استقبال از خرید مسکن در آمار بانک مرکزی

ترابر نیوز:

به گزارش «دنیای اقتصاد» بانک مرکزی با اعلام اینکه تعداد معاملات خرید واحدهای مسکونی شهر تهران در مردادماه امسال به ۱۷ هزار و ۹۸۴ فقره رسید، تغییرات نقطه‌ای حجم معاملات خرید مسکن در ماه میانی تابستان امسال را در مقایسه با مدت مشابه سال قبل-مرداد سال ۹۵- معادل ۱/ ۶ درصد و تغییرات ماهانه حجم معاملات مسکن در این ماه-تغییرات حجم معاملات در مقایسه با تیرماه-را برابر با ۷/ ۲۳ درصد اعلام کرد.

براساس این گزارش، همچنین میانگین قیمت هرمترمربع بنای مسکونی طی مردادماه امسال در شهر تهران، معادل ۴ میلیون و۶۶۳ هزار تومان بوده که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۲/ ۶ درصد و نسبت به ماه قبل یک درصد رشد داشته است. همچنین بررسی توزیع تعداد واحدهای مسکونی معامله شده به تفکیک عمر بنا در مردادماه سال ۹۶ حاکی از آن است که واحدهای تا ۵ سال ساخت با سهم ۷/ ۴۶ درصد بیشترین سهم از واحدهای مسکونی معامله‌شده را به خود اختصاص داده‌اند؛سهم مذکور در مقایسه با مردادماه سال قبل ۸/ ۴ درصد کاهش یافته است و در مقابل به سهم واحدهای با قدمت ۶ تا ۱۰ سال و بیش از ۱۵ سال افزوده شده است.

بانک مرکزی در تازه‌ترین گزارش خود از وضعیت تحولات بازار معاملات مسکن در مردادماه درحالی از رسیدن حجم معاملات مسکن به مرز ۱۸ هزار فقره معامله خرید آپارتمان در تهران طی مردادماه امسال خبر می‌دهد که روز گذشته «دنیای اقتصاد» در گزارشی با استناد به آمارهای ارائه‌شده از سوی دفتر اقتصاد مسکن اعلام کرد: مرداد امسال، بیش از ۱۶ هزار و ۷۰۰ واحد مسکونی در پایتخت فروخته شد. این درحالی است که حجم معاملات مسکن در مردادماه امسال در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۵ درصد و در مقایسه با ماه قبل-تیرماه ۹۶-معادل ۲۳ درصد رشد داشته است.قیمت هر مترمربع واحد مسکونی در مردادماه امسال در گزارش دفتر اقتصاد مسکن ۴ میلیون و۶۰۰ هزار تومان عنوان شده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۶درصد ونسبت به ماه قبل ۶/ ۰ درصد رشد را نشان می‌دهد.

اگرچه به لحاظ تفاوت در روش محاسبه، آمارهای اعلام‌شده از سوی دفتر اقتصاد مسکن و بانک مرکزی درخصوص حجم معاملات خرید مسکن در مردادماه با هم متفاوت است، اما یکسان بودن میزان رشد حجم معاملات و همچنین نزدیک بودن متوسط قیمت مسکن در هر دو آمار اعلام شده، افزایش سرعت بازار مسکن در فاز پیش‌رونق را تایید می‌کند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *