افزایش ۲۵۰ درصدی پروازهای عبوری از آسمان ایران طی ۶ سال گذشته/ کاهش زمان ترانزیت کالا از هند به روسیه با حمل‌ونقل ترکیبی از ایران

ترابر نیوز:

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی همایش همکاری های تجاری ایران وهند با حضور وزیر راه و شهرسازی کشورمان، مقامات هندی و تجار و بازرگانان ایرانی و هندی در دهلی نو برگزار و راهکارهای افزایش همکاری های تجاری در بخش های مختلف بررسی شد.  ​توسعه ترانزیت و حمل و نقل و توسعه بندر چابهار هم از موضوعات مهم طرح شده در این همایش تجاری بود.

عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی کشورمان در این همایش با اشاره به اینکه در سال ۲۰۱۸ به گسترش تجارت در کریدورهای مختلف مانند شمال به جنوب و جنوب وبه غرب و شرق به غرب بیشتر توجه خواهد شد گفت: با توسعه این کرویدور و تلاش کشورهای ذینفع در منطقه دسترسی کشورهای مختلف از جمله هند به روسیه و کشورهای اروپاو دیگر کشورها آسانتر و کوتاه تر خواهد شد.

وی با بیان اینکه چابهار را دروازه ملت ها نامگذاری کرده اند گفت توسعه این بندر نه تنها برای ایران، هند و افغانستان بلکه برای دیگر کشورها از جمله روسیه، گرجستان و سایر مناطق هم منافع اقتصادی زیادی خواهد داشت.

آخوندی با اشاره به ظرفیت های ترانزیتی ایران در بخش های مختلف دریایی، ریلی و هوایی افزود: در ۶ سال گذشته تعداد پروازها از آسمان ایران ۲۵۰ درصد افزایش داشته است و نشان دهنده نقش ایران در کریدور هوایی است.

در این همایش«مهرداد تقی زاده» معاون حمل و نقل وزیر راه و شهرسازی هم با تشریح مزایای کریدورهای تجاری ایران گفت تجارت فعال در کریدور هند به ایران و ایران به اروپای غربی و شرقی نقش مهمی در توسعه منطقه خواهد داشت.

کاهش زمان ترانزیت کالا از هند به روسیه با حمل‌ونقل ترکیبی از ایران

وی افزود با ارسال محموله های هند از راه دریا به بندر چابهار و انتقال آن از راه زمینی یا ریلی ایران به روسیه زمان ارسال بار به ۲۰ روز و نصف زمان ارسال از راه دریا کاهش خواهد یافت.

وی ایجاد اشتغال، درآمد زایی، امنیت و ارتقاء وجه سیاسی را از مزایای گسترش ترانزیت و تجارت در کریدورهای اقتصادی جنوب به شمال و شرق به غرب عنوان کرد.دیدار چهره به چهره بازرگانان و بررسی راهکارهای توسعه تجارت بین ایران و هند هم از برنامه های حاشیه ای این همایش تجاری بود.

«نیتین گادکاری» وزیر حمل و نقل و کشتیرانی هند هم در مصاحبه با خبرگزاری صداوسیما با اشاره به اهمیت بندر چابهار برای ایران و هند و افغانستان گفت هند مشتاقانه علاقمند به افزایش همکاری های تجاری با ایران است و بندر چابهار به عنوان یک منطقه استراتژیک نقش مهمی در توسعه روابط تجاری بین هند و ایران خواهد داشت.وی افزود ما از توسعه این بندر حمایت خواهیم کرد.

براساس قراردادهای گذشته، هند درحال سرمایه گذاری ۸۵ میلیون دلاری در بندر چابهار ایران است.وزیر حمل و نقل و کشتیرانی هند همچنین افزود: این کشور از همکاری های دیگر با ایران در زمینه های حمل و نقل ریلی و جاده ای استقبال می کند.در این همایش همچنین بازرگانان درباره مشکلات بانکی و ویزا برای توسعه تجارت مطالبی بیان کردند.

خبرگزاری صدا و سیما در ادامه این گزارش می ‌افزاید؛ «سوراب کومار» سفیر هند در ایران هم با بیان اینکه مسائل بانکی از موضوعات مهم برای گسترش روابط تجاری بین دو کشور است افزود مذاکرات اولیه برای مبادلات تجاری براساس ریال و روپیه واحد پول دو کشور انجام شده است و در صورت نهایی شدن بسیاری از مشکلات حل خواهد شد.وی افزود: یوکوبانک هند دفتر خود در ایران را باز کرده است و امیدواریم شعب یکی از بانک های ایرانی هم در هند برای تسهیل در انتقال پول برای تجار هندی و ایرانی در هند به زودی شعبه ای ایجاد کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *