افزایش مشتریان توسعه میدان نفتی ایران/ اینپکس ژاپن رقیب توتال شد

شرکت ملی نفت ایران و توتال فرانسه در روزهای پایانی سال گذشته قرارداد محرمانگی توسعه فاز دوم میدان مشترک نفتی آزادگان جنوبی را امضا کردند و بر اساس این توافق مقرر شده که فرانسوی‌ها در مدت زمان ۶ ماه پیشنهاد فنی خود را برای توسعه این میدان نفتی ارائه کنند.

بر این اساس درحالی که عملکرد توتال فرانسه در توسعه فازهای پارس جنوبی و میادین نفتی سیری در طول چند سال گذشته تاکنون مورد نقد جدی کارشناسان صنعت نفت قرار گرفته حالا فرانسوی‌ها برای توسعه یکی از بزرگترین میادین نفتی ایران و حتی خاورمیانه یک رقیب جدی پیدا کرده‌ اند.

شرکت «اینپکس» ژاپن اخیرا با ارائه پیشنهادی به جمع شرکت‌های متقاضی توسعه فاز دوم میدان نفتی آزادگان جنوبی پیوسته است و مسئولان شرکت نفت ایران تاکید می‌کنند در کنار توتال و اینپکس، چند شرکت نفتی از کره جنوبی، ژاپن و اروپا هم برای توسعه این میدان مشترک نفتی در صف برگزاری مناقصه ایستاده‌اند.

سیدمحمود مرعشی مجری طرح توسعه میدان آزادگان جنوبی در شرکت مهندسی و توسعه نفت ایران درباره احتمال بازگشت اینپکس ژاپن برای توسعه فاز دوم آزادگان جنوبی، گفت: اینپکس اخیرا اعلام آمادگی کرده و پیش بینی می‌شود هر زمان که مناقصه‌ها برگزار شود این شرکت ژاپنی حتما در مناقصه شرکت کند.

این مقام مسئول همچنین در خصوص احتمال واگذاری قرارداد توسعه فاز دوم این میدان مشترک نفتی به توتال فرانسه هم اظهارداشت: توتال علاقمندی خود را به همکاری با ایران در پروژه‌های نفت و گاز اعلام کرده و آزادگان جنوبی از جمله طرح‌هایی است که از سوی توتال برای توسعه پیشنهاد شده است.

وی همچنین تاکید کرده که با وجود امضای قرارداد محرمانگی با توتال فرانسه توسعه این میدان نفتی صرفا از طریق مناقصه بین‌المللی انجام خواهد گرفت.

، هم اکنون ١٩ دکل در آزادگان جنوبی مشغول به کار بوده و از سال ٩٣ و بعد از خلع ید سی ان پی سی (پیمانکار چینی طرح توسعه این میدان) تاکنون، بالغ بر ٢٧٠ هزار متر حفاری انجام گرفته است.

هدف از توسعه میدان آزادگان جنوبی تولید روزانه ٣٢٠ هزار بشکه نفت خام (با احتساب تولید زودهنگام) در فاز نخست و افزایش تولید روزانه ٢٨٠ هزار بشکه نفت خام (در مجموع ٦٠٠ هزار بشکه نفت خام در روز) در فاز دوم است.

بر اساس برنامه، ١٨٥ حلقه چاه در این میدان مشترک نفتی حفاری می‌شود و تاکنون ٣٨ حلقه چاه آماده و در مجموع ١٣٢حلقه چاه تعیین تکلیف شده است.

پیش بینی می شود برداشت نفت از میدان آزادگان جنوبی تا اواخر سال ۱۳۹۷ به ٣٢٠ هزار بشکه در روز برسد و اهداف فاز نخست توسعه این میدان محقق شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *