افت شاخص بورس در کنار افزایش ارزش معاملات

تالار شیشه‌ای اولین ماه تابستان را در برگزاری مجامع به سر برد و تعدادی از مجامع همچون بانکی‌ها با مقدار تاخیر در مرداد ماه برگزار شدند، اما حال با تمام شدن تب و تاب مجامع و بازگشایی نمادها ظاهرا بازارسرمایه دلیلی برای شروعی قدرتمند نداشته و سعی در اصلاح شاخص دارد.

در هفته گذشته نیز بورس تهران با افت ۹۱۴ واحدی رو به رو شد و از طرفی حجم و ارزش معاملات هم در این روزها نسبت به هفته‌های قبل شاهد روندی نزولی بود. با توجه به موضوعات بیان شده درباره برگزاری مجامع و از طرف دیگر پشت سر گذاشتن جو هیجانی بر اثر تحولات سازمان بورس، رکود نسبی تالار معاملات اوراق بهادار  غیر طبیعی به نظر نمی رسد و علیرغم عدم وجود  رونق در این روزهای بازار سرمایه می توان منتظر شرایط بهتری در آینده نزدیک بود.

از طرفی نقش تقریبا ضعیف سهامداران حقوقی در داد و ستد های امروز نسبت به هفته های گذشته کاملا مشهود است و می تواند این موضوع را از دلایل تاثیر گذار در روند نزولی نماگر بازار سرمایه دانست.

علاوه بر این نماد معاملاتی تعدادی از بانکی ها هنوز متوقف است و این موضوع نیز می تواند بر روی ارزش و حجم معاملات تاثیر بگذارد به طوری که همانطور که گفته شد هفته گذشته حجم و ارزش معاملات با روند نزولی همراه بود و امروز نیز هرچند ارزش معاملات با اندکی رشد مواجه شد، اما حجم معاملات روند نزولی را نشان می‌دهد. به طوری که ارزش معاملات امروز به رقم ۲۰۵ میلیارد و ۷۰۵ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان بالغ شد که این رقم ناشی از دست به دست شدن ۴۵۷ میلیون و ۶۵۸ هزار سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۴۵ هزار و ۸۲۲ نوبت داد و ستد بود.

شاخص کل بازده نقدی و قیمتی بورس اوراق بهادار در اولین روز کاری این هفته،  از ابتدای باز شدن معاملات با شیب نسبتا خطی شروع به کاهش کرد و در انتها با ۴۲۱ واحد افت نسبت به آخرین روز معاملاتی هفته گذشته در تراز ۷۶ هزار و ۷۴۷ واحدی قرار گرفت.

شاخص کل هم‌وزن نیز با ۶۴ واحد کاهش عدد ۱۴ هزار و ۳۰۷ واحدی را تجربه کرد، علاوه بر این شاخص آزاد شناور نیز امروز ۵۸۹ واحد افت کرد و به رقم ۸۵ هزار و ۳۰۹ واحدی رسید همچنین شاخص بازار اول امروز پس از ۳۴۳ واحد افت وارد کانال ۵۳ هزار و ۹۱۹ واحدی شد. از طرفی شاخص بازار دوم با ۶۳۴ واحد افت رقم ۱۶۶ هزار و ۵۷۵ واحدی را تجربه کرد.

در اولین روزِ معاملاتیِ این هفته، نماد معاملاتی سرمایه‌گذاری غدیر، ایران‌خودرو و فولاد مبارکه بیشترین تاثیر منفی را در شاخص کل به جا گذاشتند و از طرفی گروه فلزات معادن از جمله توسعه معادن و فلزات، توسعه معادن روی از معدود نمادهایی بودند که سعی در بالابردن دماسنج بازار سرمایه داشتند.

نماد معالاتی سایپا امروز بیشترین حجم معامله را از آن خود کرد به‌طوری که ۵۱ میلیون و ۸۶۱ هزار سهم به ارزش پنج میلیارد و ۵۳۴ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان در این نماد معاملاتی کد به کد شد.

در پایان معاملات امروز نماد معاملاتی حق تقدم شرکت مخابرات ایران به دلیل پایان مهلت پذیره‌نویسی و نماد معاملاتی شرکت کنتورسازی به دلیل ابهام در ارائه‌ اطلاعات متوقف شدند.

شاخص کل فرابورس ایران نیز امروز روند نزولی را در پی گرفت و بعد از ۱۲.۷ واحد کاهش به رقم ۷۹۶.۶ رسید. ارزش معاملات بازار خارج از بورس ایران به رقم ۶۰ میلیارد و ۷۱۷ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان بالغ شد که این رقم ناشی از دست به دست شدن نزدیک به ۱۱۱ میلیون سهم و اوراق مالی قابل معامله طی بیش از ۱۵ هزار نوبت دادوستد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *