احزاب زنجیره اصلی مشارکت فراگیر مردم در انتخابات

ترابر نیوز:

ایرنا- مشارکت فراگیر در انتخابات افتخاری برای مردم و نظام است و احزاب استان سمنان به عنوان واسطه و حلقه اصلی زنجیره دعوت مردمی، مسیر تعیین سرنوشت جامعه را گره‌ خورده به حضور حداکثری مردم در انتخابات عنوان می کنند.

به گزارش ایرنا، مشارکت بالای مردم هر جامعه در انتخابات نماد تمایل پررنگ آنان برای ادای سهم در سرنوشت جامعه است و احزاب برای تحقق این هدف، واسطه و حلقه میانی زنجیره مشارکت گسترده مردم هستند.
در منطق دینی، اجتماعی و سیاسی می توان شرکت در انتخابات را هم حق دانست و هم وظیفه و تکلیفی که بر دوش افراد مکلف قرار دارد؛ عقل هم مشارکت و سهیم شدن در تعیین سرنوشت جامعه و کشور را می پسندد و حق رای را بهترین مسیر انتخاب مسیر سرنوشت جامعه و کشور می داند.
حق انتخابات همان حق بیانی است که هر فرد در هر اجتماعی با هر میزان گستردگی و تنوع خواهان آن است، زیرا از این طریق خود را به تامین نظر دلخواهش نزدیک تر می بیند و رضایت بیشتری از حضور در آن اجتماع نیز خواهد داشت.
درباره حقوق مختلف گفته می شود که به عنوان مثال فلان حق گرفتنی است یا ادا کردنی؛ در کشور عزیزمان و به ویژه پس از پیروزی انقلاب اسلامی، در تاریخ ثبت شده که درست در کمتر از ۲ ماه از پیروزی انقلاب اسلامی، مردم کشور برای انتخاب شکل حاکمیت مورد نظر خود پای صندوق رای رفتند و این روند شکوهمند به عنوان سند افتخاری برای مردم ایران و نظام مقدس جمهوری اسلامی در سال های متمادی ثبت شده است.
حق تعیین سرنوشت از طریق رای دادن و حضور در انتخابات، حقی است که در نظام جمهوری اسلامی به درستی برای شهروندان در نظر گرفته شده و از طرفی، میزان مشارکت مردم از طیف ها و دیدگاه های مختلف نمادی از مقبولیت نظام اسلامی از سوی مردم کشور است که همیشه خاری در چشم دشمنان بوده است.
در بیست و نهم اردیبهشت ۹۶ مردم ایران بار دیگر برای حق خود و فریاد مقبولیت نظام اسلامی پای صندوق های رای خواهند رفت و در انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری و پنجمین دوره شوراهای اسلامی شهر و روستا حضور و مشارکت خود را به رخ جهانیان خواهند کشید.
در مسیر برگزاری و مهیا کردن زمینه برای مشارکت هر چه بیشتر مردم ، احزاب و گروه‌های سیاسی نقشی موثر دارند ، چرا که نماینده افکار عمومی و طیف های مورد تایید نظام جمهوری اسلامی هستند.
خبرگزاری جمهوری اسلامی(ایرنا) استان سمنان میزگردی با عنوان «نقش احزاب و گروه های سیاسی در مشارکت گسترده در انتخابات ۹۶» با حضور نمایندگان احزاب و طیف های اجتماعی و سیاسی مختلف در استان سمنان پیش‌بینی و از احزاب و طیف های مختلف در این میزگرد دعوت کرد که البته با وجود دعوت از نمایندگان حزب موتلفه و اعتدال و توسعه در استان سمنان، دبیر یا نماینده ای از این احزاب در میزگرد خبرگزاری ایرنا سمنان حضور نیافت و این میزگرد با حضور بقیه مدعوین برگزار شد.
نمایندگان احزاب و طیف های مختلف استان سمنان در این میزگرد با اشاره به تاریخچه احزاب و کار حزبی در ایران، نقش احزاب را در ترغیب مردم برای مشارکت در انتخابات مهم دانستند و لازمه اصلی انتخابات پررنگ و مردمی در اردیبهشت ۹۶ را مشارکت فعال احزاب عنوان کردند، شماری از دبیران و نمایندگان احزاب در استان سمنان در میزگرد ایرنا، رقابت، وحدت و دعوت مردم برای حضور حماسی در انتخابات را از جمله راهبردهای تبلیغاتی خود عنوان و تاکید کردند: مظهر وفاق ملی و همبستگی اجتماعی ملت بار دیگر در انتخابات ۲۹ اردیبهشت ۹۶ در تاریخ انقلاب اسلامی متجلی خواهد شد.
آنها معتقدند: انتخابات از دستاوردهای بزرگ و ارزشمند نظام اسلامی ایران است که ضروری است همگان تلاش کنند تا این آزمون تاریخی در تراز انقلاب اسلامی برگزار شود.
نمایندگان و دبیران احزاب در استان سمنان، مشارکت گسترده ، قانون گرایی در انتخابات ، انتخابات سالم ، رقابتی بودن انتخابات، فراگیر بودن انتخابات ، انتخابات امن و به قدرت رسیدن نامزد اصلح را از جمله مهم ترین شاخصه های انتخابات مطلوب در جمهوری اسلامی در این میزگرد مطرح و تاکید کردند که حضور احزاب گوناگون با برنامه های مختلف به معنای واقعی می تواند حضور مردم با سلایق متفاوت را در انتخابات امسال تضمین کند و مردم نیز نقش خود را با مشارکت در انتخابات در اداره حکومت احساس خواهند کرد.
دبیر حزب اراده ملت ایران در استان سمنان در این میزگرد گفت: انتخابات نماد مشارکت مردم در سرنوشت خود است و در شرایط امروز هرچه احزاب امکان فعالیت بیشتر و بهتر داشته باشند، انتخاباتی با مشارکت بیشتر مردم خواهیم داشت.
علی خلیلی پور اردستانی، از انتخابات و مردم به عنوان ۲ شاخص جمهوریت یاد کرد و افزود: در واقع جمهوری با مردم و انتخاب آنان شکل می گیرد و اگر غیر از این باشد بحث جمهوریت زیر سئوال است.
این فعال سیاسی، با بیان اینکه شکل گیری ریشه احزاب سیاسی در ایران به بیش از ۱۰۰ سال قبل برمی گردد، اظهار کرد: خوشبختانه مردم با فعالیت و عملکرد احزاب بیگانه نیستند و اینگونه نبوده که مردم پس از پیروزی انقلاب به طور ناگهانی با یک حزب و کارکرد آن روبرو شده باشند، کارکرد احزاب ریشه در باورهای مردم دارد و در دوران قبل از انقلاب هم تاثیرگذاری خود را داشته است.
وی، با بیان اینکه فعالیت احزاب همیشه در حکومت های کشورهای مختلف دارای فراز و نشیب هایی بوده، گفت: احزاب علاوه بر اینکه در هدایت مردم به سمت و سوی افکار مختلف نقش مهمی دارد، در بسیج توده های مردمی نیز می تواند نقش آفرین باشد.
خلیلی پور اردستانی، با بیان اینکه در دوره ای، جامعه به خاطر فقدان فعالیت مطلوب احزاب، با مسایلی روبه رو شد ، خاطرنشان کرد: احزاب در پناه امنیت برای فعالیت خود می‌توانند حالت بسیج و یا اثرگذاری خود را در جامعه داشته باشند.
این فعال سیاسی استان سمنان با تاکید بر توجه به نقش و جایگاه احزاب در کشور، گفت: امروز حزبی بودن باید یک افتخار باشد و باور دارم با همه فراز و نشیب هایی که احزاب با آن روبه‌رو بوده، ولی هنوز حرف اول را می زنند.
دبیر حزب اراده ملت ایران در استان سمنان افزود: باید بررسی شود اگر فعالیت و کار حزبی در جامعه نمود خوبی ندارد، علت آن بررسی شود تا مردم به شناخت کافی از آنان برسند و احزاب باید تلاش کنند با حفظ هویت خود و دستیابی به یک جمع بندی، بتوانند اکثریت خاموش یا آرای خاکستری را جذب صندوق های را کنند.
خلیلی پور اردستانی، با اشاره به تعصب و وفاداری مردم به انقلاب و حمایت از جمهوری اسلامی، گفت: وجود همین دلبستگی است که می بینیم هر انتخابات و رای گیری نسبت به گذشته از یک ارجحیت بهتر و بیشتری برخوردار است و باور دارم که در انتخابات اردیبهشت ۹۶ نیز دوران شکوفایی مردم و حضور در انتخابات است.
وی، در بیان ویژگی های داوطلبان عضویت در انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا، خاطرنشان کرد: پاکدستی و تخصص از جمله شاخصه های داوطلبان انتخابات شوراها است و داوطلبان باید در کنار این ۲ شاخصه، دارای اقبال عمومی باشند که خوشبختانه در این دوره نگاه افراد به احزاب افزایش یافته و به دنبال جذب حمایت های حزبی هستند.
این فعال سیاسی، در ادامه به شاخص ها و ویژگی های یک رییس جمهور نیز اشاره و نگاه فرانگر به مسایل بین‌المللی و جذب اعتماد جهانی را به عنوان مهمترین شاخصه در این دوره عنوان کرد و گفت: در مسایل داخلی نیز برقراری انسجام ملی بیشتر و باور به یک جبهه همگانی داشتن از دیگر ویژگی‌های رییس جمهوری است و در حقیقت باید بگویم ظرافت قوه مجریه این است که ضمن حفظ استقلال هر یک از قوا، بتواند ارتباط قوا را تنظیم کند تا به هویت مشترک دست یابند تا به هدفگذاری های نظام در برنامه های مختلف نزدیک‌تر شویم.
دبیر حزب اراده ملت ایران در استان سمنان، با بیان اینکه هر فردی این حق را دارد که خود را در معرض عرصه ای قرار دهد که دیگران او را قضاوت کنند، گفت: اینکه قانون دارای چه نقص هایی است بحثی جداگانه است و باید پیش بینی شود تا قانون هر چند سال یک بار مورد بازنگری قرار گیرد و به روزرسانی شود.
وی افزود: اگر احزاب بتوانند جایگاه خود را در جامعه پیدا کنند و فیلترها نیز شکل و کارکرد دیگری پیدا کند، احزاب عملکرد بهتری خواهند داشت.
این فعال سیاسی تصریح کرد: وحدت، تشکیلات و صندوق رای باعث رشد و توسعه سیاسی و اجتماعی جامعه است و احزاب به عنوان نجات دهنده جامعه هستند و نباید از آن گریز داشت.
دبیر حزب مردم سالاری استان سمنان هم در این میزگرد تاکید کرد: قانون اساسی میثاق مردم در جمهوری اسلامی است و در دنیای امروز شاهدیم که کشورهای دارای نظام مردم سالار موفق تر از کشورهای دارای منابع هنگفت ولی غیرمردم سالار هستند.
ابوالقاسم کواکبیان، افزود: وقتی می گوییم جمهوری اسلامی، مسلما هر کدام از این ۲ دارای لوازم و امکاناتی است و لوازم جمهوری همان مردم، احزاب و رسانه ها است و باید آن را پیاده کنیم، به آن حرمت بگذاریم، و هر دو آنها یعنی هم جمهوری و هم اسلامی پررنگ دیده شوند.
وی با بیان اینکه طبق موازین اسلامی و قانون اساسی مردم حق رای دارند و رای دادن جزئی از حقوق آنان به حساب می آید، خاطرنشان کرد: نظام اسلامی ایران چون بر مبنای عدل و عدالت است باید این حق را به نحو صحیح به مردم بدهد و مردم نیز باید با حضور در انتخابات در تعیین سرنوشت خود مشارکت کنند.
این فعال سیاسی استان سمنان اضافه کرد: حضور مردم در انتخابات برای تعیین سرنوشت خود به نفع‌شان است چرا که اگر در کشوری مردم دخالتی در تعیین سرنوشت خود نداشته باشند، حتی اگر سرمایه‌دار هم باشند، عقب افتاده و غیرمردم سالار هستند.
وی، با بیان اینکه پایه و اساس زندگی ما بر مبنای جمهوری اسلامی است و برای پیشبرد جمهوری نیازمند حزب هستیم، گفت: در حقیقت تمامی کشورها برای پیشرفت و توسعه نیازمند فعالیت و حضور احزاب هستند.
کواکبیان افزود: وجود حزب به معنای انتخاب یک نماینده و رییس جمهور و شخص نیست، بلکه حزب باید آن قدر اختیارات داشته باشد تا بتواند کسب قدرت کند و این ممکن نمی شود مگر اینکه احزاب به دنبال برنامه ای مدون باشند.
دبیر حزب مردم سالاری استان سمنان، با بیان اینکه کسب قدرت از سوی احزاب زمانی امکان پذیر خواهد بود که با ارائه برنامه به مردم بتوانند مورد اقبال عمومی قرار بگیرند، بیان کرد: اگر همه احزاب پایبند به این اصول باشند و برنامه های خود را به نحو صحیح انجام دهند، دیگر شاهد مباحث مختلف از جمله فساد و اختلاس در جامعه نخواهیم بود.
کواکبیان، با بیان اینکه اگر قرار است حزبی موفق باشد باید به مردم خدمت کند و مردم نیز آن را قبول داشته باشند، گفت: به طور کلی حزب، مطبوعات و تریبون آزاد لازمه دموکراسی است و باید به احزاب توجه و از آنان حمایت کرد.
وی، پاسخگویی افراد منتخب در هر پست و مقامی به مردم را امری ضروری دانست و گفت: به خوبی در مواردی که خلافی پیش می آید می بینیم که افرادی نتوانستند به خوبی عمل کنند و پاسخگو هم نبودند، اگر فرهنگ پاسخگویی در جامعه نهادینه شود، دیگر شاهد مشکلات و ناهنجاری نخواهیم بود.
دبیر حزب مردم سالاری استان سمنان، بر نهادینه شدن فرهنگ احترام بین احزاب نیز تاکید کرد و گفت: کسانی که به قدرت می رسند باید بدانند که این مقام ارث آنان نیست و هر رفتاری نمی توانند از خود نشان دهند.
کواکبیان، نقش احزاب را در حضور حداکثری مردم در انتخابات بسیار مهم دانست و گفت: خوشبختانه مردم استان سمنان در انتخابات گذشته حضور پررنگی داشته اند و پیش بینی می شود در این دوره نیز مشارکت گسترده ای نسبت به دوره قبل خواهند داشت.
این فعال سیاسی، در خصوص شاخصه های داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری و شوراها، گفت: افرادی که انتخاب می شوند باید به مردم خدمت کنند، برای رشد وتوسعه کشور و استان ها و ارتقاء فرهنگ جامعه برنامه داشته باشند، به فکر منافع شخصی نباشند و تخصص لازم را هم دارا باشند.
کواکبیان، افزود: متاسفانه در انتخاب افراد به شغل و ظاهر افراد توجه می شود و تخصص گاهی برای رای دهندگان مهم نیست که باید این فرهنگ اصلاح شود.
وی اضافه کرد: رییس جمهور باید در کنار سایر ویژگی ها، نگاه ملی و فراملی داشته باشد و اهل تعامل و ارتباط با دنیا باشد.
کواکبیان، وجود مشکلات فعلی در کشور را ناشی از توجه نکردن به احزاب دانست و گفت: واقعیت این است که قانون باید مجریان خوبی داشته باشد و مردم نیز به اجرای قانون کمک کنند و این میسر نمی شود مگر اینکه به احزاب در جامعه توجه شود، چرا که از طریق احزاب می توان افراد را به مردم معرفی و گفتمان قالب مردم انتخاب بر صلاحیت افراد باشد.
دبیر حزب مردم سالاری استان سمنان خاطر نشان کرد: شرکت مردم در انتخابات یک حاصلی دارد که منتخب می تواند برآیند عقل جمعی باشد و عقل جمعی نیز همیشه ازعقل فردی بهتر خواهد بود بنابراین مردم باید حضور گسترده تری در انتخابات پیش رو داشته باشند.
دبیر حزب کارگزاران استان سمنان نیز در این میزگرد گفت: یکی از برکات نظام جمهوری اسلامی ایران مشارکت مردم در عرصه سیاسی و آینده سازی و انتخابات است و امید است که سال به سال انتخابات شفاف تر، روشن تر و مشارکت مردم نیز بیش از پیش ادامه داشته باشد.
مهدی غلامی سرخه، مشارکت مردم در آینده خودشان را از طریق حضور در انتخابات دانست و گفت: هیچ راهی جز حضور در انتخابات برای تعیین سرنوشت نیست و هر چه حساسیت ها و مشارکت بیشتر شود و برنامه ها نیز روشن تر و آینده نگرتر باشد، به طور معمول، مردم نیز حضور بیشتر و شاهد انتخاب برتر هستیم.
این فعال سیاسی، افزود: هرچه حضور مردم در صحنه انتخابات بیشتر باشد، امکان بیان نظرات و دیدگاه شفاف مردمی بیشتر خواهد بود و به همین منظور باید امکان حضور طیف های مختلف بیشتر فراهم شود.
وی اضافه کرد: همه ارکان نظام اسلامی باید تلاش کنند تا زمینه همه طیف ها، سلیقه ها، گروه ها و احزاب در انتخابات را فراهم کنند و نگرانی مردم در این بخش رفع شود.
غلامی سرخه، احزاب را برآمده از نظر و تفکر مردم دانست و خاطرنشان کرد: اگر احزاب، گروه ها و تشکل های سیاسی در این عرصه سیاسی حضور نداشته باشند، نقش هدایتگری مردم انجام نمی شود.
دبیر حزب کارگزاران استان سمنان، با بیان اینکه در سال های گذشته نگاههای متفاوت به احزاب وجود داشته و گاهی احزاب مورد بی مهری قرار گرفتند، گفت: در دولت یازدهم نگاه به احزاب بسیار مطلوب و مناسب شده و امکان فعالیت احزاب فراهم شده است.
این فعال سیاسی تاکید کرد: باید به احزاب که از توده مردم هستند احترام گذاشته شود و باید نگاه ها، صداها و دیدگاه های مختلف در احزاب مجوزدار نظام جمهوری اسلامی وجود داشته باشد.
غلامی سرخه، نقش و جایگاه احزاب را در تمامی عرصه ها به ویژه فعالیت دولت ها یادآور شد و افزود: احزاب کشور نباید فقط در زمان انتخابات دیده شوند، باید در جریان فعالیت های دولت نقش سازنده داشته باشند و به دولت ها کمک کنند.
وی، با اشاره به نگاه و توجه استاندار و مسوولان استان سمنان در ۲ سال اخیر به احزاب، گفت: امیدواریم این نگاه به سایر استانها نیز گسترش پیدا کند چرا که چاره ای جز فعال سازی احزاب نداریم و باید مورد احترام واقع شوند.
دبیر حزب کارگزاران استان سمنان، در خصوص نقش احزاب بر حضور مردم در انتخابات، گفت: احزاب سهم مهمی در این قضیه دارد و در کنار آن، نقش رسانه ها و همچنین تایید صلاحیت داوطلبان بر حضور و مشارکت حداکثری تاثیرگذار است.
غلامی سرخه گفت: انتخابات خوب و با مشارکت بالا نیازمند ایجاد زمینه برای فعالیت احزاب است، اگر احزاب وارد میدان شوند و به آنان اجازه داده شود تا به خوبی کار کنند و در صورت همراهی کسانی که به انتخابات وزن می‌دهند، انتخابات مطلوب و با مشارکت بالا خواهیم داشت. وی، در بیان شاخصه های داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای اسلامی نیز گفت: داوطلبان انتخابات شوراها باید اهل مشورت و تفکر شورایی باشند، متخصص، متعهد و کلان نگر باشند، به توسعه شهر فکر کنند و شورای شهرداری نباشند.
دبیر حزب کارگزاران استان سمنان افزود: داوطلب انتخابات ریاست جمهوری هم باید دارای شاخص مدیریت، نگاه به همه طیف ها و مردم، فراملی و فراجناحی باشد و بتواند تیم خوب و کارآیی را تشکیل دهد.
دبیر حزب مستقل و اعتدال استان سمنان نیز در این میزگرد با بیان اینکه انتخابات می تواند فضای حضور مردم را برای دوام و قوام و استحکام نظام جمهوری اسلامی ایران فراهم کند، خاطرنشان کرد: انتخابات بارزترین شکل مشارکت سیاسی مردم در سرنوشت خود است و تنها صحنه ای است که مردم از طریق صندوق آرا و سبد رای نظر خود را به صورت شفاف بیان می کنند.
سید محمد نجاتی افزود: مردم با حضور در عرصه سیاسی کشور از جمله انتخابات نظرات و دیدگاه‌های خود را بیان می کنند و در نظام جمهوری اسلامی یک افتخار این است که اقشار مختلف بتوانند از طریق صندوق رای گفته های خود را به منصه ظهور برسانند.
وی، با اشاره به نقش و جایگاه احزاب و طیف های مختلف سیاسی و کارکرد آنان در جامعه، بیان کرد: اعتقاد دارم احزاب و تشکل ها باید نقش فعال در عرصه سیاسی به ویژه در انتخابات داشته باشند و اکنون احزاب در تلاش هستند با بیشترین فعالیت، فراگیرترین انتخابات از سوی مردم رقم بخورد.
این فعال سیاسی، با تشریح تفاوت های انتخابات مجلس شورای اسلامی با شوراهای اسلامی شهر و روستا، گفت: شاید انتخابات مجلس شورای اسلامی حزبی باشد ولی در شوراهای اسلامی احزاب دخالت کمتری دارند و انتخابات شوراهای اسلامی کمتر رنگ حزبی دارد و به طور کلی باید بگویم تاکنون احزاب می توانستند نقش بهتر و پررنگ تری در انتخابات داشته باشند.
نجاتی، در خصوص حضور مردم در انتخابات پیش رو نیز گفت: امسال با توجه به برگزاری انتخابات شوراها همزمان با انتخابات ریاست جمهوری، حضور مردم قابل قبول خواهد بود و پیش بینی می شود بیش از ۷۰ درصد واجدین شرایط در انتخابات شرکت کنند.
دبیر حزب مستقل و اعتدال استان سمنان، بر حضور حداکثری مردم در این عرصه سیاسی و سرنوشت ساز تاکید کرد و افزود: مشارکت نکردن مردم در تعیین سرنوشت خود، باعث می شود تا همه ایرادها و مشکلات پس از انتخابات گریبان گیر خود مردم شود و برای رهایی از آن باید یک دوره چهار ساله را تحمل نمایند.
عضو حزب اسلامی کار استان سمنان هم در این میزگرد افزود: طبق بیان بنیانگذار انقلاب اسلامی عنوان حکومت ایران جمهوری اسلامی است نه یک کلام کم و نه یک کلام بیش؛ انتخابات بهترین صحنه حضور اثبات جمهوریت است.
جواد میرحاج با بیان اینکه حضور مردم پس از انقلاب اسلامی در همه عرصه ها از جمله دفاع مقدس همواره تعیین کننده بوده، خاطرنشان کرد: یکی از شاخص های مهم حضرت امام خمینی(ره) در حکومت مردم است و بر حضور آنان در انتخابات و صندوق رای نیز تاکید فراوانی داشته اند.
وی، با اشاره به نقش و جایگاه احزاب در کشور، گفت: امروز نهاد های مدنی و تشکل ها یکی از شاخص های توسعه در جامعه است و احزاب نیز یکی از شاخه های نهادهای مدنی هستند.
میرحاج، با اشاره به دلایل رشد نیافتن و فقدان تاثیرگذاری احزاب در جامعه پس از انقلاب اسلامی، بیان کرد: پس از پیروزی انقلاب شور و احساسات انقلابی در کشور وجود داشت و بعد از آن زمینه رشد و تاثیرگذاری احزاب در کشور فراهم شده و باید بپذیریم که احزاب می توانند در تفکر و افکار عمومی جامعه نقش هدایتگری داشته باشد.
وی، با پیش بینی افزایش اثرگذاری احزاب در این دوره از انتخابات نسبت به گذشته، گفت: باور دارم که در این دوره از انتخابات مردم با تفکر، بینش و آگاهی بیشتر حضور یافته و رییس جمهور و یا اعضای شورای شهر و روستایی که انتخاب می شوند هم باید از مردم باشد و به مشکلات آنان توجه کند.
عضو حزب اسلامی کار استان سمنان، با اشاره به آسیب ها و تهدید هایی که اکنون جامعه را مورد هدف قرار داده، یاد آور شد: توجه برخی از منتخبان و مسوولان به اشرافی گری و تجمل گرایی یکی از آسیب هایی است که اکنون اساس نظام را تهدید می کند و این مساله باید مورد توجه قرار گیرد.
۷۴۷۰/۶۱۰۳ خبرنگار: علیرضا عربی ** انتشاردهنده: مصطفی دهقان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *