اختلاف نظرکارشناسان به روند قیمت طلا

به گزارش بانکداران ۲۴ (Banker)،به نقل از پایگاه اینترنتی کیتکونیوز، ۶۴ درصد سرمایه گذاران و ۵۸ درصد کارشناسان اقتصادی در نظرسنجی هفته گذشته به افزایش قیمت طلا رای داده بودند ولی قیمت این فلز زرد در پایان مبادلات روز جمعه به ۱۳۳۷ دلار رسیده که این مساله نشانگر افت ۲۰ دلاری قیمت طلا بوده است.
در نظرسنجی این هفته کیتکو هم ۱۸ کارشناس اقتصادی شرکت کرده اند که از این تعداد ۷ نفر معادل ۳۹ درصد به کاهش قیمت طلا در روزهای آینده رای داده اند. ۶ نفر معادل ۳۳ درصد پیش بینی کردند قیمت طلا در هفته آینده تغییر چندانی نخواهد داشت و ۵ نفر معادل ۲۸ درصد نیز اعلام کردند قیمت طلا در این مدت افزایش خواهد یافت.
به نوشته سایت طلا،بیش از ۱۰۶۴ نفر نیز در نظرسنجی آنلاین کیتکو نیوز شرکت کرده اند که از این تعداد نیز ۷۳۸ نفر معادل ۶۹ درصد پیش بینی کردند قیمت طلا در روزهای آینده افزایش خواهد یافت. ۲۱۷ نفر معادل ۲۰ درصد نیز به کاهش قیمت طلا رای داده اند و ۱۰۹ نفر معادل ۱۱ درصد نیز پیش بینی کردند قیمت طلا در روزهای آینده تغییری نمی کند.
بسیاری از فعالان بازارهای بین المللی و کارشناسان اقتصادی بر این باورند که عامل اصلی کاهش قیمت طلا در روزهای گذشته، افزایش شاخص سهام در بازارهای بین المللی بوده است.
برخی تحلیلگران معتقدند که قیمت طلا در روزهای آینده تحت تاثیر کاهش ارزش سهام بار دیگر با افزایش روبرو خواهد شد.
البته پایین نگه داشتن نرخ بهره از سوی بانکهای مرکزی بزرگ جهان نیز می تواند تاثیر زیادی بر روند صعودی قیمت طلا داشته باشد.
گروهی از کارشناسان اقتصادی نیز اعلام کردند که طلا در روزهای آینده به روند نزولی خود ادامه خواهد داد و سطح حمایتی قیمت طلا در این شرایط ۱۳۰۰ دلار خواهد بود.
برخی از موسسات سرمایه گذاری بین المللی نیز اعلام کردند که سطح مقاومتی قیمت طلا در شرایط کنونی ۱۳۵۵ دلار است و اگر این سطح شکسته شود می توان نسبت به افزایش بیشتر قیمت طلا امیدوار بود.
نگرانی های مربوط به اوضاع بریتانیا پس از خروج از اتحادیه اروپا نیز می تواند تاثیر زیادی بر روند نوسانات قیمت طلا و سایر کالاهای راهبردی داشته باشد.
نظرسنجی کیتکونیوز پیش از کودتای نظامی در ترکیه انجام شده و در این نظرسنجی اشاره ای به این عامل مهم و تاثیرگذار نشده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *