدوده سه هزار و ۵۰۰ تومان قرار دارد و معمولاً سرمایه‌گذاران به این مسایل توجه می‌کنند.
او افزود: بنابراین بازار دلار جذبه‌ای برای سرمایه‌گذاران ندارد و با خود می‌گویند که روند در آن سال‌ها کاهشی بوده بنابراین سرمایه‌های سرگردانی که ممکن است در اثر کاهش نرخ سود بانکی به سمت سایر بازارها بیایند، به سمت بازار دلار نخواهد آمد.
اشرفی در ادامه گفت: برای بازار طلا نیز چنین اتفاقی خواهد افتاد، زیرا شرایط طلا هم تقریباً شبیه دلار است. قیمت طلا با وجود اینکه اخیراً در بازار جهانی و همچنین داخلی افزایش یافته است، اما باز هم به نسبت قیمتی که در سه سال گذشته داشتیم ارزان‌تر شده، در نتیجه آنهایی که بخواهند به دنبال سودهایی شبیه به سودهای بانکی باشند، بازار طلا و ارز را انتخاب نخواهند کرد زیرا باز هم به اندازه‌ای که بانک‌ها به سپرده‌گذاران سود می‌دهند در بازار طلا سود نسیبشان نمی‌شود در نتیجه وارد این بازار نخواهند شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *