آخوندی: امریکا بدنبال حفظ صلح از طریق سرکوب ملتهاست

ترابر نیوز:

به گزارش ایرنا، «عباس آخوندی» روز شنبه در ششمین همایش تجاری بانکی ایران و اروپا ، ایران را طرف قابل اعتماد برای مذاکره دانست و افزود: با وجود همه تنش ها، ایران به مسئولیت خود در منطقه عمل می کند
وی ادامه داد: جنگی را در منطقه شروع نکردیم اما در قبال منطقه احساس مسئولیت می کنیم.
وی با بیان اینکه هواپیمایی و دریانوردی بدون پیوستن به قواعد بین المللی امکان پذیر نیست، افزود: اگر پیمانی هست که نتوانستیم به آن بپیوندیم، باید مشکل را حل کنیم.
اخوندی افزود: همچنین تمدن ایران متشکل از اقوام گوناگون است که بحث تساهل، تسامح و سازگاری آموزه‌های جدیدی برای ما نیست بلکه چند صد ساله و چند هزار ساله است، در نتیجه با وجود همه تنش ها در منطقه مسائل ایران و همسایگان حل شدنی است و ایران می‌تواند این مشکلات را حل کند.
وزیر راه و شهرسازی سازی گفت: ما در حال بازخوانی موقعیت خود در سطح منطقه و جهان هستیم و معتقدم می توانیم بازخوانی موفقی داشته باشیم .
آخوندی با بیان اینکه بعد از برجام مذاکرات در دو سطح پیگیری شد، گفت: یکسری مذاکرات سیاسی و دیگری اقتصادی بود.
وی تصریح کرد: مشکل ما با اروپا این بود که در مذاکرات سیاسی از پشتیبانی سیاسی برخوردار نبود و همواره نگران رفتارهای خشن و همراه با تنبیه و یک جانبه آمریکا بود .
آخوندی بیان کرد: باید خوش بین باشیم که اروپایی ها به این نتیجه برسد که بخش سیاسی از اقتصاد حمایت کند.
وی اظهارداشت : معتقدم اگر اراده سیاسی بر این باشد که به تفاهم پایدار برسیم شروع دور مذاکرات با اتحادیه اروپا شاید موثر باشد.
وزیر راه و شهرسازی با تاکید بر اینکه در مذاکرات خود را به اروپا محدود نکردیم، گفت: ما با چین، هند و روسیه نیز مذاکراتی داشتیم و در بحث لجستیک و تجارت کارهای خوبی در دست انجام داریم.
وی افزود: اروپا نقش موثری در ایجاد صلح در منطقه و توسعه اقتصادی در ایران دارد.
آخوندی در ادامه با بیان اینکه نیروهای جدیدی وارد صحنه قدرت جهانی شده است، گفت: بی گمان جهان در وضعیت فعلی در حال انتقال از وضعیت تعادل تک قطبی به تعادل جدید است.
وی تصریح کرد: صحبتهای رییس جمهور آمریکا ارتجاع کامل است و مطابق با اقتصاد و تجارت آزاد نیست.
ششمین همایش تجاری و بانکی ایران – اروپا، هشتم و نهم اردیبهشت ماه در هتل اسپیناس پالاس تهران برگزار می شود.
 

انتهای پیام /*

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *