اتوبوس‌های تهران در حال کمتر و گرانتر شدن/ استفاده از حمل و نقل عمومی سخت تر می‌شود

ترابر نیوز:

اتوبوس‌های تهران در حال کمتر و گرانتر شدن/ استفاده از حمل و نقل عمومی سخت تر می‌شود

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، شهروندان تهرانی معمولا پس از پایان تعطیلات عید نوروز منتظر گرانی قیمت کرایه‌های تاکسی، مترو و اتوبوس هستند. افزایش قیمتی که ارتباطی با افزایش قیمت سوخت ندارد و حتی اگر سوخت ارزان هم شود، معمولا شاهد افزایش کرایه‌ها هستیم.

امسال بر اساس پیشنهاد کمیسیون حمل و نقل شورای شهر تهران قرار است نرخ حمل و نقل عمومی بین ۱۰ تا ۱۵ درصد افزایش یابد.

به صراحت می توان گفت افزایش ۱۰ تا ۱۵ درصدی نرخ کرایه‌های تاکسی و بی آر تی تهران غیر کارشناسی و خارج از هدف گذاری‌های اسناد بالادستی است.

بر اساس ضوابط و برنامه ششم توسعه مقرر شده است تا استفاده از وسایل نقلیه عمومی به حداکثر و استفاده از وسایل شخصی در همه شهرها به حداقل برسد. البته قانونگذار برای رسیدن به این منظور ایجاد زمینه‌های لازم از جمله توسعه ناوگان حمل و  نقل عمومی و کاهش هزینه سفرهای درون شهری با استفاده از وسایل نقلیه عمومی را نیز در دستور کار مجریان قرار داده است.

این در حالیست که با تصویب این پیشنهاد نرخ تاکسی‌ها در کوتاهترین مسیرها  حداقل به بیش از ۲۰ هزار ریال و نرخ بی آرتی از ۵ هزار ریال حداقل به ۵ هزار و ۵۰۰ ریال و از ۸ هزار ریال به ۸ هزار و ۸۰۰ ریال تا ۹ هزار و ۲۰۰ ریال خواهد رسید.

در همین حال با توجه به اینکه قرار نیست این افزایش قیمت به افزایش کیفیت خدمت رسانی منجر شود و  صف‌های طویل ایستگاه‌های بی آر تی در  ساعات پیک تردد و تراکم آزار دهنده داخل اتوبوس‌های شهری همچنان به قوت خود باقی است. این شرایط به گونه‌ای است که نه تنها شهروندان را به استفاده از وسایل نقیله عمومی ترغیب نمی‌کند، بلکه اکثر آنان را به استفاده از وسایل شخصی سوق خواهد داد.

زهرا نژادبهرام عضو شورای شهر تهران با بیان اینکه لایحه افزایش نرخ بلیت اتوبوس و تاکسی همین امروز(چهارشنبه) به شورا فرستاده شده است، گفت: باید در این زمینه بررسی‌های لازم صورت گیرد و مشخص شود چرا این مقدار افزایش نرخ پیشنهاد شده است و سپس با صنف تاکسیرانی نیز صحبت می‌کنیم.

به گفته وی تصمیم گیری در این زمینه منوط به شرایطی است که این افزایش نرخ دلیل منطقی داشته باشد.

با توجه به اعلام مسئولان و آمارهایی که رئیس سازمان اتوبوسرانی از تعداد اتوبوس‌های فرسوده و عدم جایگزینی آن‌ها می‌دهد، باید شاهد کمتر و گرانتر شدن اتوبوس‌ها در سال ۹۷ باشیم.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *