اشک مدیرعامل ایزوایکو درآمد

به گزارش فارس، مدیرعامل مجموعه کشتی‌سازی و صنایع فراساحل ایران (ایزوایکو) در نشستی خبری به تشریح حواشی پررنگ‌تر از متن این صنعت مهم کشور پرداخت و در برابر پرسش‌های خبرنگاران در خصوص اینکه چرا کشتی‌داران داخلی کشور حاضر به سفارش نیازمندی‌های خود به این مجموعه عظیم نیستند اشک‌هایش جاری شد. 

نشست خبری خبرنگاران اعزامی رسانه‌های سراسری پس از بازدید از فعالیت‌های ۶ شرکت متعلق به مجتمع کشتی‌سازی و صنایع فراساحل ایران (ایزوایکو) و بازدید از فعالیت‌های ساخت سکوهای نفتی، کشتی‌سازی، تعمیرات و پروژه‌های مختلف آن از اعم از کشتی تفریحی و شناورهای کمک صیادی گرفته تا اقیانوس پیمای ۸۰ هزار تنی ایران- کاشان که آماده تحویل به مالک خصوصی آن است،انجام شد.

در عین حال ظرفیت عظیم صنایع کشتی‌سازی و فراساحل ایران در کشور مورد اقبال کارفرمایان داخلی نیست و در حالی که ۵۳۰۰ اشتغال داخلی و توان مهندسی بالای این صنعت آماده اجرای نیازمندی‌‌های کشور در حوزه‌های مختلف ساخت و تعمیر سکوها و دکل‌های نفتی و کشتی‌ تا ۳۰۰ و ۴۰۰ هزار تن است،ظرفیت آن خالی مانده است و کشتیرانی جمهوری اسلامی امروز از امضای ۸  قرارداد با هیوندایی کره برای ساخت کشتی خبر می‌دهد.

و ماجرا وقتی دردناک‌تر می‌شود که شاهد نواختن این سازهای مختلف از دل یک مجموعه‌ایم.سازنده کشتی یعنی ایزوایکو با ۱۰۰ درصد سهام دولتی که در اختیار سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران است تا کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران آنهم متعلق به وزارت صنعت، معدن و تجارت و شرکت ملی نفتکش ۱۰۰ درصد دولتی.

و اینگونه است که اشک مدیرعامل ایزوایکو -مجتمع کشتی‌سازی و صنایع فراساحل ایران- با ۱۱۰ کیلومتر وسعت در حاشیه خلیج فارس و ۳ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری و زیرساخت شکل گرفته کشور در طول ۳۰ سال را درمی‌آورد.
حمید رضائیان اذعان دارد که صنایع کشتی‌سازی ایران در گذشته نه چندان دور کارنامه خوبی از خود به جا نگذاشته است،اما درد بزرگش این است در حالی که این صنعت توانسته در سال‌های اخیر مشکلاتش را مدیریت کرده و اقیانوس پیمایش را روانه دریا کند دیگر کارفرمایان داخلی‌اش حاضر به اعتماد به آن نیستند.

رضائیان با قاطعیت می‌گوید حاضر است تعهد بدهد سفارش کار مشتریان داخلی را امروز به دور از مشکلات گذشته کاملا رقابتی و با گواهینامه‌های بین‌المللی و در زمان مقرر تحویل بدهد، اما کارفرمایان داخلی او که اکنون کشتی رانی جمهوری اسلامی و شرکت ملی نفتکش هستند، دیگر حاضر نیستند به او اعتماد کنند.

اشک مدیرعامل ایزوایکو درآمد
 
مشروح گفت‌و‌گوی رضائیان در نشست خبری بدین شرح است:

*رکورد جهان را در نصب سکو شکستیم/ منافع رکورد شکنی هر روز ۵-۶ میلیون دلار برای کشور

حمید رضاییان در این نشست خبری با اشاره به اینکه ایزوایکو بیش از ۵۳۰۰ هزار اشتغال مستقیم و غیرمستقیم در کشور ایجاد کرده است اظهار داشت: اگر برنامه‌هایی که در دست تدوین داریم اجرایی شده و موانع را برداریم فضای اشتغال ما یک فضای حرفه‌ای و چند برابر امروزمان است. 

وی خاطرنشان کرد: ایزوایکو در فرایند نصب سکوی ۱۸B پارس جنوبی یک رکورد استثنایی زد. به طوری که حتی رسانه‌های معاند جمهوری اسلامی ایران تحلیل کردند که یک کشتی‌سازی ایران موفق شد رکورد نصب سکو در جهان را بشکند. 

وی با بیان اینکه سال ۹۳ سکوی فاز ۱۶ را ظرف ۵ ماه و اندی نصب کردیم افزود: این در حالی بود که رکورد قبل در دست کشتی‌سازی اروپایی (استات‌‌اویل) بود که ظرف ۶ ماه و ۲۰ روز توانسته بود این کار را انجام دهد. 

مدیرعامل ایزوایکو اضافه کرد: اتفاق خوبی که یک ماه و نیم قبل افتاد این بود که ما رکورد قبلی‌مان را هم شکستیم و عملیات گازرسانی فاز B پارس جنوبی را ظرف ۶۲ روز انجام دادیم که دستاورد بزرگی است. این نشان می‌دهد ما در بخش اجرای پروژه‌ها حرف بزرگی برای گفتن داریم و می‌توانیم با کشورهای بزرگ اروپایی رقابت کنیم. 

مدیرعامل ایزوایکو افزود: هم‌اکنون پروژه ما برای فاز ۱۷B پارس جنوبی در مسیر حمل به نقطه صفر مرزی ایران و قطر است و پیش‌بینی ما این است بتوانیم این رکورد را مجددا بشکنیم که در حوزه مهندسی یک رکورد بی‌نظیر به شمار می‌رود. 

وی خاطرنشان کرد: منافع هر روز نصب این سکوها برای کشور ۵-۶ میلیون دلار است که با استحصال و بهره‌برداری هرچه زودتر گاز حاصل می‌شود. 

رضاییان همچنین از برنامه‌ریزی صنعت کشتی‌سازی و فراساحل ایران در حوزه دانش‌بنیان خبر داد و گفت: برنامه‌ریزی منسجمی کرده‌ایم و روی چند پروژه به خوبی متمرکزیم تا در بخش فراساحل و کشتی‌سازی برخی از نیازمندی‌هایمان را در حوزه دانش‌بنیان به خوبی مدیریت کنیم. 

به گفته مدیرعامل ایزوایکو چندی قبل یک پروژه دانش‌بنیان این شرکت جزو ۱۰۰ پروژه برتر اختراعات کشور به ثبت رسید و در مسابقات بین‌المللی کره نیز موفق به کسب مقام دوم جهان شد. 

اشک مدیرعامل ایزوایکو درآمد

* ایزوایکو مهم‌ترین گزینه برای جوینت با شل و توتال در اجرای پروژه‌های داخلی 

رضاییان در پاسخ به این پرسش که آیا قراردادهای شرکت ملی نفت با شرکت‌هایی چون شل و توتال را مانع فعالیت شرکت‌های داخلی مانند ایزوایکو نمی‌داند، گفت: ما تمام معضلات ایزوایکو را تاکنون به خوبی مدیریت کرده‌ایم. در بخش نفت مدعی هستیم و وزارت نفت ما را به عنوان یکی از پیمانکاران خوب خود می‌شناسد. اگر ورود شرکت‌های خارجی با هدف تامین مالی و فاینانس باشد پذیرفتنی است چون ما منابع نداریم. 

وی در عین حال افزود: اما در حوزه نفت توان انجام هر فعالیتی را داریم و برخی از این شرکت‌هایی که نام بردید با ما مذاکراتی برای همکاری داشته‌اند. 

مدیرعامل ایزوایکو افزود: بعید می‌دانم هر شرکتی که بخواهد در ایران کار کند مایل به همکاری با ایزوایکو نباشد. 
وی در پاسخ به این پرسش که قرارداد توتال در فاز ۱۱ مطالعاتی و برای ساخت سکوهای بالای ۱۰ هزار تن است. آیا در این باره با شما مذاکره‌ای داشته‌اند، پاسخ داد: بگذارید جواب ندهم. من می‌توانم با قدرت بگویم در حال حاضر ما بهترین پیمانکار نفت به لحاظ زمان تحویل پروژه، دانش مهندسی و کیفیت هستیم و هر شرکت خارجی که بیاید گزینه اصلی‌اش برای انتخاب شریک ایرانی ایزوایکو است.

وی درخصوص پروژه‌های توتال برای ساخت سکوهای تقویت فشار هم بار دیگر گفت: ما بهترین شرایط را داریم. همین الان هم برای انجام این کار آمادگی داریم و استارت‌هایی را هم در این بخش زده‌ایم.

* پروژه‌های کشتی‌سازی ایران در راه کره

مدیرعامل ایزوایکو در پاسخ به این پرسش خبرنگاران که پروژه ساخت ۲۷ کشتی به کارفرمایی کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران هم‌اکنون در راه کره است، چرا این پروژه‌ها به ایزوایکو سپرده نمی‌شود، گفت: ایزوایکو آمادگی دارد در هر تناژی نیازهای ساخت کشتی‌سازی جمهوری اسلامی ایران را تامین کند. 

وی از برنامه‌های استراتژیک و منسجم ایزوایکو برای ارتقای فعالیت‌های کشتی‌سازی این شرکت بزرگ خبر داد و افزود: شرکت ایزوایکو از زیان‌دهی و ماده ۴۱ خارج شده و تمام پروژه‌های گذشته را به طور کامل جمع کرده است. ۱۴ پروژه مهم را به جز یک مورد که سفارش شرکت ملی نفتکش است،تکمیل کرده و توانسته به لحاظ مالی روی پای خود بایستد.

به گفته رضاییان درآمد ایزوایکو نسبت به چند سال گذشته از ۹۰ میلیارد تومان به ۵ برابر رسیده است. روند شرکت زنده، حرفه‌ای و حساب‌شده است و استراتژی ۴ سال آینده نیز این است که کشتی‌سازی را به صنعت برتر در حوزه تاسیسات دریایی منطقه تبدیل کند.

وی ادامه داد: اگر در تفاهماتی که داریم به نقطه مشترک برسیم ظرف سال ۲۰۱۷ تا ۲۰۲۵ تولیدمان به ۵ برابر ظرفیت فعلی خواهد رسید. 

رضاییان در خصوص اختلاف ایزوایکو و شرکت ملی نفت‌کش بر سر ساخت نفت‌کش ۳۲ هزار تنی، گفت: برای حل این مشکل منتظر تاییدیه هستیم که اگر امضا شود قطعا این پروژه جزو پروژه ساخت ما خواهد بود. 

وی در این باره از شرکت ملی نفت‌کش خواست نگاه ملی به موضوع داشته باشد. 

براساس این گزارش؛ ایزوایکو در سال ۸۱ ساخت نفت‌کش ۳۲ هزار تنی را سفارش گرفت اما اجرای پروژه ۱۵ سال به طول انجامیده و اکنون بهخ پرونده اختلافی بین دو شرکت تبدیل شده است. به گونه‌ای که شرکت ملی نفت‌کش هم‌اکنون از تحویل پروژه خود امتناع کرده و پرونده را در حوزه قضایی پیگیری می‌کند. 

* پرسش‌هایی که اشک مدیرعامل ایزوایکو  را درآورد

خبرنگاری از رضاییان پرسید شما می‌گویید توان تولید داخلی را دارید اما شرکت‌های داخلی به شما سفارش نمی‌دهند. وی پاسخ داد: ما می‌پذیریم کشتی‌سازی در ۲۰ سال گذشته عملکرد خوبی نداشته است. اما دانش کشتی‌سازی در ایران قدیمی نیست. اگر نگاه ملی میان کشتی‌دارها و کشتی‌سازهای کشور برقرار شود ما هیچ چیز از دنیا کم نداریم. 

وی بخشی از مشکلات گذشته ایزوایکو را نیز مربوط به سفارش دهندگان این شرکت دانست و افزود: من وقتی پروژه‌های قبل را بررسی می‌کنم می‌بینم در انجام پیش‌پرداخت‌ها به خوبی عمل نشده است.

رضائیان افزود: شاید ما در پازل شناخت بازار و مشتری به خوبی عمل نکردیم، امروز توان مهندسی، طراحی و ساخت داریم اما متاسفانه اعتمادی در داخل به صنعت کشتی‌سازی ایران نیست. 

مدیرعامل ایزایکو این جملات را در حالی گفت که به فشردن بغض در گلویش را کنتری می‌کردو تلاش می‌کرد از گریه کردن در جمع خبرنگاران خودداری کند.

وی که در حین گفتن این جملات به سختی حرف می‌زد و ناچار شد چندین بار سخنان خود را قطع کند، افزود: ما در حوزه کشتی‌سازی به نقطه‌ای رسیده‌ایم که کاملا می‌توانیم رقابتی کار کنیم. 

وی افزود: حاضریم با همان قیمت، پنالتی و … پروژه‌ها را بگیریم و پنالتی را هم می‌پذیریم. 

رضاییان در این زمان دیگر نتوانست به صحبت‌های خود ادامه دهد، بنابراین زارعی مدیر روابط عمومی و ارتباطات ایزایکو به کمک وی آمد و با ادامه توضیحات کمک کرد تا مدیرعامل ایزوایکو به فشار روحی خود کمی مسلط شود. 
رضاییان پس از لحظاتی ادامه داد: هزینه کشتی‌ساز شدن این مملکت را همه باید بدهند. از رسانه‌ها گرفته تا کشتی‌سازها و کشتی‌دارها. اگر همه تلاش کنند مملکت کشتی‌ساز می‌شود. ما بودیم که کره‌ای‌ها را کشتی‌ساز کردیم. 

وی خاطرنشان کرد: سفیر ایران می‌گفت وقتی من می خواستم استوارنامه‌ام را تقدیم نخست‌وزیر کره کنم ایشان گفت می‌خواهد ۱۰ دقیقه با من صحبت کند و در دیدار اظهار داشت: من آمده‌ام کشتی‌سازی شما را دیده‌ام. فضا و پتانسیل‌های شما فوق‌العاده است اما خیلی عقب هستید. باید کار کنید.

رضاییان تاکید کرد: در سال‌های اخیر کشتی‌سازی کره که اساس کار خود را از ما گرفت بسیار موفق عمل کرده و این در حالی بود که مدیر کره‌ای می‌گفت اولین کشتی که ساختیم را به دلیل نداشتن استانداردهای لازم نتوانستیم به دریا ببریم اما امروز اولین کشتی ساخت ایران یعنی اقیانوس پیمای ایران- شهرکرد در مسیر ایران- هامبورگ کار می‌کند. 

مدیرعامل ایزوایکو در پاسخ به این سوال که چرا صنعت کشتی‌سازی ما مشکل دارد، بار دیگر در حالی که به شدت متاثر بود، گفت: این را از کشتی‌دارها بپرسید. 

رضائیان در این زمان تقاضای قطع نشست خبری و انجام آن در زمان دیگری را کرد، اما با اصرار خبرنگاران برای پاسخگویی مواجه شد و توضیح داد: ما یک توان اجرایی داریم که روی زمین مانده است. این صنعت حمایت می‌خواهد. در رسانه، در بازار از سوی مشتری، از سوی وزیر و باید به باور واقعی ما تبدیل شود.

خبرنگار فارس از مدیرعامل ایزوایکو پرسید آیا وضعیت موجود صنعت کشتی‌سازی به این دلیل نیست که به تبع سایر بخش‌های صنعت و تولید دچار مشکل مختلف مانند هزینه‌های سربار و غیررقابتی بودن است که وی پاسخ داد: ما می‌گوییم یک پروژه مهندسی اجرا و متریال دارد. کارگر ما زیر ۱۰۰ دلار حقوق می‌گیرد. در ۳-۴ سال گذشته در اوج تحریم و بحران مالی صنعت کشتی‌سازی را از یک نقطه به نقطه قابل قبولی رساندیم. تعمیرات یک کشتی ۸۰ هزار تنی که ۳۵ روزه انجام می‌شد الان ظرف ۱۲ روز انجام می‌شود. آیا این پیشرفت نیست؟

وی افزود: صنعتی که ظرف ۱۲-۱۳ سال گذشته بالای ۱۰۰ میلیارد دلار از دولت بودجه می‌‌گرفته اکنون روی پای خود ایستاده است و ما حالا مثل کارگری هستیم که اگر امروز کار نکنیم فردا پولی برای زندگی کردن نداریم. 

مدیرعامل ایزوایکو با اشاره به بحث وجود هزینه‌های سربار گفت: این مشکلات در ایزوایکو جمع شده است. امروز حاضرم هر تعهدی بدهم و کاملا رقابتی وارد پروژه‌ها و بازار شوم. 

وی تاکید کرد: کشتی‌های تولیدی ایران مدارک بین‌المللی دنیا را دارد و تا این گواهینامه‌ها را اخذ نکند قادر به ورود به دریا نخواهد بود. 

وی با اشاره به اینکه اگر می‌خواهیم در حوزه گواهینامه‌ها خود حرفی برای گفتن داشته باشیم باید لااقل صد کشتی روی آب داشته باشیم، افزود: هم‌اکنون گواهینامه‌های ما را شرکت‌های آلمانی صادر می‌کنند و آنها نمی‌خواهند ما کشتی‌ساز شویم. 

رضاییان افزود: قسم جلاله می‌خورم هر اروپایی که آمده، سطح کار را را فراتر از انتظار و تصوری که داشته دانسته، به گونه‌ای که یکی از اروپائیان می‌گفت وقتی می‌خواستم به ایران بیایم تصور می‌کردم به جایی شبیه پاکستان خواهم رفت.

*تلاش آلمانی‌ها برای کند شدن روند ساخت اقیانوس‌پیمای ایران کاشان

وی با اشاره به ساخت اقیانوس‌پیما ایران-کاشان به عنوان کامل‌ترین شناور ایران افزود: آلمانی‌ها تمام تلاش‌شان این بود کار ما کند باشد در حالی که ما قادریم که در سطح ۳۰۰ هزار تن کشتی‌ بسازیم. 

مدیرعامل ایزوایکو در پاسخ به این سوال که فکر می‌کنید به چه حمایتی برای رفع این مشکلات نیاز دارید، گفت: والله خودم هم نمی‌دانم که چه حمایتی نیاز داریم. آقای نعمت‌زاده به شدت حمایت می‌کند.

من امروز دارم حقوق ۵ هزار و ۳۰۰ نفر را می‌دهم. باید برنامه‌ریزی کنیم. هر ساعتش برای ما مهم است.

وی ادامه داد: بعضا پرداخت حقوق‌های ما دو ماه عقب می‌افتد. در گذشته اینجا دائما شاهد برگزاری اعتصابات کارگری بودیم اما الان درک کارگران ما بالا رفته و اگر سه ماه هم حقوق نگیرند می‌دانند که باید دست‌شان را به زانوی خود بگیرند منتهی نیازمند حمایت هستیم. 

وی همچنین در پاسخ به پرسش خبرنگاران که چرا از شرکت‌های خارجی پروژه نمی‌گیرید؟ گفت:مذاکرات طولانی و زیادی داشته‌ایم. هم‌اکنون از کشور عراق چند پروژه را به امضای قرارداد رسانده‌ایم، اما در خانه نیازمند حمایت هستیم. 

اشک مدیرعامل ایزوایکو درآمد

مدیرعامل ایزوایکو در پاسخ به خبرنگاران که گفتند شماره تلفنش را به آنها بدهد گفت، ما را اذیت نکنید. همین الان ۵ هزار و ۳۰۰ نفر شماره ما را دارند که حقوق هم نگرفته‌اند. 

وی گفت: ما دو کارفرما داریم. یکی شرکت ملی نفتکش و دیگری کشتی‌رانی و از جنس یک مجموعه‌ایم. امروز تولید ما یک حمایت زنجیره‌وار می‌خواهد و همه باید کمک کنند. یک روز بلد نبودیم و امروز بلدیم. اگر سفارش ساخت به ما بدهند دانش ساخت را داریم. ایزوایکو جسارت ساخت را داشت. 

وی ادامه داد: ایزوایکو می‌تواند یک هاب اختصاصی تعمیرات کشتی باشد. کمک کنید ما انتظار داریم به ما کمک شود. 

وی گفت: هم‌اکنون بخش خصوصی به ما اعتماد می‌کند اما از حمایت دولتی‌ها خبری نیست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *